Zrób to sam: jak wykonać meble z palet?
REKLAMA
REKLAMA
Pomysłowość miłośników palet nie zna granic – okazuje się, że można z nich zrobić niemal wszystko! Stoliki i stoły, łóżka czy też same zagłówki do nich, siedziska różnego rodzaju, półki, kwietniki i wiele, wiele więcej.
REKLAMA
Modny stolik z palet Fot. 9design.pl
Od czego zacząć?
Oczywiście, potrzebna nam będzie paleta lub palety, w zależności od wielkości mebla, który chcemy wykonać. Najpopularniejsze są tzw. „europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ale możemy też spotkać konstrukcje mniejsze i większe. Paleta nie musi być nowa – ważne, by nie miała ubytków, głębokich pęknięć itp. Popytajmy znajomych, na pewno znamy kogoś (lub ktoś zna kogoś), kto pracuje w magazynie, na zapleczu supermarketu lub w sklepie budowlanym. W ten sposób zdobędziemy paletę za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo. Można udać się też do jednego ze skupów, by przebierać wśród dostępnych palet.
Zobacz także: Zrób to sam: stolik śniadaniowy
Zielony stolik z palet Fot. 9design.pl
Mamy już paletę, co dalej?
Paletę musimy wyczyścić i oszlifować. Tę ostatnią czynność możemy wykonać używając szlifierki – będzie znacznie szybciej. Możemy też wykorzystać po prostu papier ścierny (zaczynamy od większej ziarnistości, kończymy na mniejszej) – spędzimy na wygładzaniu naszej palety przynajmniej kilka godzin, ale też satysfakcja będzie niewspółmiernie większa. W trakcie tego etapu pracy ważne jest pozbycie się przede wszystkim niebezpiecznych drzazg i innych ostrych elementów, które mogą być przeszkodą w użytkowaniu mebla. Poza tym stopień wygładzenia, do jakiego chcemy doprowadzić paletę, zależy od upodobań – możemy pozostać przy wersji nieco bardziej naturalistycznej i pozostawić drobne nierówności i wgniecenia lub sprawić, że przyszły mebel uzyska, niespotykaną w przypadku normalnie użytkowanych palet, gładkość. Obie wersje mają oczywiście swój urok. Po oszlifowaniu konieczne jest pozbycie się pyłu z palety – usuwamy go używając na przykład zmiotki, poprawiamy szmatką.
A na koniec…
REKLAMA
Zastanówmy się nad kolorem, jaki ma mieć nasz mebel. A może wolimy efekt naturalnego drewna? W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się farba do drewnianych powierzchni wewnętrznych – transparentna, jeżeli chcemy, by słoje drewna były widoczne lub kryjąca. W drugim – przeciągnijmy mebel specjalnym lakierem do drewna lub popularną bejcą.
W zależności od tego, jaki mebel wykonujemy, koniecznych jest jeszcze kilka czynności, np. w przypadku stolika – przykręcenie kółek, łóżka – zbicie palet, półki – zamontowanie jej na ścianie. Najważniejsze etapy pracy mamy jednak za sobą. Zatem, do dzieła – popuśćmy wodze naszej fantazji i wykażmy się kreatywnością. Tutaj zdolności stolarskie na prawdę nie są konieczne.
Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA