REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Babie lato w naszym domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Błaszczyńska

REKLAMA

REKLAMA

Po letnich upałach niedługo nie będzie już śladu. Warto jednak zachować coś z wakacyjnego klimatu w naszym domu. Już teraz pomyśl o udekorowaniu domu bukietami z suchych roślin.

Będą przypominały o letnich, słonecznych dniach, a ich kolorystykę możemy dopasować do nowego sezonu.

REKLAMA

Suszenie

REKLAMA

O suszeniu roślin warto pomyśleć już latem; wtedy mamy olbrzymi wybór kwiatów, traw i zbóż. Letni spacer po łące czy lesie pozwoli na zebranie wszystkich materiałów niezbędnych do stworzenia interesujących kompozycji. Najlepiej rozpocząć zbiór w ciepłe i suche popołudnie. Wybieramy rośliny średnio rozwinięte, z kwiatami otwartymi do połowy. Zerwane rośliny owijamy delikatnie w gazetę. W domu należy je przygotować do suszenia. Tradycyjna metoda to wiązanie ich w pęczki i wieszanie kwiatostanami do dołu. W ten sposób można zasuszyć róże, krwawniki, suchołuski i nieśmiertelniki oraz zioła. Niektóre rośliny często wymagają pozycji pionowej, tak utrwalamy hortensje, makówki, zboża, trawy. Schnąc, kwiaty powinny znajdować się w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu; idealny będzie strych. Inną metodą utrwalenia roślin jest przesypywanie ich piaskiem lub umieszczanie na kilka godzin w słabo nagrzanym piekarniku.

Jeśli nie mamy własnego zbioru ususzonych roślin, możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy ogrodnicze i dekoratorskie. Ciekawe materiały można też znaleźć w internetowych serwisach aukcyjnych. Kupiony zbiór możemy też uzupełnić podczas jesiennej przechadzki. Do tworzenia oryginalnych kompozycji przydadzą się też mchy, szyszki, fragmenty kory czy gałęzie. Jesień to czas, kiedy drzewa przybierają najpiękniejsze kolory; skorzystajmy z tej palety barw wyszukując złociste, czerwone i brązowe liście. Kuleczki jarzębiny, kasztany czy wrzos – wszystkiego tego możemy użyć tworząc jesienny bukiet.

Układanie

REKLAMA

Najprostsza ozdoba to oczywiście kolorowe, suche liście umieszczone w efektownym wazonie. Warto udekorować je gałązką jarzębiny, lub kokardą z sizalu. Dobrą propozycją dla początkujących jest klasyczny, okrągły bukiet. W jego centrum umieszczamy jeden duży, okrągły kwiat (w mniejszej aranżacji) lub kilka (w większej). Następnie wokół układamy kwiatki drobniejsze. Całość możemy uzupełnić kłosami zbóż lub trawy. Bukiet związujemy ściśle – możemy do tego celu użyć nawet zwykłej gumki, którą zamaskujemy efektowną, papierową wstążką.

Nieco trudniejsze są kompozycje z użyciem gąbki florystycznej. Jej zastosowanie umożliwia jednak stworzenie efektownej aranżacji w niskich pojemnikach, doniczkach czy koszykach. Gąbkę przycinamy do odpowiedniej wielkości – tak, aby wypełniła wybrane przez nas naczynie. Wetknięte w nią rośliny utrzymają odpowiedni kształt. Na koniec maskujemy podłoże np. mchem, drobnymi gałązkami czy liśćmi. Jeśli nie dysponujemy profesjonalnym, florystycznym podłożem możemy użyć gliny lub plasteliny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układając suche kompozycje warto pamiętać o kilku zasadach:

• Mniej znaczy więcej – jeden mocny akcent kolorystyczny na stonowanym tle wygląda bardzo elegancko.

• Bukiet powinien pasować do otoczenia; suche kompozycje najlepiej prezentują się w klasycznych czy rustykalnych wnętrzach.

• Na stole lub komodzie najlepiej ustawić niskie bukiety; duże i rozłożyste eksponujemy na podłodze.

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA