REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kino domowe - estetyka i funkcjonalność wnętrza

Jacek Niezgoda
Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale też szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Fot. ARTDESIGN
Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale też szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Niemałą rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Podobnie jest z fotelami, które zapewnić mają komfort i wygodę. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwala stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe.

Wnętrza domowych sal kinowych realizowane są zgodnie z estetyką preferowaną przez właściciela. Czasem są to wnętrza stylizowane, często jednak przyjmują obraz nowoczesnych przestrzeni z klasycznymi elementami wyposażenia. Inwestycja w pomieszczenie kina domowego jest kosztownym elementem wnętrza domu, użytkowanym bez zmian przez kilka lat. Należy ją zaplanować z dużym zaangażowaniem, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.

REKLAMA

Doskonały efekt kina domowego to składowa dwóch elementów - idealnego dźwięku i obrazu oraz doskonałego wnętrza. Dźwięk i obraz zapewnią odpowiednie urządzenia dopasowane parametrami do warunków przestrzennych i wymagań użytkowników. Jednak najlepsze parametry nie zostaną wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery i klimatu sprzyjającego seansom filmowym. Na komfort oglądania filmu mają wpływ wszystkie zmysły.

Zestaw kinowy dobrany do wnętrza

REKLAMA

Aby kino domowe cieszyło efektami wizualnymi, zestaw powinien być dobrany do wnętrza pod kątem stylistycznym i kolorystycznym, powinien korespondować z jego charakterem. Elementy stanowiące o akustyce wnętrza powinny zostać wkomponowane w jego architekturę. Nie powinny jednak narzucać tym wnętrzom jednoznacznej funkcji, tylko pozwalać je zmieniać w zależności od potrzeb i pory dnia.

Dostępne na polskim rynku materiały pozwalają na nieograniczone kreowanie architektury przestrzeni mieszkalnych. Polski rynek obfituje zarówno w profesjonalne zestawy audio, jak i materiały przeznaczone do adaptacji akustycznych, które korespondują zarówno z nowoczesną - surową, jak i klasyczną stylistyką. Systemy adaptacji akustycznych pozwalają na wyeksponowanie elementów głośnikowych, bądź schowanie ich w ścianach, tak aby pozostawały na co dzień niewidoczne, a jednocześnie znajdowały się w miejscach, zapewniających maksimum przestrzenności dźwięku.

Zobacz także: Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zestawy audio charakteryzują się ponadto oryginalną formą, stanowiąc ozdobę wnętrza, a nierzadko i dzieło sztuki. Dziś już bowiem nie tylko meble zaprojektowane przez znanych designerów, ale również zestawy audio-video potrafią być elementem wzorniczym we wnętrzu. Dla estetyki wnętrza ważny jest również odpowiedni dobór kształtu i kolorystyki wzmacniaczy oraz głośników, które powinny być doskonale wkomponowane w wystrój wnętrza.

Oświetlenie w sąsiedztwie kina domowego

Niezwykle istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Aby wyeliminować zjawisko kontrastu pomiędzy ekranem, a pozostałą częścią pomieszczenia, należy zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepiej sprawdzają się naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, lampy przypodłogowe lub źródła światła wkomponowane w formy mebli. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Również kolorystyka wnętrza ma wpływ na odbiór obrazu. W pomieszczeniu kina domowego preferowane są mocno nasycone, ciemne i matowe kolory ścian, które dobrze pochłaniają promienie światła. Źle sprawdzają się kolory jasne, odbijające światło, tworzące prześwietlone płaszczyzny i pogarszające jakość obrazu. Z kolei przed światłem dziennym, które przeszkadza w odbiorze obrazu, najlepiej zabezpieczą rolety oraz grube zasłony.

Fotele

Ważnym elementem wpływającym na komfort seansu filmowego są odpowiednie fotele - wygodne, z niskim oparciem oraz koniecznie bez zagłówków, które przeszkadzają i zakłócają odbiór przestrzeni dźwiękowej. Warto również zamontować przy fotelach panele sterujące światłem pozwalające na płynną zmianę natężenia światła bez konieczności przemieszania się po rozpoczęciu filmu.

Zobacz także: Fotele z kultowego serialu

REKLAMA

Decyzję o stworzeniu kina domowego najlepiej podjąć już na etapie budowy i projektowania wnętrza domu bądź mieszkania - daje to możliwość wykonania potrzebnych instalacji przed wykończeniem podłóg, tynków, sufitów podwieszanych i uniknięcia częstego błędu: widocznych kabli biegnących po podłodze lub pod dywanem.

Uwzględnienie powyższych prostych zasad pozwoli nam stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe o wysokim standardzie odbioru dźwięku i obrazu, które będzie miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA