REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie LED z IKEA

Oświetlenie. Fot. IKEA
Oświetlenie. Fot. IKEA
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zależy nam na dobrym i energooszczędnym oświetleniu warto zainwestować w oświetlenie oparte na technologii LED. Pozwoli ono nam zaoszczędzić sporo na rachunkach za prąd, a poza tym oświetlenie LED nie zawierają szkodliwych substancji, w związku z czym jest bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Jak działa żarówka LED?

LED (ang. light-emitting diode) to dioda emitująca światło, czyli inaczej elektroluminescencyjna. Światło emitowane przez LED-y generowane jest poprzez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to inny mechanizm niż w przypadku tradycyjnych żarówek – świecą się one na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które rozgrzewa się do określonej temperatury, wytwarzając światło.

REKLAMA

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Oświetlenie LED jest stosowane od lat 60. XX wieku, np. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych na lotniskach czy w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały zbyt dużo światła, jednak z czasem technologia ta rozwinęła się i zawitała do naszych domów, przynosząc korzyści zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu.

Oświetlenie przyjazne dla portfela i środowiska

LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. Diody LED zużywają do 85% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Podobnie jest w przypadku popularnych świetlówek energooszczędnych, ale tym, co wyróżnia LED-y, jest ich żywotność – potrafią one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Koszt żarówki LED-owej jest co prawda wyższy, ale zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach korzystania. Przez kolejne 23 lata możesz cieszyć się światłem, które nic nie kosztuje. W efekcie zaoszczędzisz na wydatkach na prąd, a ponadto przyczynisz się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska nie tylko dlatego, że jest energooszczędne i wystarcza na wiele lat. Żarówki LED-owe nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu łatwiej też poddać je recyklingowi. Zużyte świetlówki możesz przynieść do Biura Obsługi Klienta w najbliższym sklepie IKEA. Firma zatroszczy się o to, aby zostały odpowiednio przetworzone.

Zobacz także: Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Oświetlenie LED a nowe możliwości oświetlenia wnętrz

REKLAMA

Dodatkowo diody LED stwarzają nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz, ponieważ mogą zostać wbudowane w lampy. Pozwala to na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki.

LED-y dają ciepłe, jasne, równomierne światło, przyjemniejsze dla oczu niż światło emitowane przez wiele konwencjonalnych świetlówek. Oprócz tego zapalają się od razu po włączeniu, i co ważne nie nagrzewają się, więc nie można się nimi oparzyć.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę LED?

Aby znaleźć żarówkę LED o podobnej mocy jak tradycyjna, musimy przeliczyć wartość lumenów na waty. Możemy to jednak zrobić jedynie orientacyjnie. W uproszczeniu przyjmuje się, że dioda LED emitująca 600 lumenów daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy około 60 watów. Taki przelicznik można przyjąć także dla LED-ów o innej mocy. Tabelę porównawczą żarówek tradycyjnych i LED-owych znajdziesz w broszurze „LED – rewolucja w oświetleniu” (str. 6-7) dostępnej w każdym sklepie IKEA oraz w przewodniku internetowym znajdującym się pod adresem www.IKEA.pl/poradnikled.

Zobacz także:  Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

„Klienci często mają problem z wyborem odpowiedniej żarówki, stąd pomysł na prosty przewodnik z niezbędnymi i podstawowymi informacjami na temat oświetlenia opartego na technologii LED. Dotyczy to zarówno danych technicznych, jak i cen czy korzyści dla środowiska naturalnego płynących ze stosowania żarówek LED-owych. Przewodnik pokazuje też priorytetowe obszary zaangażowania IKEA – zrównoważone życie w domu, oszczędność zasobów i energii oraz odpowiedzialność społeczną” – powiedziała Joanna Sitek ze sklepu IKEA w Łodzi, autorka przewodnika.

IKEA świeci przykładem i przełącza się na LED

W październiku 2010 roku IKEA rozpoczęła wymianę wszystkich żarówek oraz lamp w swoim asortymencie sprzedażowym na LED-owe. Proces ten będzie trwał do końca 2016 roku. Dzięki temu miliony ludzi na całym świecie będą mogły na co dzień żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej oszczędny, zwłaszcza że celem IKEA jest oferowanie produktów LED w najniższych cenach na rynku. Już teraz diody LED są wbudowane w prawie każdy rodzaj oświetlenia, jakie oferuje firma – reflektorki punktowe, lampy podłogowe, stołowe, ścienne oraz do pracy, a także oświetlenie zintegrowane czy latarki. Dodatkowo w sklepach i pozostałych budynkach Grupy IKEA trwa proces wymiany oświetlenia przemysłowego na bardziej przyjazne dla środowiska.

Zrób prezent sobie i środowisku

REKLAMA

Karnawał to okres zabawy do białego rana, dlatego przyda nam się dobre oświetlenie, które przetrwa niejedną całonocną imprezę. Diody LED są nie tylko żywotne, ale też dostępne w różnych kolorach, w ciepłych i zimnych odcieniach światła. Dzięki nim będziesz mógł zaaranżować oświetlenie w domu stosownie do swoich potrzeb i gustu. Jeśli potrzebujesz dobrego światła, np. do kuchni, łazienki czy salonu, w IKEA możesz kupić żarówki LEDARE w atrakcyjnej cenie. Przykładowo żarówka o mocy 600 lumenów z możliwością ściemniania kosztuje 29,99 zł (poprzednia cena to 49,99 zł), a popularne przeźroczyste i opalowe żarówki z gwintem E27, o mocy 400 lumenów – 19,99 zł za sztukę. Więcej informacji na temat oświetlenia LED IKEA znajdziesz w sekcji produktowej: www.IKEA.pl/led.

IKEA zachęca też od udziału w kampanii „Zrób prezent sobie i środowisku” organizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Celem akcji jest zmiana codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Wystarczy wejść na stronę www.ekoprezent.org/ekopostanowienia, zrobić ekopostanowienie i konsekwentnie je realizować.

„Wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia LED, które będzie nam służyło przez wiele lat, a po zużyciu łatwo będzie poddać je utylizacji, to jeden z aspektów zrównoważonego życia w domu. Warto więc zrobić sobie ekoprezent w postaci takiej żarówki, zwłaszcza że w ten sposób, jeszcze do 29 marca, można wesprzeć nasz najnowszy projekt społeczny »Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców«. W ramach akcji od każdej sprzedanej żarówki LEDARE, IKEA Foundation przekaże 1 euro na zapewnienie oświetlenia w obozach UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) dla uchodźców w krajach, takich jak Etiopia, Czad, Bangladesz i Jordania” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

Źródło: IKEA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA