REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kino domowe - estetyka i funkcjonalność wnętrza

Jacek Niezgoda
Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale też szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Fot. ARTDESIGN
Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale też szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Niemałą rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Podobnie jest z fotelami, które zapewnić mają komfort i wygodę. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwala stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe.

Wnętrza domowych sal kinowych realizowane są zgodnie z estetyką preferowaną przez właściciela. Czasem są to wnętrza stylizowane, często jednak przyjmują obraz nowoczesnych przestrzeni z klasycznymi elementami wyposażenia. Inwestycja w pomieszczenie kina domowego jest kosztownym elementem wnętrza domu, użytkowanym bez zmian przez kilka lat. Należy ją zaplanować z dużym zaangażowaniem, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.

REKLAMA

Doskonały efekt kina domowego to składowa dwóch elementów - idealnego dźwięku i obrazu oraz doskonałego wnętrza. Dźwięk i obraz zapewnią odpowiednie urządzenia dopasowane parametrami do warunków przestrzennych i wymagań użytkowników. Jednak najlepsze parametry nie zostaną wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery i klimatu sprzyjającego seansom filmowym. Na komfort oglądania filmu mają wpływ wszystkie zmysły.

Zestaw kinowy dobrany do wnętrza

REKLAMA

Aby kino domowe cieszyło efektami wizualnymi, zestaw powinien być dobrany do wnętrza pod kątem stylistycznym i kolorystycznym, powinien korespondować z jego charakterem. Elementy stanowiące o akustyce wnętrza powinny zostać wkomponowane w jego architekturę. Nie powinny jednak narzucać tym wnętrzom jednoznacznej funkcji, tylko pozwalać je zmieniać w zależności od potrzeb i pory dnia.

Dostępne na polskim rynku materiały pozwalają na nieograniczone kreowanie architektury przestrzeni mieszkalnych. Polski rynek obfituje zarówno w profesjonalne zestawy audio, jak i materiały przeznaczone do adaptacji akustycznych, które korespondują zarówno z nowoczesną - surową, jak i klasyczną stylistyką. Systemy adaptacji akustycznych pozwalają na wyeksponowanie elementów głośnikowych, bądź schowanie ich w ścianach, tak aby pozostawały na co dzień niewidoczne, a jednocześnie znajdowały się w miejscach, zapewniających maksimum przestrzenności dźwięku.

Zobacz także: Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zestawy audio charakteryzują się ponadto oryginalną formą, stanowiąc ozdobę wnętrza, a nierzadko i dzieło sztuki. Dziś już bowiem nie tylko meble zaprojektowane przez znanych designerów, ale również zestawy audio-video potrafią być elementem wzorniczym we wnętrzu. Dla estetyki wnętrza ważny jest również odpowiedni dobór kształtu i kolorystyki wzmacniaczy oraz głośników, które powinny być doskonale wkomponowane w wystrój wnętrza.

Oświetlenie w sąsiedztwie kina domowego

Niezwykle istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Aby wyeliminować zjawisko kontrastu pomiędzy ekranem, a pozostałą częścią pomieszczenia, należy zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepiej sprawdzają się naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, lampy przypodłogowe lub źródła światła wkomponowane w formy mebli. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Również kolorystyka wnętrza ma wpływ na odbiór obrazu. W pomieszczeniu kina domowego preferowane są mocno nasycone, ciemne i matowe kolory ścian, które dobrze pochłaniają promienie światła. Źle sprawdzają się kolory jasne, odbijające światło, tworzące prześwietlone płaszczyzny i pogarszające jakość obrazu. Z kolei przed światłem dziennym, które przeszkadza w odbiorze obrazu, najlepiej zabezpieczą rolety oraz grube zasłony.

Fotele

Ważnym elementem wpływającym na komfort seansu filmowego są odpowiednie fotele - wygodne, z niskim oparciem oraz koniecznie bez zagłówków, które przeszkadzają i zakłócają odbiór przestrzeni dźwiękowej. Warto również zamontować przy fotelach panele sterujące światłem pozwalające na płynną zmianę natężenia światła bez konieczności przemieszania się po rozpoczęciu filmu.

Zobacz także: Fotele z kultowego serialu

REKLAMA

Decyzję o stworzeniu kina domowego najlepiej podjąć już na etapie budowy i projektowania wnętrza domu bądź mieszkania - daje to możliwość wykonania potrzebnych instalacji przed wykończeniem podłóg, tynków, sufitów podwieszanych i uniknięcia częstego błędu: widocznych kabli biegnących po podłodze lub pod dywanem.

Uwzględnienie powyższych prostych zasad pozwoli nam stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe o wysokim standardzie odbioru dźwięku i obrazu, które będzie miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA