REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować ciepłą i przytulną kuchnię?

Subskrybuj nas na Youtube
Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ciepła i przytulna kuchnia rywalizuje z nowoczesnymi minimalistycznymi i chłodnymi stylami. Ciepłą i przytulną kuchnię uzyskamy aranżując ją na przykład w stylu prowansalskim lub w stylu rustykalnym. Jakie kolory i dodatki pomogą stworzyć nam ciepłe i przytulne wnętrze kuchni?

Przytulna kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski, który narodził się w południowo-wschodniej Francji, kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami, naturalnymi wzorami i sielską atmosferą. Barwy charakterystyczne dla tego wystroju wnętrz to głównie biel, beże i bardzo jasne odcienie błękitu, oliwki, szafranu i innych naturalnych i stonowanych kolorów, a szczególnie barw ziemi jak: ochry, sepie, i oranże. Kuchnia w tym stylu to nie tylko ciepłe i przytulne, lecz także emanujące naturalnością i wdziękiem wnętrze. Jej znakiem szczególnym są elementy z kamienia, jak na przykład podłogi lub stylizowane posadzki. Warto pamiętać, że to właśnie szczegóły decydują o odpowiedniej atmosferze pomieszczenia. Bardzo dużą rolę odgrywają wzory nawiązujące do motywów roślinnych. Najczęściej pojawiają się na ścianach i meblach, ale można je również wziąć pod uwagę przy doborze dodatków. Naturalność i prostota stylu przejawiają się we frontach wykonanych z naturalnego drewna oraz w ścianach, pokrytych drobnymi płytkami. Dobrze będą prezentowały się małe kafelki o wielkości 10x10 cm w towarzystwie 2–3 razy większych płytek, wykonanych na przykład z trawertynu. Inna ciekawa propozycja to ściana z cegły malowanej na biało lub ściana o ciekawej fakturze, wykonana z użyciem tynku strukturalnego.

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Z całością świetnie komponują się również koronki, serwety, firanki i maty kuchenne, które utrzymane są w sielankowym klimacie. Bardzo ciekawym pomysłem, nadającym charakteru ciepłej, wręcz babcinej, kuchni są materiałowe zasłonki zastępujące drzwiczki w szafkach, schowkach i spiżarniach. Klimatycznym rozwiązaniem są także witrażowe szyby w jasnych, drewnianych szafkach ozdobione ceramicznymi dodatkami w niebieskich odcieniach oraz bukietami polnych kwiatów i fioletowych i różowych wrzosów. Często spotykane są również ręczne malunki, które stanowią urocze dopełnienie całości.

Zobacz także: Intensywne kolory w kuchni: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciepło rustykalnej kuchni

Rattanowe meble i plecione koszyki, pojemniki i wazony są cechą charakterystyczną tego stylu. Co typowe dla kuchni w klimacie rustykalnym – wyglądają one na zamieszkane od dawna, nawet wtedy, gdy są nowe. Jednocześnie nie sprawiają wrażenia zaniedbanych ani zniszczonych. Ta cecha nadaje im niezmiennie przyjazny i przytulny charakter. Dzieje się tak również za sprawą wykorzystania „ciepłych” materiałów, jak na przykład drewno, wiklina, rattan lub różnego rodzaju tkaniny i materiały oraz jasnej palety barw. Częstym połączeniem są na przykład barwy ziemi w towarzystwie bieli.

Istotną rolę w całościowym wrażeniu, jakie wywołuje ten design, odgrywa oczywiście materiał, z którego zrobione są ściany, podłoga i wyposażenie. Najczęściej wybierane jest drewno, co widać po często obecnych w kuchniach rustykalnych meblach ozdabianych frezami, gzymsami i pilastrami. Wybór pada przede wszystkim na lite drewno lub frezowane płyty pilśniowe w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Ciekawym pomysłem jest stylizacja szafek, kredensów i stołów na stare i podniszczone poprzez nierównomierne barwienie lub przecieranie. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach, jak na przykład okap wykończony drewnem lub mosiądzem. Nowoczesne sprzęty wtopią się w wystrój jeśli będą zabudowane.

Zobacz także: Aranżacje aneksów kuchennych: GALERIA

Klimat za pomocą drobiazgów

Zgodnie z powiedzeniem „diabeł tkwi w szczegółach” niezwykle istotnym elementem aranżacji są dodatki i drobne elementy, które tylko z pozoru mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości stanowią ważny element całości. Uroku dodadzą elementy wykonane z mosiądzu, porcelana, obrazki, barwne zasłonki i suszone kwiaty. Warto zadbać też o wygląd podłogi. Alternatywą dla gołej posadzki mogą być maty podłogowe, które są nie tylko dodatkiem ocieplającym klimat kuchni, lecz także praktycznym elementem wyposażenia. Przykładem takiego rozwiązania są designerskie maty podłogowe, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów doskonale uzupełniają wystrój kuchni. Do wystroju w klimacie prowansalskim lub rustykalnym najodpowiedniejsze będą wzory z ciepłych tonacji barw, przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne. Przy zakupie tego typu dodatków warto się upewnić, że są nie tylko dobrej jakości, lecz także, że są bezpieczne dla alergików oraz antypoślizgowe. Ważna jest gwarancja producenta i łatwość czyszczenia kuchennych mat, które powinny z powodzeniem nadawać się do prania w zwykłej pralce. Innym akcentem urozmaicającym aranżację będą garnki, pojemniki i weki z przetworami oraz pojemniki na przyprawy, cukier i ciasteczka, stojące na blacie lub na półkach. Efekt ciepłej, kobiecej atmosfery nada półka lub parapet zapełniony książkami kucharskimi bądź urocze magnesy na lodówkę. Stylowym dodatkiem okażą się małe ręczniki kuchenne lub ozdobne ścierki z kwiecistymi wzorami.

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni z pewnością pokochają kuchnię urządzoną w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Niezależnie od tego, na jaki motyw ostatecznie się zdecydują, indywidualny charakter tego wnętrza wykreują odpowiednio dobrane dodatki, które powinny towarzyszyć ciepłej kuchni od sufitu po samą podłogę.

Zobacz także: Kuchnia w kolorze pomarańczy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA