REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umywalka do łazienki – jak wybrać najlepszą?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Umywalka do łazianki: mała czy duża, wisząca, czy nablatowa? Którą wybrać, która będzie najlepsza? Wybierając umywalkę do łazienki musimy określić jej przeznaczenie oraz wybrać taką, która będzie pasować do wnętrza, w którym się będzie znajdować. Zobacz poradnik.

Zanim zdecydujemy się na konkretny typ umywalki, warto przemyśleć kilka kwestii związanych z późniejszym użytkowaniem, a także wkomponowaniem jej w określoną przestrzeń. Znaczące będą więc nie tylko rozmiary i kształt, ale też dopasowanie do całości i metrażu pomieszczenia.

REKLAMA

Umywalka do wc

Jeśli umywalka docelowo znajdzie się w toalecie i służyć będzie jedynie myciu rąk, warto wybierać raczej niewielkie lub średnie modele. Zazwyczaj najmniejsze z nich mają 40–45 cm szerokości. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy pomieszczenie jest skromnych rozmiarów i każdy centymetr przestrzeni jest istotny. Jeśli toaleta jest wąska, wtedy warto też sprawdzić głębokość umywalki i jej kształt (np. czy krawędzie są szerokie, a sama misa relatywnie pojemna). Kolejną kwestią jest miejsce, w którym zamontowana zostanie bateria - determinuje to wybór umywalki, nie każdy model posiada bowiem odpowiedni otwór konieczny do jej umieszczenia. Baterie sztorcowe można instalować zarówno centralnie, jak i w jednym z rogów – trzeba to jednak przewidzieć, zanim kupimy umywalkę. Jeżeli bateria zostanie przymocowana do ściany, wtedy z powodzeniem można wybierać spośród modeli, nieposiadających otworów.

Wybór sposobu mocowania

REKLAMA

Kolejną ważną kwestią, jest sposób mocowania. Opcji mamy kilka – możemy zdecydować się na typ wiszący, zamontowany jedynie do ściany lub podparty dodatkowo postumentem albo półpostumentem. Praktyczne są warianty meblowe, które mocuje się do specjalnie wyprofilowanych szafek.

- Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pod umywalką zyskujemy miejsce na środki czystości czy np. ręczniki do rąkpodpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. – Należy jednak pamiętać, że najczęściej model umywalki dostosowany jest już do konkretnego typu szafki, która przeważnie stanowi jeden z elementów kompletu lub serii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umywalka do przestronnej łazienki

Jeśli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, a umywalka spełniać będzie kilka funkcji (nie tylko mycie rąk, ale też zębów i głowy lub pranie ręczne), uwagę powinniśmy kierować raczej na modele o większych rozmiarach (55–60 cm). W takich przypadkach przeważnie będą to warianty meblowe, nablatowe lub wpuszczane – takie, które wymagają dodatkowego podparcia. Asortyment na rynku jest szeroki, zatem dobranie umywalki, która będzie harmonijnie komponować się zarówno z nowoczesnymi, jak i bardziej tradycyjnymi wnętrzami, nie jest problemem.

REKLAMA

Ważne jednak, by dobierać poszczególne elementy wnętrza tak, żeby wzajemnie do siebie pasowały. W tym celu producenci wprowadzają na rynek całe serie wyposażenia łazienkowego. Te zaś pomagają klientom stworzyć spójne estetycznie aranżacje – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Jeśli budżet i metraż łazienki na to pozwalają, warto zastanowić się nad zamontowaniem dwóch umywalek obok siebie. Ma to uzasadnienie zwłaszcza, gdy korzysta z nich kilkoro domowników. Wyjątkowo elegancko prezentują się modele mocowane na blacie. Mogą one przybierać różne, oryginalne kształty, w tym modnej w ostatnim czasie misy.

Choć wydawać by się mogło, że to drobiazg, powinniśmy też przemyśleć kwestię późniejszego ustawienia wszelkiego rodzaju kosmetyków i przyborów higienicznych, z których na co dzień korzystamy. Sporo miejsca zyskamy właśnie dzięki zamontowaniu wspomnianych wcześniej blatów lub takich modeli umywalek, które posiadają szeroką krawędź przyścienną. Oczywiście alternatywą są też wszelkiego rodzaju półeczki albo mocowane do ściany kubki, mydelniczki lub dozowniki.

Jeżeli wiemy, że użytkownikami naszej łazienki będą też osoby starsze lub niepełnosprawne, zawczasu koniecznie musimy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Wbrew pozorom nie tylko WC i kabina prysznicowa, ale też umywalka może być dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

Ważna w tym przypadku będzie nie tylko wysokość, na której zostanie ona zamontowana, ale też jej specyficzny kształt. Umywalki takie charakteryzują się specjalnie zaprojektowaną linią przedniego rantu, która umożliwia wygodny dojazd osobom poruszającym się na wózku lub myjącym się w pozycji siedzącejtłumaczy Aneta Dziedzina.

Z jakiego materiału

Nieprzypadkowo największą popularnością cieszą się wciąż umywalki ceramiczne. Nie tylko dlatego, że jest to materiał uniwersalny, trwały i wygodny w utrzymaniu. Jego dodatkową zaletą jest też korzystny stosunek jakości do ceny. Na rynku dostępne są jednak również umywalki wykonane na przykład ze szkła, stali, granitu a nawet tworzyw sztucznych. Jeżeli więc budżet nie stanowi problemu, fantazja inwestora jest niemal nieograniczona.

Zobacz także: Oryginalne umywalki meblowe

Zobacz także: Diamenty w łazience

Zobacz także: Oryginalne umywalki meblowe

Źódło: Grupa Armatura

Umywalka w wc.
Fotolia
Umywalki w łazience - dwie umywalki obok siebie.
Fotolia
Umywalka nablatowa w łazience.
Fotolia
Umywalka wisząca w łazience.
Fotolia
Umywalka narożna.
Fotolia
Umywalka wisząca.
Fotolia
Umywalki w łazience - dwie umywalki obok siebie.
Fotolia
Umywalka naszafkowa.
Fotolia
Umywalka wisząca.
Fotolia
Umywalki w łazience - dwie umywalki obok siebie.
Fotolia
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA