Styl eklektyczny we wnętrzu - rożnorodny i oryginalny
REKLAMA
REKLAMA
Styl glamour i vintage jednocześnie? Rustykalne akcenty w industrialnym otoczeniu? Oczywiście! Idea eklektyzmu nie stawia nam żadnych granic. Pozwala na łączenie różnych stylów i okresów, kolorów, tekstur i wzorów. Cel jest jeden: niepowtarzalny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju wystrój.
REKLAMA
– W aranżowaniu eklektycznych wnętrz w zasadzie nie ogranicza nas nic. Możemy pozwolić sobie na pełną dowolność i bawić się kontrastami. Istnieje jednak jedna zasada – wszystko razem powinno wyglądać spójnie i harmonijnie, dążyć do jakiegoś rodzaju jedności – mówi Anna Dobrzycka z salonu i sklepu internetowego 9design.pl.
Czym zatem się kierować, żeby efekt naszej twórczej działalności nie był katastrofalny, a wnętrze nie przypominało składu z elementami wyposażenia wnętrz z różnych epok?
– Warto obrać sobie jeden kolor bądź wzór, który będzie swoistym punktem ogniskowym w naszym wnętrzu. Niech pojawia się na zasadzie akcentu w dekoracjach czy fragmentach mebli. Takie działanie spoi naszą aranżację i sprawi, że będzie się prezentowała jako spójna całość – radzi Anna Dobrzycka.
Minimalizm (półka) i akcenty retro (abażury). Fot. Kare Design
Zobacz także: Blask, blichtr i szyk, czyli jak urządzić wnętrze w stylu glamour
Trudno stworzyć listę stylów, wzorów i kolorów, których połączenie daje najlepsze efekty. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i preferencji. Niewątpliwie popularnością cieszy się „przełamywanie” wnętrz w stylu skandynawskim. W biało-czarne ascetyczne otoczenie wprowadza się np. kolorowe, wzorzyste dywaniki lub poduszki. Na portalach i blogach wnętrzarskich pojawiają się też liczne zdjęcia aranżacji, w których łączy się surowość naturalnego drewna z elementami w stylu glamour. I tak nad drewnianym, masywnym stołem mieni się kryształowy żyrandol, a na szafeczce przy drewnianym, prostym łóżku widnieje nocna lampka z błyszczącą, srebrną podstawą. Przemysłowe lampy pięknie wpasowują się w minimalistyczne otoczenie, nic też nie stoi na przeszkodzie, by we wnętrza w stylu glamour wprowadzić nieco stonowane patchworkowe elementy.
Patchworkowy dywan w odcieniach szarości i lampy w stylu glamour. Fot. Kare Design
Zobacz także: Styl zakopiański – inspiracje
REKLAMA
Moda na eklektyzm sięgnęła także pojedynczych przedmiotów, których wzornictwo łączy różne style, kolory i wzory. Innym sposobem na aranżowanie eklektycznych wnętrz może być więc wybieranie mebli, oświetlenia i dodatków, których design sam w sobie cechuje różnorodność.
– Komody o niejednorodnych uchwytach czy kontrastowych kolorach szuflad, patchworkowe fotele o barokowych kształtach, minimalizm i glamour w jednym meblu – gama wyboru jest naprawdę szeroka i z pewnością nawet najbardziej rozdarta stylistycznie dusza znajdzie coś dla siebie – żartuje Anna Dobrzycka. I dodaje: – W wypadku, gdy decydujemy się na eklektyczne meble, nie eksperymentujmy już z dekoracjami i postawmy na takie, których styl nawiązuje do designu tych pierwszych. W przeciwnym razie możemy otrzymać na pewno widowiskowy, jednak niekoniecznie już stylowy efekt.
Zobacz także: Mieszkanie w wytwornym stylu – jak je stworzyć?
Barokowe kształty i patchworkowy wzór. Fot. Kare Design
Bawmy się kolorami, kształtami, wzorami i stylami, uruchommy naszą wyobraźnię i pozbądźmy się schematów. Łączmy z pozoru nieprzystawalne, mieszajmy kontrasty i walczmy z nudą. Eklektyczne wnętrze z wdzięcznością przyjmie wszystko – wszystko, co sprawi, że będzie stanowiło niechaotyczną, a wyjątkową w swej różnorodności całość.
Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja
Źródło: www.9design.pl
REKLAMA
REKLAMA