REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Elegancka obudowa kaloryfera: krok po kroku

 Dremel
BIG ON DETAIL
Obudowa kaloryfera Fot. Dremel
Obudowa kaloryfera Fot. Dremel
Dremel

REKLAMA

REKLAMA

Grzejniki to niezbędne elementy prawie każdego pomieszczenia mieszkalnego. Nie zawsze jednak wyglądają wystarczająco estetycznie i mogą popsuć efekt nawet najbardziej dopieszczonego wnętrza. Co zatem zrobić, by grzejniki w Twoim domu nie były nudne? Wystarczy, że zrobisz drewnianą obudowę z niebanalną kratką z modnym wzorem i pomalujesz ją na kolor pasujący do Twojego pokoju.

Prosta i elegancka obudowa kaloryfera może odmienić całe pomieszczenie. Z przewodnikiem krok po kroku jej przygotowanie będzie wyjątkowo proste. Do wykonania tego projektu potrzebujesz tylko wielofunkcyjnego narzędzia oraz pistoletu do klejenia.

REKLAMA

Potrzebne narzędzia:

Narzędzie wielofunkcyjne oraz akcesoria:

– uniwersalna węglikowa końcówka do cięcia

– skośny frez do zarysów płaskich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– trzpień do szlifowania

– taśma szlifierska

Pistolet do klejenia i 7 mm uniwersalne sztyfty kleju

Zobacz także: Decoupage w aranżacji wnętrz

Potrzebne materiały:

Płyta MDF w rozmiarze odpowiednim do Twojego grzejnika (patrz krok 1)

Kratka z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem

Farba gruntująca i farba emulsyjna w wybranym przez Ciebie kolorze

Wkręty do drewna

Śrubokręt albo wkrętarka elektryczna

Ołówek

Zobacz także: Grawerowane kieliszki do wina: krok po kroku


Krok pierwszy

Zacznij od projektu obudowy. W tym celu zmierz dokładnie swój grzejnik. Jeśli znajduje się we wnęce np. pod oknem, uwzględnij wielkość całej wnęki oraz odległość na jaką wystają najdalej wysunięte elementy grzejnika względem powierzchni ściany poza wnęką. Następnie kup płytę MDF, najlepiej o grubości 13 mm i większą od wymiarów grzejnika lub wnęki o minimum 1/3 (np. jeżeli grzejnik ma 30 cm długości i 60 wysokości, kup płytę o wymiarach 40 cm x 80 cm). Dzięki temu swobodnie wytniesz z niej wszystkie potrzebne elementy.

Fot. Dremel

Do zbudowania obudowy – takiej jak na zdjęciu gotowego projektu – będą potrzebne poniższe elementy o wielkości według wytycznych:

– front wielkości wnęki na grzejnik lub około 3–5 cm szerszy i wyższy niż grzejnik nieznajdujący się we wnęce,

– dwa boki o wysokości takiej samej jak front i szerokości 3–5 cm większej niż odległość, na jaką wysunięty jest najbardziej wystający element grzejnika,

– góra obudowy o długości o 1–2 cm większej niż szerokość frontu i szerokości o 1–2 cm szerszej niż szerokość boku obudowy. W przypadku zabudowywania grzejnika znajdującego się pod parapetem ten element może okazać się niepotrzebny.

Teraz zaznacz ołówkiem na płycie poszczególne elementy konstrukcji.

Zobacz także: Klosz z papierowych talerzyków: krok po kroku

Krok drugi

Używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia wytnij wszystkie narysowane elementy. Następnie wytnij otwory wentylacyjne, które znajdą się pod parapetem i przy podłodze (patrz: zdjęcie gotowego projektu) oraz miejsce na kratkę. Zależnie od wielkości grzejnika kratka może znajdować się w jednym bądź większej ilości otworów. Żeby uzyskać optymalny efekt cięcia ustaw prędkość narzędzia na 8.

Fot. Dremel

Zobacz także: Zdobienia na talerzach w śródziemnomorskim stylu


Krok trzeci

Ponownie używając narzędzia z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia przytnij do odpowiednich rozmiarów kratkę z płyty pilśniowej z wyciętym modnym wzorem. Upewnij się, że przycięta kratka jest większa o około 10 cm od otworu na nią przeznaczonego we froncie z płyty MDF. Grubość płyty, z której wykonana jest kratka także powinna wynosić ok 13 mm. Dobierz wzór kratki tak, by pasował do pomieszczenia, w którym zamontujesz obudowę. To głównie ten element będzie ozdabiać pomieszczenie – zasłoni grzejnik i jednocześnie będzie przepuszczać ciepłe powietrze. Nie zabudowuj grzejnika w całości płytą MDF – wtedy przestanie on pełnić swoją funkcję!

Fot. Dremel

Zobacz także: Żyrandol kuchenny ze sztućców w stylu shabby chic

Krok czwarty

Weź wycięty wcześniej z płyty MDF front obudowy, do którego przymocujesz ażurową kratkę. Używając narzędzia z zamontowanym skośnym frezem do zarysów płaskich wyprofiluj krawędź płyty, która będzie widoczna na zewnątrz. Ustaw prędkość narzędzia na 6. Takie wykończenie krawędzi nada obudowie elegancki i bardziej dekoracyjny charakter.

Fot. Dremel

Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku


Krok piąty

Delikatnie wyszlifuj wszystkie proste krawędzie używając narzędzia z zamontowanym trzpieniem do szlifowania i taśmą szlifierską o gradacji P120.

Fot. Dremel

Zobacz także: Samodzielny montaż zlewozmywaka, czyli szybka przemiana kuchni

Krok szósty

Teraz używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju przyklej dekoracyjną kratkę do płyty MDF po jej wewnętrznej stronie.

Fot. Dremel

Zobacz także: Abażur z plastikowych słomek


Krok siódmy

REKLAMA

Dopasuj boki konstrukcji do listwy przypodłogowej – odrysuj jej profil i przytnij. Jeżeli to konieczne wytnij także otwory na rury doprowadzające i odprowadzające wodę z grzejnika. Ponownie używając pistoletu i uniwersalnego sztyftu kleju sklej ze sobą wszystkie elementy. Zacznij od sklejenia frontu z bokami, a następnie skręć je ze sobą używając wkrętów do drewna. Dopiero teraz przytwierdź górną płytę do całej konstrukcji.

Następnie wypełnij otwory powstałe po śrubkach szpachlą do drewna, zabezpiecz powierzchnię farbą gruntującą, a po jej wyschnięciu pomaluj obudowę na wybrany przez Ciebie kolor. Przymocuj obudowę do ściany za pomocą metalowych kątowników.

Zobacz także: Motyw kwiatowy na stole

Fot. Dremel

Elegancka obudowa na kaloryfer jest już gotowa!

Gotowy projekt

Fot. Dremel

Zobacz także: Remont starej drewnianej komody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA