Babie lato w naszym domu
REKLAMA
REKLAMA
Będą przypominały o letnich, słonecznych dniach, a ich kolorystykę możemy dopasować do nowego sezonu.
REKLAMA
Suszenie
REKLAMA
O suszeniu roślin warto pomyśleć już latem; wtedy mamy olbrzymi wybór kwiatów, traw i zbóż. Letni spacer po łące czy lesie pozwoli na zebranie wszystkich materiałów niezbędnych do stworzenia interesujących kompozycji. Najlepiej rozpocząć zbiór w ciepłe i suche popołudnie. Wybieramy rośliny średnio rozwinięte, z kwiatami otwartymi do połowy. Zerwane rośliny owijamy delikatnie w gazetę. W domu należy je przygotować do suszenia. Tradycyjna metoda to wiązanie ich w pęczki i wieszanie kwiatostanami do dołu. W ten sposób można zasuszyć róże, krwawniki, suchołuski i nieśmiertelniki oraz zioła. Niektóre rośliny często wymagają pozycji pionowej, tak utrwalamy hortensje, makówki, zboża, trawy. Schnąc, kwiaty powinny znajdować się w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu; idealny będzie strych. Inną metodą utrwalenia roślin jest przesypywanie ich piaskiem lub umieszczanie na kilka godzin w słabo nagrzanym piekarniku.
Jeśli nie mamy własnego zbioru ususzonych roślin, możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy ogrodnicze i dekoratorskie. Ciekawe materiały można też znaleźć w internetowych serwisach aukcyjnych. Kupiony zbiór możemy też uzupełnić podczas jesiennej przechadzki. Do tworzenia oryginalnych kompozycji przydadzą się też mchy, szyszki, fragmenty kory czy gałęzie. Jesień to czas, kiedy drzewa przybierają najpiękniejsze kolory; skorzystajmy z tej palety barw wyszukując złociste, czerwone i brązowe liście. Kuleczki jarzębiny, kasztany czy wrzos – wszystkiego tego możemy użyć tworząc jesienny bukiet.
Układanie
REKLAMA
Najprostsza ozdoba to oczywiście kolorowe, suche liście umieszczone w efektownym wazonie. Warto udekorować je gałązką jarzębiny, lub kokardą z sizalu. Dobrą propozycją dla początkujących jest klasyczny, okrągły bukiet. W jego centrum umieszczamy jeden duży, okrągły kwiat (w mniejszej aranżacji) lub kilka (w większej). Następnie wokół układamy kwiatki drobniejsze. Całość możemy uzupełnić kłosami zbóż lub trawy. Bukiet związujemy ściśle – możemy do tego celu użyć nawet zwykłej gumki, którą zamaskujemy efektowną, papierową wstążką.
Nieco trudniejsze są kompozycje z użyciem gąbki florystycznej. Jej zastosowanie umożliwia jednak stworzenie efektownej aranżacji w niskich pojemnikach, doniczkach czy koszykach. Gąbkę przycinamy do odpowiedniej wielkości – tak, aby wypełniła wybrane przez nas naczynie. Wetknięte w nią rośliny utrzymają odpowiedni kształt. Na koniec maskujemy podłoże np. mchem, drobnymi gałązkami czy liśćmi. Jeśli nie dysponujemy profesjonalnym, florystycznym podłożem możemy użyć gliny lub plasteliny.
Układając suche kompozycje warto pamiętać o kilku zasadach:
• Mniej znaczy więcej – jeden mocny akcent kolorystyczny na stonowanym tle wygląda bardzo elegancko.
• Bukiet powinien pasować do otoczenia; suche kompozycje najlepiej prezentują się w klasycznych czy rustykalnych wnętrzach.
• Na stole lub komodzie najlepiej ustawić niskie bukiety; duże i rozłożyste eksponujemy na podłodze.
Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl
REKLAMA
REKLAMA