REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować ciepłą i przytulną kuchnię?

Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ciepła i przytulna kuchnia rywalizuje z nowoczesnymi minimalistycznymi i chłodnymi stylami. Ciepłą i przytulną kuchnię uzyskamy aranżując ją na przykład w stylu prowansalskim lub w stylu rustykalnym. Jakie kolory i dodatki pomogą stworzyć nam ciepłe i przytulne wnętrze kuchni?

Przytulna kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski, który narodził się w południowo-wschodniej Francji, kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami, naturalnymi wzorami i sielską atmosferą. Barwy charakterystyczne dla tego wystroju wnętrz to głównie biel, beże i bardzo jasne odcienie błękitu, oliwki, szafranu i innych naturalnych i stonowanych kolorów, a szczególnie barw ziemi jak: ochry, sepie, i oranże. Kuchnia w tym stylu to nie tylko ciepłe i przytulne, lecz także emanujące naturalnością i wdziękiem wnętrze. Jej znakiem szczególnym są elementy z kamienia, jak na przykład podłogi lub stylizowane posadzki. Warto pamiętać, że to właśnie szczegóły decydują o odpowiedniej atmosferze pomieszczenia. Bardzo dużą rolę odgrywają wzory nawiązujące do motywów roślinnych. Najczęściej pojawiają się na ścianach i meblach, ale można je również wziąć pod uwagę przy doborze dodatków. Naturalność i prostota stylu przejawiają się we frontach wykonanych z naturalnego drewna oraz w ścianach, pokrytych drobnymi płytkami. Dobrze będą prezentowały się małe kafelki o wielkości 10x10 cm w towarzystwie 2–3 razy większych płytek, wykonanych na przykład z trawertynu. Inna ciekawa propozycja to ściana z cegły malowanej na biało lub ściana o ciekawej fakturze, wykonana z użyciem tynku strukturalnego.

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Z całością świetnie komponują się również koronki, serwety, firanki i maty kuchenne, które utrzymane są w sielankowym klimacie. Bardzo ciekawym pomysłem, nadającym charakteru ciepłej, wręcz babcinej, kuchni są materiałowe zasłonki zastępujące drzwiczki w szafkach, schowkach i spiżarniach. Klimatycznym rozwiązaniem są także witrażowe szyby w jasnych, drewnianych szafkach ozdobione ceramicznymi dodatkami w niebieskich odcieniach oraz bukietami polnych kwiatów i fioletowych i różowych wrzosów. Często spotykane są również ręczne malunki, które stanowią urocze dopełnienie całości.

Zobacz także: Intensywne kolory w kuchni: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciepło rustykalnej kuchni

Rattanowe meble i plecione koszyki, pojemniki i wazony są cechą charakterystyczną tego stylu. Co typowe dla kuchni w klimacie rustykalnym – wyglądają one na zamieszkane od dawna, nawet wtedy, gdy są nowe. Jednocześnie nie sprawiają wrażenia zaniedbanych ani zniszczonych. Ta cecha nadaje im niezmiennie przyjazny i przytulny charakter. Dzieje się tak również za sprawą wykorzystania „ciepłych” materiałów, jak na przykład drewno, wiklina, rattan lub różnego rodzaju tkaniny i materiały oraz jasnej palety barw. Częstym połączeniem są na przykład barwy ziemi w towarzystwie bieli.

Istotną rolę w całościowym wrażeniu, jakie wywołuje ten design, odgrywa oczywiście materiał, z którego zrobione są ściany, podłoga i wyposażenie. Najczęściej wybierane jest drewno, co widać po często obecnych w kuchniach rustykalnych meblach ozdabianych frezami, gzymsami i pilastrami. Wybór pada przede wszystkim na lite drewno lub frezowane płyty pilśniowe w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Ciekawym pomysłem jest stylizacja szafek, kredensów i stołów na stare i podniszczone poprzez nierównomierne barwienie lub przecieranie. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach, jak na przykład okap wykończony drewnem lub mosiądzem. Nowoczesne sprzęty wtopią się w wystrój jeśli będą zabudowane.

Zobacz także: Aranżacje aneksów kuchennych: GALERIA

Klimat za pomocą drobiazgów

Zgodnie z powiedzeniem „diabeł tkwi w szczegółach” niezwykle istotnym elementem aranżacji są dodatki i drobne elementy, które tylko z pozoru mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości stanowią ważny element całości. Uroku dodadzą elementy wykonane z mosiądzu, porcelana, obrazki, barwne zasłonki i suszone kwiaty. Warto zadbać też o wygląd podłogi. Alternatywą dla gołej posadzki mogą być maty podłogowe, które są nie tylko dodatkiem ocieplającym klimat kuchni, lecz także praktycznym elementem wyposażenia. Przykładem takiego rozwiązania są designerskie maty podłogowe, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów doskonale uzupełniają wystrój kuchni. Do wystroju w klimacie prowansalskim lub rustykalnym najodpowiedniejsze będą wzory z ciepłych tonacji barw, przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne. Przy zakupie tego typu dodatków warto się upewnić, że są nie tylko dobrej jakości, lecz także, że są bezpieczne dla alergików oraz antypoślizgowe. Ważna jest gwarancja producenta i łatwość czyszczenia kuchennych mat, które powinny z powodzeniem nadawać się do prania w zwykłej pralce. Innym akcentem urozmaicającym aranżację będą garnki, pojemniki i weki z przetworami oraz pojemniki na przyprawy, cukier i ciasteczka, stojące na blacie lub na półkach. Efekt ciepłej, kobiecej atmosfery nada półka lub parapet zapełniony książkami kucharskimi bądź urocze magnesy na lodówkę. Stylowym dodatkiem okażą się małe ręczniki kuchenne lub ozdobne ścierki z kwiecistymi wzorami.

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni z pewnością pokochają kuchnię urządzoną w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Niezależnie od tego, na jaki motyw ostatecznie się zdecydują, indywidualny charakter tego wnętrza wykreują odpowiednio dobrane dodatki, które powinny towarzyszyć ciepłej kuchni od sufitu po samą podłogę.

Zobacz także: Kuchnia w kolorze pomarańczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA