Kino domowe - akustyka wnętrza
REKLAMA
REKLAMA
A trzeba pamiętać, iż jeszcze nie tak dawno kino domowe stanowiło wyznacznik poziomu życia. Dziś natomiast nie jest już luksusem, we współczesnych domach właściwie normą stało się wykonanie odpowiedniej instalacji głośnikowej, przygotowanie oświetlenia oraz miejsca na ekran plazmowy lub projektor.
REKLAMA
REKLAMA
Inwestorzy bardzo często utożsamiają kino domowe jedynie z zestawem audiowizualnym. Warto jednak mieć na uwadze, iż profesjonalne kino domowe to również odpowiednie warunki akustyczne wnętrza, odpowiednie oświetlenie oraz właściwie dobrane fotele. Dobrze wkomponowane systemy audio-video stanowią zarówno o estetyce, jak i o ergonomii wnętrza. Bardzo ważne jest więc wykonanie instalacji kina domowego na etapie budowy, gdyż tylko to zagwarantuje uzyskanie najlepszych warunków audiowizualnych.
Aby uzyskać panoramiczne wrażenie efektów dźwiękowych, należy stworzyć odpowiednie warunki akustyczne, a więc zmniejszyć ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn i pustych przestrzeni, tworzących tzw. pogłos. Bardzo ważne jest zastosowanie w pomieszczeniu kina domowego odpowiednich materiałów na podłodze i ścianach. Efekt pogłosu można zminimalizować stosując we wnętrzu puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Na warunki akustyczne ma ponadto wpływ kubatura pomieszczenia, odległości pomiędzy ścianami oraz ich długość. Należy również pamiętać o hałasie dochodzącym z zewnątrz i wyeliminować go poprzez zastosowanie odpowiednich drzwi, okien i rolet lub zasłon.
Zobacz także: Kino domowe - estetyka i funkcjonalność wnętrza
Znajomość podstawowych założeń akustycznych pozwala w łatwy sposób uniknąć wielu błędów. Na niekorzystne właściwości akustyczne wnętrza wpływa m.in. duża ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn, odpowiedzialnych za wytworzenie tzw. pogłosu. Rozwiązaniem są w tym wypadku elementy adaptacji akustycznych. Częstym błędem jest również nieprzygotowanie pomieszczenia do funkcji kina domowego w momencie jego projektowania. Skutkiem tego jest złe oświetlenie lub poniewierające się na podłodze, czy pod dywanami kable.
Należy pamiętać, ze na jakość oglądanego obrazu wpływa odległość widza od ekranu. Widz powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż dwie długości podstawy ekranu. Taka odległość gwarantuje dobry odbiór obrazu, nawet panoramicznego.
Zobacz także: Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni
Pomoc architekta wnętrz polega przede wszystkim na rozpoznaniu specyfiki rozchodzenia się fali dźwiękowej w pomieszczeniu mającym pełnić funkcję kina domowego. Często konieczna jest również współpraca z akustykiem. Tak przeprowadzona adaptacja wnętrza daje jednak gwarancję, iż użytkownicy będą w pełni zadowoleni ze zrealizowanej inwestycji. Wzajemne dopasowanie wszystkich elementów pozwali na uzyskanie satysfakcjonującego efektu i zapierającej dech w piersi przygody z kinem we własnym wnętrzu.
ARTDESIGN
REKLAMA
REKLAMA