REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie LED z IKEA

Subskrybuj nas na Youtube
Oświetlenie. Fot. IKEA
Oświetlenie. Fot. IKEA
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zależy nam na dobrym i energooszczędnym oświetleniu warto zainwestować w oświetlenie oparte na technologii LED. Pozwoli ono nam zaoszczędzić sporo na rachunkach za prąd, a poza tym oświetlenie LED nie zawierają szkodliwych substancji, w związku z czym jest bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Jak działa żarówka LED?

LED (ang. light-emitting diode) to dioda emitująca światło, czyli inaczej elektroluminescencyjna. Światło emitowane przez LED-y generowane jest poprzez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to inny mechanizm niż w przypadku tradycyjnych żarówek – świecą się one na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które rozgrzewa się do określonej temperatury, wytwarzając światło.

REKLAMA

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Oświetlenie LED jest stosowane od lat 60. XX wieku, np. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych na lotniskach czy w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały zbyt dużo światła, jednak z czasem technologia ta rozwinęła się i zawitała do naszych domów, przynosząc korzyści zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu.

Oświetlenie przyjazne dla portfela i środowiska

LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. Diody LED zużywają do 85% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Podobnie jest w przypadku popularnych świetlówek energooszczędnych, ale tym, co wyróżnia LED-y, jest ich żywotność – potrafią one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Koszt żarówki LED-owej jest co prawda wyższy, ale zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach korzystania. Przez kolejne 23 lata możesz cieszyć się światłem, które nic nie kosztuje. W efekcie zaoszczędzisz na wydatkach na prąd, a ponadto przyczynisz się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska nie tylko dlatego, że jest energooszczędne i wystarcza na wiele lat. Żarówki LED-owe nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu łatwiej też poddać je recyklingowi. Zużyte świetlówki możesz przynieść do Biura Obsługi Klienta w najbliższym sklepie IKEA. Firma zatroszczy się o to, aby zostały odpowiednio przetworzone.

Zobacz także: Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Oświetlenie LED a nowe możliwości oświetlenia wnętrz

REKLAMA

Dodatkowo diody LED stwarzają nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz, ponieważ mogą zostać wbudowane w lampy. Pozwala to na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki.

LED-y dają ciepłe, jasne, równomierne światło, przyjemniejsze dla oczu niż światło emitowane przez wiele konwencjonalnych świetlówek. Oprócz tego zapalają się od razu po włączeniu, i co ważne nie nagrzewają się, więc nie można się nimi oparzyć.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę LED?

Aby znaleźć żarówkę LED o podobnej mocy jak tradycyjna, musimy przeliczyć wartość lumenów na waty. Możemy to jednak zrobić jedynie orientacyjnie. W uproszczeniu przyjmuje się, że dioda LED emitująca 600 lumenów daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy około 60 watów. Taki przelicznik można przyjąć także dla LED-ów o innej mocy. Tabelę porównawczą żarówek tradycyjnych i LED-owych znajdziesz w broszurze „LED – rewolucja w oświetleniu” (str. 6-7) dostępnej w każdym sklepie IKEA oraz w przewodniku internetowym znajdującym się pod adresem www.IKEA.pl/poradnikled.

Zobacz także:  Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

„Klienci często mają problem z wyborem odpowiedniej żarówki, stąd pomysł na prosty przewodnik z niezbędnymi i podstawowymi informacjami na temat oświetlenia opartego na technologii LED. Dotyczy to zarówno danych technicznych, jak i cen czy korzyści dla środowiska naturalnego płynących ze stosowania żarówek LED-owych. Przewodnik pokazuje też priorytetowe obszary zaangażowania IKEA – zrównoważone życie w domu, oszczędność zasobów i energii oraz odpowiedzialność społeczną” – powiedziała Joanna Sitek ze sklepu IKEA w Łodzi, autorka przewodnika.

IKEA świeci przykładem i przełącza się na LED

W październiku 2010 roku IKEA rozpoczęła wymianę wszystkich żarówek oraz lamp w swoim asortymencie sprzedażowym na LED-owe. Proces ten będzie trwał do końca 2016 roku. Dzięki temu miliony ludzi na całym świecie będą mogły na co dzień żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej oszczędny, zwłaszcza że celem IKEA jest oferowanie produktów LED w najniższych cenach na rynku. Już teraz diody LED są wbudowane w prawie każdy rodzaj oświetlenia, jakie oferuje firma – reflektorki punktowe, lampy podłogowe, stołowe, ścienne oraz do pracy, a także oświetlenie zintegrowane czy latarki. Dodatkowo w sklepach i pozostałych budynkach Grupy IKEA trwa proces wymiany oświetlenia przemysłowego na bardziej przyjazne dla środowiska.

Zrób prezent sobie i środowisku

REKLAMA

Karnawał to okres zabawy do białego rana, dlatego przyda nam się dobre oświetlenie, które przetrwa niejedną całonocną imprezę. Diody LED są nie tylko żywotne, ale też dostępne w różnych kolorach, w ciepłych i zimnych odcieniach światła. Dzięki nim będziesz mógł zaaranżować oświetlenie w domu stosownie do swoich potrzeb i gustu. Jeśli potrzebujesz dobrego światła, np. do kuchni, łazienki czy salonu, w IKEA możesz kupić żarówki LEDARE w atrakcyjnej cenie. Przykładowo żarówka o mocy 600 lumenów z możliwością ściemniania kosztuje 29,99 zł (poprzednia cena to 49,99 zł), a popularne przeźroczyste i opalowe żarówki z gwintem E27, o mocy 400 lumenów – 19,99 zł za sztukę. Więcej informacji na temat oświetlenia LED IKEA znajdziesz w sekcji produktowej: www.IKEA.pl/led.

IKEA zachęca też od udziału w kampanii „Zrób prezent sobie i środowisku” organizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Celem akcji jest zmiana codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Wystarczy wejść na stronę www.ekoprezent.org/ekopostanowienia, zrobić ekopostanowienie i konsekwentnie je realizować.

„Wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia LED, które będzie nam służyło przez wiele lat, a po zużyciu łatwo będzie poddać je utylizacji, to jeden z aspektów zrównoważonego życia w domu. Warto więc zrobić sobie ekoprezent w postaci takiej żarówki, zwłaszcza że w ten sposób, jeszcze do 29 marca, można wesprzeć nasz najnowszy projekt społeczny »Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców«. W ramach akcji od każdej sprzedanej żarówki LEDARE, IKEA Foundation przekaże 1 euro na zapewnienie oświetlenia w obozach UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) dla uchodźców w krajach, takich jak Etiopia, Czad, Bangladesz i Jordania” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

Źródło: IKEA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA