Elegancka obudowa kaloryfera: krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Prosta i elegancka obudowa kaloryfera może odmienić całe pomieszczenie. Z przewodnikiem krok po kroku jej przygotowanie będzie wyjątkowo proste. Do wykonania tego projektu potrzebujesz tylko wielofunkcyjnego narzędzia oraz pistoletu do klejenia.
REKLAMA
Potrzebne narzędzia:
Narzędzie wielofunkcyjne oraz akcesoria:
– uniwersalna węglikowa końcówka do cięcia
– skośny frez do zarysów płaskich
– trzpień do szlifowania
– taśma szlifierska
Pistolet do klejenia i 7 mm uniwersalne sztyfty kleju
Zobacz także: Decoupage w aranżacji wnętrz
Potrzebne materiały:
Płyta MDF w rozmiarze odpowiednim do Twojego grzejnika (patrz krok 1)
Kratka z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem
Farba gruntująca i farba emulsyjna w wybranym przez Ciebie kolorze
Wkręty do drewna
Śrubokręt albo wkrętarka elektryczna
Ołówek
Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku
Krok pierwszy
Zacznij od projektu obudowy. W tym celu zmierz dokładnie swój grzejnik. Jeśli znajduje się we wnęce np. pod oknem, uwzględnij wielkość całej wnęki oraz odległość na jaką wystają najdalej wysunięte elementy grzejnika względem powierzchni ściany poza wnęką. Następnie kup płytę MDF, najlepiej o grubości 13 mm i większą od wymiarów grzejnika lub wnęki o minimum 1/3 (np. jeżeli grzejnik ma 30 cm długości i 60 wysokości, kup płytę o wymiarach 40 cm x 80 cm). Dzięki temu swobodnie wytniesz z niej wszystkie potrzebne elementy.
Fot. Dremel
Do zbudowania obudowy – takiej jak na zdjęciu gotowego projektu – będą potrzebne poniższe elementy o wielkości według wytycznych:
– front wielkości wnęki na grzejnik lub około 3–5 cm szerszy i wyższy niż grzejnik nieznajdujący się we wnęce,
– dwa boki o wysokości takiej samej jak front i szerokości 3–5 cm większej niż odległość, na jaką wysunięty jest najbardziej wystający element grzejnika,
– góra obudowy o długości o 1–2 cm większej niż szerokość frontu i szerokości o 1–2 cm szerszej niż szerokość boku obudowy. W przypadku zabudowywania grzejnika znajdującego się pod parapetem ten element może okazać się niepotrzebny.
Teraz zaznacz ołówkiem na płycie poszczególne elementy konstrukcji.
Zobacz także: Klosz z papierowych talerzyków: krok po kroku
Krok drugi
Używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia wytnij wszystkie narysowane elementy. Następnie wytnij otwory wentylacyjne, które znajdą się pod parapetem i przy podłodze (patrz: zdjęcie gotowego projektu) oraz miejsce na kratkę. Zależnie od wielkości grzejnika kratka może znajdować się w jednym bądź większej ilości otworów. Żeby uzyskać optymalny efekt cięcia ustaw prędkość narzędzia na 8.
Fot. Dremel
Zobacz także: Zdobienia na talerzach w śródziemnomorskim stylu
Krok trzeci
Ponownie używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia przytnij do odpowiednich rozmiarów kratkę z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem. Upewnij się, że przycięta kratka jest większa o około 10 cm od otworu na nią przeznaczonego we froncie z płyty MDF. Grubość płyty, z której wykonana jest kratka także powinna wynosić ok 13 mm. Dobierz wzór kratki tak, by pasował do pomieszczenia, w którym zamontujesz obudowę. To głównie ten element będzie ozdabiać pomieszczenie – zasłoni grzejnik i jednocześnie będzie przepuszczać ciepłe powietrze. Nie zabudowuj grzejnika w całości płytą MDF – wtedy przestanie on pełnić swoją funkcję!
Fot. Dremel
Zobacz także: Żyrandol kuchenny ze sztućców w stylu shabby chic
Krok czwarty
Weź wycięty wcześniej z płyty MDF front obudowy, do którego przymocujesz ażurową kratkę. Używając narzędzia z zamontowanym skośnym frezem do zarysów płaskich wyprofiluj krawędź płyty, która będzie widoczna na zewnątrz. Ustaw prędkość narzędzia na 6. Takie wykończenie krawędzi nada obudowie elegancki i bardziej dekoracyjny charakter.
Fot. Dremel
Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku
Krok piąty
Delikatnie wyszlifuj wszystkie proste krawędzie używając narzędzia z zamontowanym trzpieniem do szlifowania i taśmą szlifierską o gradacji P120.
Fot. Dremel
Zobacz także: Samodzielny montaż zlewozmywaka, czyli szybka przemiana kuchni
Krok szósty
Teraz używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju przyklej dekoracyjną kratkę do płyty MDF po jej wewnętrznej stronie.
Fot. Dremel
Zobacz także: Abażur z plastikowych słomek
Krok siódmy
REKLAMA
Dopasuj boki konstrukcji do listwy przypodłogowej – odrysuj jej profil i przytnij. Jeżeli to konieczne wytnij także otwory na rury doprowadzające i odprowadzające wodę z grzejnika. Ponownie używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju sklej ze sobą wszystkie elementy. Zacznij od sklejenia frontu z bokami, a następnie skręć je ze sobą używając wkrętów do drewna. Dopiero teraz przytwierdź górną płytę do całej konstrukcji.
Następnie wypełnij otwory powstałe po śrubkach szpachlą do drewna, zabezpiecz powierzchnię farbą gruntującą, a po jej wyschnięciu pomaluj obudowę na wybrany przez Ciebie kolor. Przymocuj obudowę do ściany za pomocą metalowych kątowników.
Zobacz także: Motyw kwiatowy na stole
Fot. Dremel
Elegancka obudowa na kaloryfer jest już gotowa!
Gotowy projekt
Fot. Dremel
Zobacz także: Remont starej drewnianej komody
REKLAMA
REKLAMA