REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zrób to sam: jak wykonać meble z palet?

Anna  Dobrzycka
salon i sklep internetowy 9design
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl
stolik z palet, zrób to sam Fot. www.9design.pl
www.9design.pl

REKLAMA

REKLAMA

Meble z palet to ostatnimi czasy prawdziwy krzyk mody. Drewniane, często nienowe i używane w magazynach konstrukcje wyszły z cienia, by zagościć w naszych mieszkaniach, domach, a nawet apartamentach. Co ważne, ich wykonanie wcale nie jest to trudne – wystarczy pomysł i odrobina pracy, by być dumnym z samodzielnego wykonania mebli modnych, niedrogich i praktycznych.

Pomysłowość miłośników palet nie zna granic – okazuje się, że można z nich zrobić niemal wszystko! Stoliki i stoły, łóżka czy też same zagłówki do nich, siedziska różnego rodzaju, półki, kwietniki i wiele, wiele więcej.

REKLAMA

Modny stolik z palet Fot. 9design.pl

Od czego zacząć?

Oczywiście, potrzebna nam będzie paleta lub palety, w zależności od wielkości mebla, który chcemy wykonać. Najpopularniejsze są tzw. „europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ale możemy też spotkać konstrukcje mniejsze i większe. Paleta nie musi być nowa – ważne, by nie miała ubytków, głębokich pęknięć itp. Popytajmy znajomych, na pewno znamy kogoś (lub ktoś zna kogoś), kto pracuje w magazynie, na zapleczu supermarketu lub w sklepie budowlanym. W ten sposób zdobędziemy paletę za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo. Można udać się też do jednego ze skupów, by przebierać wśród dostępnych palet.


Zobacz także: Zrób to sam: stolik śniadaniowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielony stolik z palet Fot. 9design.pl

Mamy już paletę, co dalej?

Paletę musimy wyczyścić i oszlifować. Tę ostatnią czynność możemy wykonać używając szlifierki – będzie znacznie szybciej. Możemy też wykorzystać po prostu papier ścierny (zaczynamy od większej ziarnistości, kończymy na mniejszej) – spędzimy na wygładzaniu naszej palety przynajmniej kilka godzin, ale też satysfakcja będzie niewspółmiernie większa. W trakcie tego etapu pracy ważne jest pozbycie się przede wszystkim niebezpiecznych drzazg i innych ostrych elementów, które mogą być przeszkodą w użytkowaniu mebla. Poza tym stopień wygładzenia, do jakiego chcemy doprowadzić paletę, zależy od upodobań – możemy pozostać przy wersji nieco bardziej naturalistycznej i pozostawić drobne nierówności i wgniecenia lub sprawić, że przyszły mebel uzyska, niespotykaną w przypadku normalnie użytkowanych palet, gładkość. Obie wersje mają oczywiście swój urok. Po oszlifowaniu konieczne jest pozbycie się pyłu z palety – usuwamy go używając na przykład zmiotki, poprawiamy szmatką.

A na koniec…

REKLAMA

Zastanówmy się nad kolorem, jaki ma mieć nasz mebel. A może wolimy efekt naturalnego drewna? W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się farba do drewnianych powierzchni wewnętrznych – transparentna, jeżeli chcemy, by słoje drewna były widoczne lub kryjąca. W drugim – przeciągnijmy mebel specjalnym lakierem do drewna lub popularną bejcą.

W zależności od tego, jaki mebel wykonujemy, koniecznych jest jeszcze kilka czynności, np. w przypadku stolika – przykręcenie kółek, łóżka – zbicie palet, półki – zamontowanie jej na ścianie. Najważniejsze etapy pracy mamy jednak za sobą. Zatem, do dzieła – popuśćmy wodze naszej fantazji i wykażmy się kreatywnością. Tutaj zdolności stolarskie na prawdę nie są konieczne.

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA