REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obrazy we wnętrzach: jak stworzyć własną kolekcję?

Anna Koszela
Architekt wnętrz
Obraz Fot. www.annakoszela.pl
Obraz Fot. www.annakoszela.pl
www.annakoszela.pl

REKLAMA

REKLAMA

Obrazy we wnętrzach nadają przestrzeni indywidualnego i jednocześnie oryginalnego charakteru. Stworzenie własnej kolekcji obrazu we wnętrzu to również opłacalna inwestycja, a dodatkowo wcale nie musi być kosztowna.

Stworzenie własnej kolekcji obrazów we wnętrzu mieszkania to wizja, która dla większości z nas wydaje się być bardzo odległa, wręcz nieosiągalna. Spowodowane to jest pokutującymi od lat stereotypami, że zabawa w sztukę to domena ludzi niesłychanie bogatych lub o arystokratycznym rodowodzie. Na szczęście sytuacja ta systematycznie się zmienia. Wzorem Francji, Włoch czy Niemiec powstaje u nas coraz więcej galerii oferujących zarówno sztukę dawną, jak i współczesną. Szczególnie wdzięczną dziedziną w kontekście aranżacji własnego domu jest malarstwo. Oferuje domownikom niesamowite możliwości wyrażenia siebie w domowych czterech kątach, a zarazem umiejętnie podkreśli nietuzinkowy i wysmakowany charakter wnętrz. Swoją przygodę ze sztuką, a szczególności malarstwem, należy rozpocząć z entuzjazmem, ale i rozwagą. Jak to zrobić podpowiadają architekt wnętrz Anna Koszela i Artur Świerczewski z warszawskiej Galerii Norland.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze domu?

Fot. www.annakoszela.pl

Co trzeba wiedzieć?

Zanim zaczniemy kompletować naszą kolekcję obrazów musimy zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat malarstwa.

„Bardzo cennym źródłem praktycznych informacji są wizyty w galeriach, na aukcjach sztuki oraz lektura katalogów aukcyjnych” –mówi architekt wnętrz Anna Koszela.

REKLAMA

To skuteczna metoda na odnalezienie swojego ulubionego stylu w malarstwie, a także dobrze rokujących twórców, których obrazy będą przy okazji udaną inwestycją kapitału. Jeżeli chcemy bliżej przyjrzeć się sylwetce malarza, który wywarł na nas duże wrażenie, warto posiłkować się opinią specjalistów.

„Większość galerii współpracuje z określonym gronem artystów i u właścicieli możemy uzyskać szczegółowe informacje na temat danego twórcy” – dodaje Artur Świerczewski z warszawskiej Galerii Norland. Reasumując obraz powinien nam się podobać, przedstawiać sobą wartość artystyczną, a zarazem stanowić lokatę kapitału na wypadek gdybyśmy w przyszłości chcieli go sprzedać.

Zobacz także: Drewno i marmur we wnętrzach


Jak uniknąć kupna podróbki?

Poruszanie się po rynku sztuki wymaga dużej ostrożności i zdrowego rozsądku.

„Bardzo często na portalach aukcyjnych oferowane są obrazy, które sygnowane są nazwiskami znanych malarzy, a z ich twórczością nie mają nic wspólnego. Nie dajmy się skusić atrakcyjną ceną. Żądajmy od sprzedającego przedstawienia rzetelnej ekspertyzy wystawionej przez historyka sztuki specjalizującego się w danej dziedzinie” – radzi Anna Koszela. Atrakcyjną alternatywą dla kupowania obrazów o wątpliwej autentyczności, jest inwestycja w płótna olejne, czy grafiki mniej znanych, ale dobrze rokujących twórców współczesnych. „W Galerii Norland mamy prace kilkunastu artystów o bardzo dobrym warsztacie, które kupić można w przystępnych cenach. Zajmujemy się malarstwem od kilkunastu lat. Dzięki temu klient może liczyć na nasze fachowe doradztwo i pomoc na początku swojej kolekcjonerskiej drogi” – dodaje Artur Świerczewski.

Zobacz także: Nowoczesny folk w mieszkaniu: GALERIA

Agnieszka Szyfter-Samba Fot. www.annakoszela.pl

Co wybrać?

Oferta w większości galerii jest tak duża, że rzeczywiście trudno jest się zdecydować i wsparcie specjalisty może okazać się nieodzowne. Na przykład w Galerii Norland mamy do wyboru prace uznanych autorów jak prof. Romana Banaszewskiego, ale i wschodzących talentów np. Mariusza Zdybała. Na uwagę zasługują chociażby zjawiskowe obrazy olejne Wasyla Martyńczuka, absolwenta Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w St. Petersburgu, które urzekają pomysłowością, kolorystyką i etnicznym klimatem. Niewątpliwie duża przyszłość przed Agnieszką Szyfter, która mimo młodego wieku wystawiała swoje prace m.in. w prestiżowej William Bennett Galery na Manhattanie. A to zaledwie kilka nazwisk z długiej listy artystów wystawiających swoje prace w tej galerii. Jednym słowem – jest z czego wybierać!

Wasyl Martyńczuk Fot. www.annakoszela.pl

Dlaczego warto?

Obrazy nad innymi dekoracjami ściennymi mają tą niezaprzeczalną przewagę, że są oryginalne i unikatowe. Nie ma praktycznie ryzyka, że w innym domu natrafimy na dokładnie taki sam obraz, jaki zdobi nasze wnętrza. Odpowiednio skomponowane z charakterem domu malarstwo podnosi jego prestiż i dodaje mu szlachetnego rysu. Jednak największym walorem inwestycji w malarstwo jest codzienna przyjemność obcowania ze sztuką. W zależności od tematyki, kolorystyki i użytej techniki (olej, gwasz, pastel) obrazy mogą wpływać na nas kojąco, relaksacyjnie lub pobudzająco.

Zobacz także: Jak ocieplić minimalistyczne wnętrza?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA