REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Babie lato w naszym domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Błaszczyńska

REKLAMA

REKLAMA

Po letnich upałach niedługo nie będzie już śladu. Warto jednak zachować coś z wakacyjnego klimatu w naszym domu. Już teraz pomyśl o udekorowaniu domu bukietami z suchych roślin.

Będą przypominały o letnich, słonecznych dniach, a ich kolorystykę możemy dopasować do nowego sezonu.

REKLAMA

Suszenie

REKLAMA

O suszeniu roślin warto pomyśleć już latem; wtedy mamy olbrzymi wybór kwiatów, traw i zbóż. Letni spacer po łące czy lesie pozwoli na zebranie wszystkich materiałów niezbędnych do stworzenia interesujących kompozycji. Najlepiej rozpocząć zbiór w ciepłe i suche popołudnie. Wybieramy rośliny średnio rozwinięte, z kwiatami otwartymi do połowy. Zerwane rośliny owijamy delikatnie w gazetę. W domu należy je przygotować do suszenia. Tradycyjna metoda to wiązanie ich w pęczki i wieszanie kwiatostanami do dołu. W ten sposób można zasuszyć róże, krwawniki, suchołuski i nieśmiertelniki oraz zioła. Niektóre rośliny często wymagają pozycji pionowej, tak utrwalamy hortensje, makówki, zboża, trawy. Schnąc, kwiaty powinny znajdować się w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu; idealny będzie strych. Inną metodą utrwalenia roślin jest przesypywanie ich piaskiem lub umieszczanie na kilka godzin w słabo nagrzanym piekarniku.

Jeśli nie mamy własnego zbioru ususzonych roślin, możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy ogrodnicze i dekoratorskie. Ciekawe materiały można też znaleźć w internetowych serwisach aukcyjnych. Kupiony zbiór możemy też uzupełnić podczas jesiennej przechadzki. Do tworzenia oryginalnych kompozycji przydadzą się też mchy, szyszki, fragmenty kory czy gałęzie. Jesień to czas, kiedy drzewa przybierają najpiękniejsze kolory; skorzystajmy z tej palety barw wyszukując złociste, czerwone i brązowe liście. Kuleczki jarzębiny, kasztany czy wrzos – wszystkiego tego możemy użyć tworząc jesienny bukiet.

Układanie

REKLAMA

Najprostsza ozdoba to oczywiście kolorowe, suche liście umieszczone w efektownym wazonie. Warto udekorować je gałązką jarzębiny, lub kokardą z sizalu. Dobrą propozycją dla początkujących jest klasyczny, okrągły bukiet. W jego centrum umieszczamy jeden duży, okrągły kwiat (w mniejszej aranżacji) lub kilka (w większej). Następnie wokół układamy kwiatki drobniejsze. Całość możemy uzupełnić kłosami zbóż lub trawy. Bukiet związujemy ściśle – możemy do tego celu użyć nawet zwykłej gumki, którą zamaskujemy efektowną, papierową wstążką.

Nieco trudniejsze są kompozycje z użyciem gąbki florystycznej. Jej zastosowanie umożliwia jednak stworzenie efektownej aranżacji w niskich pojemnikach, doniczkach czy koszykach. Gąbkę przycinamy do odpowiedniej wielkości – tak, aby wypełniła wybrane przez nas naczynie. Wetknięte w nią rośliny utrzymają odpowiedni kształt. Na koniec maskujemy podłoże np. mchem, drobnymi gałązkami czy liśćmi. Jeśli nie dysponujemy profesjonalnym, florystycznym podłożem możemy użyć gliny lub plasteliny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układając suche kompozycje warto pamiętać o kilku zasadach:

• Mniej znaczy więcej – jeden mocny akcent kolorystyczny na stonowanym tle wygląda bardzo elegancko.

• Bukiet powinien pasować do otoczenia; suche kompozycje najlepiej prezentują się w klasycznych czy rustykalnych wnętrzach.

• Na stole lub komodzie najlepiej ustawić niskie bukiety; duże i rozłożyste eksponujemy na podłodze.

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

REKLAMA