REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zrób to sam: jak wykonać meble z palet?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna  Dobrzycka
salon i sklep internetowy 9design
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl
www.9design.pl

REKLAMA

REKLAMA

Meble z palet to ostatnimi czasy prawdziwy krzyk mody. Drewniane, często nienowe i używane w magazynach konstrukcje wyszły z cienia, by zagościć w naszych mieszkaniach, domach, a nawet apartamentach. Co ważne, ich wykonanie wcale nie jest to trudne – wystarczy pomysł i odrobina pracy, by być dumnym z samodzielnego wykonania mebli modnych, niedrogich i praktycznych.

Pomysłowość miłośników palet nie zna granic – okazuje się, że można z nich zrobić niemal wszystko! Stoliki i stoły, łóżka czy też same zagłówki do nich, siedziska różnego rodzaju, półki, kwietniki i wiele, wiele więcej.

REKLAMA

Modny stolik z palet Fot. 9design.pl

Od czego zacząć?

Oczywiście, potrzebna nam będzie paleta lub palety, w zależności od wielkości mebla, który chcemy wykonać. Najpopularniejsze są tzw. „europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ale możemy też spotkać konstrukcje mniejsze i większe. Paleta nie musi być nowa – ważne, by nie miała ubytków, głębokich pęknięć itp. Popytajmy znajomych, na pewno znamy kogoś (lub ktoś zna kogoś), kto pracuje w magazynie, na zapleczu supermarketu lub w sklepie budowlanym. W ten sposób zdobędziemy paletę za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo. Można udać się też do jednego ze skupów, by przebierać wśród dostępnych palet.


Zobacz także: Zrób to sam: stolik śniadaniowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielony stolik z palet Fot. 9design.pl

Mamy już paletę, co dalej?

Paletę musimy wyczyścić i oszlifować. Tę ostatnią czynność możemy wykonać używając szlifierki – będzie znacznie szybciej. Możemy też wykorzystać po prostu papier ścierny (zaczynamy od większej ziarnistości, kończymy na mniejszej) – spędzimy na wygładzaniu naszej palety przynajmniej kilka godzin, ale też satysfakcja będzie niewspółmiernie większa. W trakcie tego etapu pracy ważne jest pozbycie się przede wszystkim niebezpiecznych drzazg i innych ostrych elementów, które mogą być przeszkodą w użytkowaniu mebla. Poza tym stopień wygładzenia, do jakiego chcemy doprowadzić paletę, zależy od upodobań – możemy pozostać przy wersji nieco bardziej naturalistycznej i pozostawić drobne nierówności i wgniecenia lub sprawić, że przyszły mebel uzyska, niespotykaną w przypadku normalnie użytkowanych palet, gładkość. Obie wersje mają oczywiście swój urok. Po oszlifowaniu konieczne jest pozbycie się pyłu z palety – usuwamy go używając na przykład zmiotki, poprawiamy szmatką.

A na koniec…

REKLAMA

Zastanówmy się nad kolorem, jaki ma mieć nasz mebel. A może wolimy efekt naturalnego drewna? W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się farba do drewnianych powierzchni wewnętrznych – transparentna, jeżeli chcemy, by słoje drewna były widoczne lub kryjąca. W drugim – przeciągnijmy mebel specjalnym lakierem do drewna lub popularną bejcą.

W zależności od tego, jaki mebel wykonujemy, koniecznych jest jeszcze kilka czynności, np. w przypadku stolika – przykręcenie kółek, łóżka – zbicie palet, półki – zamontowanie jej na ścianie. Najważniejsze etapy pracy mamy jednak za sobą. Zatem, do dzieła – popuśćmy wodze naszej fantazji i wykażmy się kreatywnością. Tutaj zdolności stolarskie na prawdę nie są konieczne.

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA