REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Elegancka obudowa kaloryfera: krok po kroku

 Dremel
BIG ON DETAIL
Obudowa kaloryfera Fot. Dremel
Obudowa kaloryfera Fot. Dremel
Dremel

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki to niezbędne elementy prawie każdego pomieszczenia mieszkalnego. Nie zawsze jednak wyglądają wystarczająco estetycznie i mogą popsuć efekt nawet najbardziej dopieszczonego wnętrza. Co zatem zrobić, by grzejniki w Twoim domu nie były nudne? Wystarczy, że zrobisz drewnianą obudowę z niebanalną kratką z modnym wzorem i pomalujesz ją na kolor pasujący do Twojego pokoju.

Prosta i elegancka obudowa kaloryfera może odmienić całe pomieszczenie. Z przewodnikiem krok po kroku jej przygotowanie będzie wyjątkowo proste. Do wykonania tego projektu potrzebujesz tylko wielofunkcyjnego narzędzia oraz pistoletu do klejenia.

REKLAMA

Potrzebne narzędzia:

Narzędzie wielofunkcyjne oraz akcesoria:

– uniwersalna węglikowa końcówka do cięcia

– skośny frez do zarysów płaskich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– trzpień do szlifowania

– taśma szlifierska

Pistolet do klejenia i 7 mm uniwersalne sztyfty kleju

Zobacz także: Decoupage w aranżacji wnętrz

Potrzebne materiały:

Płyta MDF w rozmiarze odpowiednim do Twojego grzejnika (patrz krok 1)

Kratka z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem

Farba gruntująca i farba emulsyjna w wybranym przez Ciebie kolorze

Wkręty do drewna

Śrubokręt albo wkrętarka elektryczna

Ołówek

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku


Krok pierwszy

Zacznij od projektu obudowy. W tym celu zmierz dokładnie swój grzejnik. Jeśli znajduje się we wnęce np. pod oknem, uwzględnij wielkość całej wnęki oraz odległość na jaką wystają najdalej wysunięte elementy grzejnika względem powierzchni ściany poza wnęką. Następnie kup płytę MDF, najlepiej o grubości 13 mm i większą od wymiarów grzejnika lub wnęki o minimum 1/3 (np. jeżeli grzejnik ma 30 cm długości i 60 wysokości, kup płytę o wymiarach 40 cm x 80 cm). Dzięki temu swobodnie wytniesz z niej wszystkie potrzebne elementy.

Fot. Dremel

Do zbudowania obudowy – takiej jak na zdjęciu gotowego projektu – będą potrzebne poniższe elementy o wielkości według wytycznych:

– front wielkości wnęki na grzejnik lub około 3–5 cm szerszy i wyższy niż grzejnik nieznajdujący się we wnęce,

– dwa boki o wysokości takiej samej jak front i szerokości 3–5 cm większej niż odległość, na jaką wysunięty jest najbardziej wystający element grzejnika,

– góra obudowy o długości o 1–2 cm większej niż szerokość frontu i szerokości o 1–2 cm szerszej niż szerokość boku obudowy. W przypadku zabudowywania grzejnika znajdującego się pod parapetem ten element może okazać się niepotrzebny.

Teraz zaznacz ołówkiem na płycie poszczególne elementy konstrukcji.

Zobacz także: Klosz z papierowych talerzyków: krok po kroku

Krok drugi

Używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia wytnij wszystkie narysowane elementy. Następnie wytnij otwory wentylacyjne, które znajdą się pod parapetem i przy podłodze (patrz: zdjęcie gotowego projektu) oraz miejsce na kratkę. Zależnie od wielkości grzejnika kratka może znajdować się w jednym bądź większej ilości otworów. Żeby uzyskać optymalny efekt cięcia ustaw prędkość narzędzia na 8.

Fot. Dremel

Zobacz także: Zdobienia na talerzach w śródziemnomorskim stylu


Krok trzeci

Ponownie używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia przytnij do odpowiednich rozmiarów kratkę z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem. Upewnij się, że przycięta kratka jest większa o około 10 cm od otworu na nią przeznaczonego we froncie z płyty MDF. Grubość płyty, z której wykonana jest kratka także powinna wynosić ok 13 mm. Dobierz wzór kratki tak, by pasował do pomieszczenia, w którym zamontujesz obudowę. To głównie ten element będzie ozdabiać pomieszczenie – zasłoni grzejnik i jednocześnie będzie przepuszczać ciepłe powietrze. Nie zabudowuj grzejnika w całości płytą MDF – wtedy przestanie on pełnić swoją funkcję!

Fot. Dremel

Zobacz także: Żyrandol kuchenny ze sztućców w stylu shabby chic

Krok czwarty

Weź wycięty wcześniej z płyty MDF front obudowy, do którego przymocujesz ażurową kratkę. Używając narzędzia z zamontowanym skośnym frezem do zarysów płaskich wyprofiluj krawędź płyty, która będzie widoczna na zewnątrz. Ustaw prędkość narzędzia na 6. Takie wykończenie krawędzi nada obudowie elegancki i bardziej dekoracyjny charakter.

Fot. Dremel

Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku


Krok piąty

Delikatnie wyszlifuj wszystkie proste krawędzie używając narzędzia z zamontowanym trzpieniem do szlifowania i taśmą szlifierską o gradacji P120.

Fot. Dremel

Zobacz także: Samodzielny montaż zlewozmywaka, czyli szybka przemiana kuchni

Krok szósty

Teraz używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju przyklej dekoracyjną kratkę do płyty MDF po jej wewnętrznej stronie.

Fot. Dremel

Zobacz także: Abażur z plastikowych słomek


Krok siódmy

REKLAMA

Dopasuj boki konstrukcji do listwy przypodłogowej – odrysuj jej profil i przytnij. Jeżeli to konieczne wytnij także otwory na rury doprowadzające i odprowadzające wodę z grzejnika. Ponownie używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju sklej ze sobą wszystkie elementy. Zacznij od sklejenia frontu z bokami, a następnie skręć je ze sobą używając wkrętów do drewna. Dopiero teraz przytwierdź górną płytę do całej konstrukcji.

Następnie wypełnij otwory powstałe po śrubkach szpachlą do drewna, zabezpiecz powierzchnię farbą gruntującą, a po jej wyschnięciu pomaluj obudowę na wybrany przez Ciebie kolor. Przymocuj obudowę do ściany za pomocą metalowych kątowników.

Zobacz także: Motyw kwiatowy na stole

Fot. Dremel

Elegancka obudowa na kaloryfer jest już gotowa!

Gotowy projekt

Fot. Dremel

Zobacz także: Remont starej drewnianej komody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

REKLAMA

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

REKLAMA