REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kino domowe - estetyka i funkcjonalność wnętrza

Jacek Niezgoda
Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale też szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Fot. ARTDESIGN
Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale też szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Niemałą rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Podobnie jest z fotelami, które zapewnić mają komfort i wygodę. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwala stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe.

Wnętrza domowych sal kinowych realizowane są zgodnie z estetyką preferowaną przez właściciela. Czasem są to wnętrza stylizowane, często jednak przyjmują obraz nowoczesnych przestrzeni z klasycznymi elementami wyposażenia. Inwestycja w pomieszczenie kina domowego jest kosztownym elementem wnętrza domu, użytkowanym bez zmian przez kilka lat. Należy ją zaplanować z dużym zaangażowaniem, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.

REKLAMA

Doskonały efekt kina domowego to składowa dwóch elementów - idealnego dźwięku i obrazu oraz doskonałego wnętrza. Dźwięk i obraz zapewnią odpowiednie urządzenia dopasowane parametrami do warunków przestrzennych i wymagań użytkowników. Jednak najlepsze parametry nie zostaną wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery i klimatu sprzyjającego seansom filmowym. Na komfort oglądania filmu mają wpływ wszystkie zmysły.

Zestaw kinowy dobrany do wnętrza

REKLAMA

Aby kino domowe cieszyło efektami wizualnymi, zestaw powinien być dobrany do wnętrza pod kątem stylistycznym i kolorystycznym, powinien korespondować z jego charakterem. Elementy stanowiące o akustyce wnętrza powinny zostać wkomponowane w jego architekturę. Nie powinny jednak narzucać tym wnętrzom jednoznacznej funkcji, tylko pozwalać je zmieniać w zależności od potrzeb i pory dnia.

Dostępne na polskim rynku materiały pozwalają na nieograniczone kreowanie architektury przestrzeni mieszkalnych. Polski rynek obfituje zarówno w profesjonalne zestawy audio, jak i materiały przeznaczone do adaptacji akustycznych, które korespondują zarówno z nowoczesną - surową, jak i klasyczną stylistyką. Systemy adaptacji akustycznych pozwalają na wyeksponowanie elementów głośnikowych, bądź schowanie ich w ścianach, tak aby pozostawały na co dzień niewidoczne, a jednocześnie znajdowały się w miejscach, zapewniających maksimum przestrzenności dźwięku.

Zobacz także: Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zestawy audio charakteryzują się ponadto oryginalną formą, stanowiąc ozdobę wnętrza, a nierzadko i dzieło sztuki. Dziś już bowiem nie tylko meble zaprojektowane przez znanych designerów, ale również zestawy audio-video potrafią być elementem wzorniczym we wnętrzu. Dla estetyki wnętrza ważny jest również odpowiedni dobór kształtu i kolorystyki wzmacniaczy oraz głośników, które powinny być doskonale wkomponowane w wystrój wnętrza.

Oświetlenie w sąsiedztwie kina domowego

Niezwykle istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Aby wyeliminować zjawisko kontrastu pomiędzy ekranem, a pozostałą częścią pomieszczenia, należy zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepiej sprawdzają się naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, lampy przypodłogowe lub źródła światła wkomponowane w formy mebli. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Również kolorystyka wnętrza ma wpływ na odbiór obrazu. W pomieszczeniu kina domowego preferowane są mocno nasycone, ciemne i matowe kolory ścian, które dobrze pochłaniają promienie światła. Źle sprawdzają się kolory jasne, odbijające światło, tworzące prześwietlone płaszczyzny i pogarszające jakość obrazu. Z kolei przed światłem dziennym, które przeszkadza w odbiorze obrazu, najlepiej zabezpieczą rolety oraz grube zasłony.

Fotele

Ważnym elementem wpływającym na komfort seansu filmowego są odpowiednie fotele - wygodne, z niskim oparciem oraz koniecznie bez zagłówków, które przeszkadzają i zakłócają odbiór przestrzeni dźwiękowej. Warto również zamontować przy fotelach panele sterujące światłem pozwalające na płynną zmianę natężenia światła bez konieczności przemieszania się po rozpoczęciu filmu.

Zobacz także: Fotele z kultowego serialu

REKLAMA

Decyzję o stworzeniu kina domowego najlepiej podjąć już na etapie budowy i projektowania wnętrza domu bądź mieszkania - daje to możliwość wykonania potrzebnych instalacji przed wykończeniem podłóg, tynków, sufitów podwieszanych i uniknięcia częstego błędu: widocznych kabli biegnących po podłodze lub pod dywanem.

Uwzględnienie powyższych prostych zasad pozwoli nam stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe o wysokim standardzie odbioru dźwięku i obrazu, które będzie miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu. Ceny, czynsze i koszty kredytu. Która opcja tańsza?

W artykule "Rzeczpospolitej" z wtorku dowiadujemy się, że wynajmowanie mieszkania może być tańsze niż spłacanie kredytu na jego zakup. Jak kształtują się ceny w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu?

Sporo kredytobiorców nie czyta umów przed podpisaniem

Czy Polacy czytają dokładnie umowy kredytowe przed podpisaniem? 43,1% twierdzi, że to robi, 19,7% robi to pobieżnie, 18,6% daje dokument do przeczytania znajomemu albo prawnikowi. Aż 17,3% podpisuje bez czytania. Czy to zaufanie do banków?

Net-billing inaczej liczony. Jakie zmiany dotyczą prosumentów od 1 lipca 2024 r.?

Od 1 lipca 2024 r. nowych prosumentów obejmują istotne zmiany w rozliczaniu energii elektrycznej. Od teraz rozliczani są w systemie net-billing po cenach ustalanych według godzinowej ceny giełdowej na rynku dnia następnego. Jak wskazuje ekspert Eaton, dla utrzymania rentowności inwestycji w panele fotowoltaiczne konieczne będzie zwiększanie poziomu autokonsumpcji energii.

Program "Kredyt mieszkaniowy #naStart" może ruszyć od początku 2025 roku. Kto skorzysta?

W rozmowie z money.pl, Krzysztof Paszyk, szef resortu rozwoju i technologii, poinformował, że program “Kredyt mieszkaniowy #naStart” jest gotowy do uruchomienia. Planowane jest, że program zostanie wdrożony od początku 2025 roku.

REKLAMA

Nowe mieszkanie 2024: teraz malutkie mieszkanie w dobrej lokalizacji, a normalne – tylko na przedmieściach

Ceny mieszkań osiągnęły poziomy niedostępne nawet nieźle sytuowanym Polakom. By dostosować się do poziomu zamożności klientów deweloperzy znów budują je coraz mniejsze. To jednak nie wystarcza, nawet za wysoki kredyt trzeba godzić się na lokum na peryferiach, by w ogóle mieszkać na swoim.

Kleszcz dermacentor marginatus już w Szwecji. Może przenosić niebezpieczne wirusy. Czy jest też w Polsce?

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował 27 czerwca 2024 r. szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Letnie promocje na mieszkania u deweloperów. Gdzie kupisz taniej?

Sezon letni kiedyś był czasem, gdy można było kupić mieszkanie w korzystniejszej cenie. Czy wciąż tak jest? Czy deweloperzy nadal oferują atrakcyjne rabaty w okresie wakacji? Gdzie i na jakie promocje można liczyć? 

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

REKLAMA

Czy w ukończonych osiedlach są jeszcze jakieś mieszkania?

Czy inwestycje deweloperów sprzedają się na bieżąco, czy w ukończonych osiedlach można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkania? Jaki mają metraż? W jakich są cenach? Gdzie są zlokalizowane?

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

REKLAMA