REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kino domowe - akustyka wnętrza

Jacek Niezgoda
W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego.  Każda nowo realizowana przestrzeń mieszkalna, począwszy od niewielkich mieszkań po olbrzymie rezydencje, jest przystosowywana do umieszczenia w niej kina domowego. Fot. ARTDESIGN
W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego. Każda nowo realizowana przestrzeń mieszkalna, począwszy od niewielkich mieszkań po olbrzymie rezydencje, jest przystosowywana do umieszczenia w niej kina domowego. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego. Każda nowo realizowana przestrzeń mieszkalna, począwszy od niewielkich mieszkań po olbrzymie rezydencje, jest przystosowywana do umieszczenia w niej kina domowego.

A trzeba pamiętać, iż jeszcze nie tak dawno kino domowe stanowiło wyznacznik poziomu życia. Dziś natomiast nie jest już luksusem, we współczesnych domach właściwie normą stało się wykonanie odpowiedniej instalacji głośnikowej, przygotowanie oświetlenia oraz miejsca na ekran plazmowy lub projektor.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy bardzo często utożsamiają kino domowe jedynie z zestawem audiowizualnym. Warto jednak mieć na uwadze, iż profesjonalne kino domowe to również odpowiednie warunki akustyczne wnętrza, odpowiednie oświetlenie oraz właściwie dobrane fotele. Dobrze wkomponowane systemy audio-video stanowią zarówno o estetyce, jak i o ergonomii wnętrza. Bardzo ważne jest więc wykonanie instalacji kina domowego na etapie budowy, gdyż tylko to zagwarantuje uzyskanie najlepszych warunków audiowizualnych.

Aby uzyskać panoramiczne wrażenie efektów dźwiękowych, należy stworzyć odpowiednie warunki akustyczne, a więc zmniejszyć ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn i pustych przestrzeni, tworzących tzw. pogłos. Bardzo ważne jest zastosowanie w pomieszczeniu kina domowego odpowiednich materiałów na podłodze i ścianach. Efekt pogłosu można zminimalizować stosując we wnętrzu puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Na warunki akustyczne ma ponadto wpływ kubatura pomieszczenia, odległości pomiędzy ścianami oraz ich długość. Należy również pamiętać o hałasie dochodzącym z zewnątrz i wyeliminować go poprzez zastosowanie odpowiednich drzwi, okien i rolet lub zasłon.

Zobacz także: Kino domowe - estetyka i funkcjonalność wnętrza

Znajomość podstawowych założeń akustycznych pozwala w łatwy sposób uniknąć wielu błędów. Na niekorzystne właściwości akustyczne wnętrza wpływa m.in. duża ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn, odpowiedzialnych za wytworzenie tzw. pogłosu. Rozwiązaniem są w tym wypadku elementy adaptacji akustycznych. Częstym błędem jest również nieprzygotowanie pomieszczenia do funkcji kina domowego w momencie jego projektowania. Skutkiem tego jest złe oświetlenie lub poniewierające się na podłodze, czy pod dywanami kable.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, ze na jakość oglądanego obrazu wpływa odległość widza od ekranu. Widz powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż dwie długości podstawy ekranu. Taka odległość gwarantuje dobry odbiór obrazu, nawet panoramicznego.

Zobacz także: Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Pomoc architekta wnętrz polega przede wszystkim na rozpoznaniu specyfiki rozchodzenia się fali dźwiękowej w pomieszczeniu mającym pełnić funkcję kina domowego. Często konieczna jest również współpraca z akustykiem. Tak przeprowadzona adaptacja wnętrza daje jednak gwarancję, iż użytkownicy będą w pełni zadowoleni ze zrealizowanej inwestycji. Wzajemne dopasowanie wszystkich elementów pozwali na uzyskanie satysfakcjonującego efektu i zapierającej dech w piersi przygody z kinem we własnym wnętrzu.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA