Klasyczna biel i czerń we wnętrzach
REKLAMA
REKLAMA
Niezastąpione zalety
W kulturze europejskiej biel to symbol niewinności, ale także czystości i świeżości. Sprawia, że pomieszczenia optycznie wydają się bardziej przestronne. Jest to jeden z powodów, dla których często pozostawia się biały sufit, mimo że ściany pokrywa się kolorową farbą. Czerń z kolei kojarzy się przede wszystkim z klasyką, elegancją i wytwornością. Nie ma jednak innych barw, które dopełniałyby się tak idealnie, komponowały ze sobą. Czarno-biała stylizacja pozwala wydobyć niesamowitą grę światła i cienia, która w innym zestawieniu nie byłaby tak wyraźna. Poza tym te dwa kolory stanowią doskonałe tło dla innych kolorowych akcentów, które będą wyglądać bardziej wyraziście i żywo. Polecamy zwłaszcza elementy w kolorach: malinowym, turkusowym, limonkowym i écru.
REKLAMA
Czarno-biała aranżacja. Fot. PORTA KMI POLAND
Zobacz także: Tapety ścienne z charakterem: GALERIA
Uważaj na czerń
Powinno stosować się ją z umiarkowaniem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zbyt duże powierzchnie w odcieniach czerni mogą działać przytłaczająco, a poza tym optycznie zmniejszą pokój.
I tak w małych pomieszczeniach oraz tych, do których dostęp światła jest znikomy, zaleca się ograniczenie czerni zaledwie do akcentu w dodatkach i w detalach aranżacyjnych.
Z pewnością zaletą koloru czarnego jest to, że na jego tle wszystkie inne barwy eksponują swój potencjał, zdają się jaśniejsze i bardziej intensywne. W takiej sytuacji nie trzeba bać się elementów w wyrazistych kolorach, a nawet jaskrawych, jak róż. Dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.
Zobacz także: Salon w żółcieniach i w zieleniach
Czarno-biała sypialnia. Fot. PORTA KMI POLAND
Zobacz także: Biały kolor we wnętrzach
Dodatki i ozdoby
W czarno-białej aranżacji ważną rolę odgrywają detale – to one tak naprawdę nadają charakter pomieszczeniu. Bez nich mieszkanie będzie wydawało się nijakie i bezosobowe.
REKLAMA
Osobom, które lubią tradycję, polecić można meble o rozbielonych barwach typu orzech bielony lub dąb bielony. Dobrze wyglądają również te z czarną okleiną. Prezentować się będą elegancko, ale niestety brud i kurz będą na nich bardzo widoczny.
Dla osób, które pociąga ekstrawagancja, idealne będą meble i dodatki w wyrazistych i jaskrawych kolorach, jak róż, żółty, intensywna zieleń czy pomarańczowy. Należy tylko zachować umiar w zastosowaniu tych barw. Zbytnie ich nagromadzenie zabije ich naturalne piękno i sprawi, że pomieszczenie będzie bliskie kiczu.
Czarno-białe wnętrze. Fot. PORTA KMI POLAND
Drzwi idealne
Drzwi powinny być tłem dla pozostałych elementów. Należy więc je tak dobrać, by komponowały się z meblami i innymi detalami. Możemy poszukać drzwi w okleinach drewnopodobnych w odcieniach bielonych lub zastosować drzwi w gładkiej jednolitej okleinie w kolorze bieli, czerni czy szarości. Oryginalnie będą wyglądać drzwi w kolorach ciepłego brązu. Możemy także postawić na bardziej oryginalne kolory, będą one pasować zarówno to tradycyjnej, jak i bardziej ekstrawaganckiej kompozycji.
Malwina Sarnowska, projektantem w Porta KMI Poland.
Zobacz także: Czerń we wnętrzu – odważne aranżacje
REKLAMA
REKLAMA