Segregacja śmieci w domu – nie musi być trudna i nieestetyczna
REKLAMA
REKLAMA
Kosz można dobrać w zależności od wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć, a także od tego, czy będzie on stał ukryty w szafce, czy dostępny dla wzroku mieszkańców i gości.
REKLAMA
Obecnie na rynku mamy na przykład trójkomorowe, gdzie w jednym pojemniku znajdują się trzy oddzielne komory przeznaczone do trzech różnych rodzajów odpadów. Takie kosze są wygodne, zazwyczaj nie zajmują wiele miejsca, mogą zmieścić się nawet w kuchennej szafce. Zdecydowaną wadą takiego rozwiązania są stosunkowo małe komory, przez co kosz bardzo szybko się zapełnia i wymaga częstego opróżniania.
Zobacz także: Meble i dodatki inspirowane naturą: GALERIA
REKLAMA
Przygotowując się do segregacji warto pamiętać o jednej zasadzie: idealnie jest jeśli kosz będzie dostosowany do rodzaju odpadów. Jeśli np. myślimy o segregacji odpadów organicznych – warto zainwestować w pojemniki z zamknięciem, żeby nieuchronnie pojawiający się zapach nie towarzyszył nam w całym mieszkaniu. W przypadku segregacji opakowań szklanych istotna będzie np. wielkość samego kosza, ale i otworu, przez który będziemy usiłowali wcisnąć szkło.
Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca lub też mamy oddzielne pomieszczenie, w którym możemy postawić kilka pojemników obok siebie, wykorzystajmy oddzielne kosze na różne rodzaje odpadów. I tutaj wybór jest niemal nieograniczony, możemy w tym celu wykorzystać tradycyjne wiaderka, zwykłe kosze na śmieci lub specjalnie przeznaczone do segregacji pojemniki, różniące się kolorystycznie i dostosowane do wykorzystania starych torebek foliowych i reklamówek. To ostatnie rozwiązanie proponuje na przykład jeden z najzdolniejszych projektantów zajmujących się eco-designem, tworzą kolorowe kosze – stojaki na torebki, zaskakująco proste, a co więcej same wykonane z materiałów z odzysku. Są lekkie, łatwo je przesuwać i nie zajmują dużo miejsca, jeśli akurat nie są potrzebne. Takie rozwiązanie nie jest polecane jedynie do odpadów organicznych (z uwagi na brak przykrycia), ale świetnie sprawdza się w przypadku szkła, plastiku, innych opakowań, papieru i pozostałych „śmieci”.
Segregacja śmieci. Fot. zonazielona.pl
Zobacz także: Ekologiczne materiały: jakie właściwości ma tkanina bambusowa?
REKLAMA
REKLAMA