REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obrazy we wnętrzach: jak stworzyć własną kolekcję?

Anna Koszela
Architekt wnętrz
Obraz Fot. www.annakoszela.pl
Obraz Fot. www.annakoszela.pl
www.annakoszela.pl

REKLAMA

REKLAMA

Obrazy we wnętrzach nadają przestrzeni indywidualnego i jednocześnie oryginalnego charakteru. Stworzenie własnej kolekcji obrazu we wnętrzu to również opłacalna inwestycja, a dodatkowo wcale nie musi być kosztowna.

Stworzenie własnej kolekcji obrazów we wnętrzu mieszkania to wizja, która dla większości z nas wydaje się być bardzo odległa, wręcz nieosiągalna. Spowodowane to jest pokutującymi od lat stereotypami, że zabawa w sztukę to domena ludzi niesłychanie bogatych lub o arystokratycznym rodowodzie. Na szczęście sytuacja ta systematycznie się zmienia. Wzorem Francji, Włoch czy Niemiec powstaje u nas coraz więcej galerii oferujących zarówno sztukę dawną, jak i współczesną. Szczególnie wdzięczną dziedziną w kontekście aranżacji własnego domu jest malarstwo. Oferuje domownikom niesamowite możliwości wyrażenia siebie w domowych czterech kątach, a zarazem umiejętnie podkreśli nietuzinkowy i wysmakowany charakter wnętrz. Swoją przygodę ze sztuką, a szczególności malarstwem, należy rozpocząć z entuzjazmem, ale i rozwagą. Jak to zrobić podpowiadają architekt wnętrz Anna Koszela i Artur Świerczewski z warszawskiej Galerii Norland.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze domu?

Fot. www.annakoszela.pl

Co trzeba wiedzieć?

Zanim zaczniemy kompletować naszą kolekcję obrazów musimy zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat malarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Bardzo cennym źródłem praktycznych informacji są wizyty w galeriach, na aukcjach sztuki oraz lektura katalogów aukcyjnych” –mówi architekt wnętrz Anna Koszela.

REKLAMA

To skuteczna metoda na odnalezienie swojego ulubionego stylu w malarstwie, a także dobrze rokujących twórców, których obrazy będą przy okazji udaną inwestycją kapitału. Jeżeli chcemy bliżej przyjrzeć się sylwetce malarza, który wywarł na nas duże wrażenie, warto posiłkować się opinią specjalistów.

„Większość galerii współpracuje z określonym gronem artystów i u właścicieli możemy uzyskać szczegółowe informacje na temat danego twórcy” – dodaje Artur Świerczewski z warszawskiej Galerii Norland. Reasumując obraz powinien nam się podobać, przedstawiać sobą wartość artystyczną, a zarazem stanowić lokatę kapitału na wypadek gdybyśmy w przyszłości chcieli go sprzedać.

Zobacz także: Drewno i marmur we wnętrzach


Jak uniknąć kupna podróbki?

Poruszanie się po rynku sztuki wymaga dużej ostrożności i zdrowego rozsądku.

„Bardzo często na portalach aukcyjnych oferowane są obrazy, które sygnowane są nazwiskami znanych malarzy, a z ich twórczością nie mają nic wspólnego. Nie dajmy się skusić atrakcyjną ceną. Żądajmy od sprzedającego przedstawienia rzetelnej ekspertyzy wystawionej przez historyka sztuki specjalizującego się w danej dziedzinie” – radzi Anna Koszela. Atrakcyjną alternatywą dla kupowania obrazów o wątpliwej autentyczności, jest inwestycja w płótna olejne, czy grafiki mniej znanych, ale dobrze rokujących twórców współczesnych. „W Galerii Norland mamy prace kilkunastu artystów o bardzo dobrym warsztacie, które kupić można w przystępnych cenach. Zajmujemy się malarstwem od kilkunastu lat. Dzięki temu klient może liczyć na nasze fachowe doradztwo i pomoc na początku swojej kolekcjonerskiej drogi” – dodaje Artur Świerczewski.

Zobacz także: Nowoczesny folk w mieszkaniu: GALERIA

Agnieszka Szyfter-Samba Fot. www.annakoszela.pl

Co wybrać?

Oferta w większości galerii jest tak duża, że rzeczywiście trudno jest się zdecydować i wsparcie specjalisty może okazać się nieodzowne. Na przykład w Galerii Norland mamy do wyboru prace uznanych autorów jak prof. Romana Banaszewskiego, ale i wschodzących talentów np. Mariusza Zdybała. Na uwagę zasługują chociażby zjawiskowe obrazy olejne Wasyla Martyńczuka, absolwenta Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w St. Petersburgu, które urzekają pomysłowością, kolorystyką i etnicznym klimatem. Niewątpliwie duża przyszłość przed Agnieszką Szyfter, która mimo młodego wieku wystawiała swoje prace m.in. w prestiżowej William Bennett Galery na Manhattanie. A to zaledwie kilka nazwisk z długiej listy artystów wystawiających swoje prace w tej galerii. Jednym słowem – jest z czego wybierać!

Wasyl Martyńczuk Fot. www.annakoszela.pl

Dlaczego warto?

Obrazy nad innymi dekoracjami ściennymi mają tą niezaprzeczalną przewagę, że są oryginalne i unikatowe. Nie ma praktycznie ryzyka, że w innym domu natrafimy na dokładnie taki sam obraz, jaki zdobi nasze wnętrza. Odpowiednio skomponowane z charakterem domu malarstwo podnosi jego prestiż i dodaje mu szlachetnego rysu. Jednak największym walorem inwestycji w malarstwo jest codzienna przyjemność obcowania ze sztuką. W zależności od tematyki, kolorystyki i użytej techniki (olej, gwasz, pastel) obrazy mogą wpływać na nas kojąco, relaksacyjnie lub pobudzająco.

Zobacz także: Jak ocieplić minimalistyczne wnętrza?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA