Meble ekologiczne – nie tylko drewno i wiklina
REKLAMA
REKLAMA
Nie chodzi już tylko o to z czego zrobione są przedmioty w naszych domach, ale o to, na jak długo nam starczą i chyba przede wszystkim, co stanie się z nimi po tym jak przestaną nam już być potrzebne, nie będą spełniać swojej funkcji lub po prostu się znudzą.
REKLAMA
Zrównoważone projektowanie – czyli to, o czym mówimy – to zaprojektowanie przedmiotu tak, by na każdym etapie produkcji – od transportu surowców, przez ilość, jakość i źródła wykorzystanych materiałów po proces produkcji, transport danego przedmiotu i jego trwałość – uwzględniać wpływ na środowisko i minimalizować negatywne efekty.
Fot. zonazielona.pl
Zobacz także: Jak produkuje się drewniane meble ekologiczne?
Kiedy meble możemy zakwalifikować jako ekologiczne? Jakie są aspekty ekologiczności?
– Meble zbudowane z ekologicznych materiałów – materiały naturalne, nieszkodzące środowisku, łatwo rozkładające się, pochodzące z kontrolowanych upraw. Wielu obecnych projektantów wytwarza meble nawet z papieru lub z tektury. Pomimo delikatnej na pierwszy rzut oka materii, meble takie są bardzo trwałe, a ich utylizacja wyjątkowo nieszkodliwa.
– Meble stworzone w procesie produkcji, w którym minimalizuje się negatywny wpływ na środowisko (zanieczyszczenia, odpady), a sam proces jest skrócony do minimum.
– Proces produkcji i użytkowanie optymalizuje zużycie materiału (np. optymalizacja projektu tak, by z jednego kawałka blachy wyciąć jak najwięcej form).
– Optymalizacja transportu – żeby jak najmniej transportować (np. surowców), ale też meble powinny być tak zaprojektowane, by dawały się spakować do jak najmniejszych rozmiarów (krzesła układane jedno na drugim, odkręcane nogi i blaty itp.).
– Meble tworzone w procesie recyclingu, z odpadów, nieużytków, mas papierowych lub płyt wiórowych.
– Upcycling – meble tworzone z przedmiotów, które nie spełniają już swoich pierwotnych funkcji, ale po przerobieniu mogą służyć w innym charakterze; pojawiają się perełki, które wręcz wykorzystują wydawałoby się zbędne już przedmioty: stoliki-lampki z bębna pralki, kanapy, fotele ze starej wanny, abażury z koca, nie wspominając o bardzo wszechstronnym materiałem jakim są europalety. W przypadku tych ostatnich pomysłowość projektantów jest nieograniczona, od półek po supereleganckie i designerskie łóżka.
Sofa z wanny Fot. zonazielona.pl
– Trwałość – meble ekologiczne to przedmioty, które starczają na długie lata i służą wielu pokoleniom; a producent jest w stanie wystawić dożywotnią gwarancję na ich jakość i funkcjonalność.
Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?
REKLAMA
REKLAMA