REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowoczesne i designerskie windy we wnętrzach użyteczności publicznej

Winda. Fot. Schindler
Winda. Fot. Schindler
Schindler

REKLAMA

REKLAMA

Windy osobowe wyposaża się w coraz to nowsze technologie, zwiększające płynność komunikacji i komfort poruszania się ich użytkownikom. Nikogo nie dziwią już wysokie oczekiwania wobec standardów wind. Inteligentne technologie już nie wystarczają – winda musi być nowoczesna i designersko zaprojektowana.

Nierzadko o wyborze dźwigu odpowiedniego dla danego budynku decydują architekci. Projektanci chcą, by wystrój windy wpasował się w charakter budynku - przyznaje architekt Rafał Grudziąż, z pracowni 81.WAW.PL. Kabina wyłożona stalą nierdzewną to w niektórych przypadkach już trochę za mało – podkreśla Grudziąż.

REKLAMA

Designerskie wyposażenie windy jeszcze bardziej niż w standardowych budynkach mieszkalnych liczy się w eleganckich biurowcach i apartamentowcach. Dźwigi mają nowoczesne, wręcz kosmiczne dotykowe kasety sterujące, ledowe oświetlenie i dowolnie aranżowane kabiny – od stylizowanych na XIX-wieczne i bogatych wnętrz po minimalistyczne.

– Tak naprawdę wszystko zależy od możliwości finansowych i wyobraźni inwestora – wyjaśnia architektka z pracowni 81.WAW.PL, Anna Paszkowska. Projektantka dodaje, że coraz częściej właściciele nieruchomości konsultują z architektami projekt wystroju kabiny, a nawet rodzaj oświetlenia.

Takie modyfikacje są możliwe dzięki nowym technologiom i szerokiej ofercie producentów dźwigów. Dla przykładu szwajcarska firma Schindler oprócz szerokiej gamy wykończenia kabin, proponuje klientom możliwość stworzenia projektu wystroju indywidualnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: 7 trendów w projektowaniu wnętrz biurowych

REKLAMA

- Standardowe wykończenie zapewne sprawdzi się świetnie w budynkach mieszkalnych i biurowcach klasy średniej, natomiast inwestorzy ekskluzywnych apartamentowców i wysokościowców zwykle decydują się na indywidualne projekty – mówi Michał Bołtuć, doradca Schindlera.

Kabina przygotowana pod wyłożenie jest niczym białe płótno. Dostosowując jej wystrój do ogólnej koncepcji budynku, możemy zapewnić niepowtarzalność jego stylu i dodatkowo stworzyć dokładnie taki nastrój jaki jest wymagany, a za pomocą dobrania odpowiedniej kolorystyki i opcji oświetlenia lub poprzez zastosowanie elementów szklanych podnieść poczucie bezpieczeństwa. To klient decyduje, jak ma wyglądać kabina. Ograniczeniem może być waga dodatkowego  wystroju, chociaż może osiągać nawet do 50% udźwigu.

Zobacz także: Nowy wystrój wnętrz w pokojach Novotel

- Szwajcarski producent ma w swojej ofercie windy w wielu wystrojach - zachwala Michał Bołtuć z firmy Schindler.

REKLAMA

Każda linia aranżacyjna to inne materiały wykończeniowe, takie jak: laminat, stal nierdzewna o różnych fakturach powierzchni, drewno i szkło. Zastosowanie szkła malowanego tworzy błyszczące i żywe efekty, które dodają kabinie indywidualnego charakteru. W celu idealnego dopasowania kolorystyki ścian kabiny ze szkła malowanego do ogólnego wyglądu budynku, można albo zdecydować się na kolory według prospektu, albo samodzielnie wybrać dowolny z palety barw wg NCS (Natural Color System). 

Jak twierdzą architekci z pracowni 81.WAW.PL, designerska i nowoczesna winda często staje się sporą atrakcją, na równi z samym nowo powstałym budynkiem. Projektanci uważają, że znajomość światowych trendów a więc odpowiednia i modna kolorystyka, szklane elementy wpływają nie tylko na estetykę kabiny, ale także podnoszą komfort jazdy windą. Kultowa, perfekcyjnie „urządzona” winda to potwierdzenie jakości i luksusu samej inwestycji.

Źródło: Schindler

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA