REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowoczesne i designerskie windy we wnętrzach użyteczności publicznej

Winda. Fot. Schindler
Winda. Fot. Schindler
Schindler

REKLAMA

REKLAMA

Windy osobowe wyposaża się w coraz to nowsze technologie, zwiększające płynność komunikacji i komfort poruszania się ich użytkownikom. Nikogo nie dziwią już wysokie oczekiwania wobec standardów wind. Inteligentne technologie już nie wystarczają – winda musi być nowoczesna i designersko zaprojektowana.

Nierzadko o wyborze dźwigu odpowiedniego dla danego budynku decydują architekci. Projektanci chcą, by wystrój windy wpasował się w charakter budynku - przyznaje architekt Rafał Grudziąż, z pracowni 81.WAW.PL. Kabina wyłożona stalą nierdzewną to w niektórych przypadkach już trochę za mało – podkreśla Grudziąż.

REKLAMA

Designerskie wyposażenie windy jeszcze bardziej niż w standardowych budynkach mieszkalnych liczy się w eleganckich biurowcach i apartamentowcach. Dźwigi mają nowoczesne, wręcz kosmiczne dotykowe kasety sterujące, ledowe oświetlenie i dowolnie aranżowane kabiny – od stylizowanych na XIX-wieczne i bogatych wnętrz po minimalistyczne.

– Tak naprawdę wszystko zależy od możliwości finansowych i wyobraźni inwestora – wyjaśnia architektka z pracowni 81.WAW.PL, Anna Paszkowska. Projektantka dodaje, że coraz częściej właściciele nieruchomości konsultują z architektami projekt wystroju kabiny, a nawet rodzaj oświetlenia.

Takie modyfikacje są możliwe dzięki nowym technologiom i szerokiej ofercie producentów dźwigów. Dla przykładu szwajcarska firma Schindler oprócz szerokiej gamy wykończenia kabin, proponuje klientom możliwość stworzenia projektu wystroju indywidualnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: 7 trendów w projektowaniu wnętrz biurowych

REKLAMA

- Standardowe wykończenie zapewne sprawdzi się świetnie w budynkach mieszkalnych i biurowcach klasy średniej, natomiast inwestorzy ekskluzywnych apartamentowców i wysokościowców zwykle decydują się na indywidualne projekty – mówi Michał Bołtuć, doradca Schindlera.

Kabina przygotowana pod wyłożenie jest niczym białe płótno. Dostosowując jej wystrój do ogólnej koncepcji budynku, możemy zapewnić niepowtarzalność jego stylu i dodatkowo stworzyć dokładnie taki nastrój jaki jest wymagany, a za pomocą dobrania odpowiedniej kolorystyki i opcji oświetlenia lub poprzez zastosowanie elementów szklanych podnieść poczucie bezpieczeństwa. To klient decyduje, jak ma wyglądać kabina. Ograniczeniem może być waga dodatkowego  wystroju, chociaż może osiągać nawet do 50% udźwigu.

Zobacz także: Nowy wystrój wnętrz w pokojach Novotel

- Szwajcarski producent ma w swojej ofercie windy w wielu wystrojach - zachwala Michał Bołtuć z firmy Schindler.

REKLAMA

Każda linia aranżacyjna to inne materiały wykończeniowe, takie jak: laminat, stal nierdzewna o różnych fakturach powierzchni, drewno i szkło. Zastosowanie szkła malowanego tworzy błyszczące i żywe efekty, które dodają kabinie indywidualnego charakteru. W celu idealnego dopasowania kolorystyki ścian kabiny ze szkła malowanego do ogólnego wyglądu budynku, można albo zdecydować się na kolory według prospektu, albo samodzielnie wybrać dowolny z palety barw wg NCS (Natural Color System). 

Jak twierdzą architekci z pracowni 81.WAW.PL, designerska i nowoczesna winda często staje się sporą atrakcją, na równi z samym nowo powstałym budynkiem. Projektanci uważają, że znajomość światowych trendów a więc odpowiednia i modna kolorystyka, szklane elementy wpływają nie tylko na estetykę kabiny, ale także podnoszą komfort jazdy windą. Kultowa, perfekcyjnie „urządzona” winda to potwierdzenie jakości i luksusu samej inwestycji.

Źródło: Schindler

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA