REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zrób to sam: jak wykonać meble z palet?

Anna  Dobrzycka
salon i sklep internetowy 9design
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl
www.9design.pl

REKLAMA

REKLAMA

Meble z palet to ostatnimi czasy prawdziwy krzyk mody. Drewniane, często nienowe i używane w magazynach konstrukcje wyszły z cienia, by zagościć w naszych mieszkaniach, domach, a nawet apartamentach. Co ważne, ich wykonanie wcale nie jest to trudne – wystarczy pomysł i odrobina pracy, by być dumnym z samodzielnego wykonania mebli modnych, niedrogich i praktycznych.

Pomysłowość miłośników palet nie zna granic – okazuje się, że można z nich zrobić niemal wszystko! Stoliki i stoły, łóżka czy też same zagłówki do nich, siedziska różnego rodzaju, półki, kwietniki i wiele, wiele więcej.

REKLAMA

Modny stolik z palet Fot. 9design.pl

Od czego zacząć?

Oczywiście, potrzebna nam będzie paleta lub palety, w zależności od wielkości mebla, który chcemy wykonać. Najpopularniejsze są tzw. „europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ale możemy też spotkać konstrukcje mniejsze i większe. Paleta nie musi być nowa – ważne, by nie miała ubytków, głębokich pęknięć itp. Popytajmy znajomych, na pewno znamy kogoś (lub ktoś zna kogoś), kto pracuje w magazynie, na zapleczu supermarketu lub w sklepie budowlanym. W ten sposób zdobędziemy paletę za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo. Można udać się też do jednego ze skupów, by przebierać wśród dostępnych palet.


Zobacz także: Zrób to sam: stolik śniadaniowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielony stolik z palet Fot. 9design.pl

Mamy już paletę, co dalej?

Paletę musimy wyczyścić i oszlifować. Tę ostatnią czynność możemy wykonać używając szlifierki – będzie znacznie szybciej. Możemy też wykorzystać po prostu papier ścierny (zaczynamy od większej ziarnistości, kończymy na mniejszej) – spędzimy na wygładzaniu naszej palety przynajmniej kilka godzin, ale też satysfakcja będzie niewspółmiernie większa. W trakcie tego etapu pracy ważne jest pozbycie się przede wszystkim niebezpiecznych drzazg i innych ostrych elementów, które mogą być przeszkodą w użytkowaniu mebla. Poza tym stopień wygładzenia, do jakiego chcemy doprowadzić paletę, zależy od upodobań – możemy pozostać przy wersji nieco bardziej naturalistycznej i pozostawić drobne nierówności i wgniecenia lub sprawić, że przyszły mebel uzyska, niespotykaną w przypadku normalnie użytkowanych palet, gładkość. Obie wersje mają oczywiście swój urok. Po oszlifowaniu konieczne jest pozbycie się pyłu z palety – usuwamy go używając na przykład zmiotki, poprawiamy szmatką.

A na koniec…

REKLAMA

Zastanówmy się nad kolorem, jaki ma mieć nasz mebel. A może wolimy efekt naturalnego drewna? W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się farba do drewnianych powierzchni wewnętrznych – transparentna, jeżeli chcemy, by słoje drewna były widoczne lub kryjąca. W drugim – przeciągnijmy mebel specjalnym lakierem do drewna lub popularną bejcą.

W zależności od tego, jaki mebel wykonujemy, koniecznych jest jeszcze kilka czynności, np. w przypadku stolika – przykręcenie kółek, łóżka – zbicie palet, półki – zamontowanie jej na ścianie. Najważniejsze etapy pracy mamy jednak za sobą. Zatem, do dzieła – popuśćmy wodze naszej fantazji i wykażmy się kreatywnością. Tutaj zdolności stolarskie na prawdę nie są konieczne.

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA