REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kamień naturalny – na co zwrócić uwagę w czasie zakupu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Materiały prasowe
Kamień Fot. Rogala
Kamień Fot. Rogala
Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Kamień naturalny jest rozwiązaniem eleganckim i stylowym, ale nie należy również do najtańszych. Dlatego wybierając kamień naturalny do wnętrza liczymy na to, że będzie to inwestycja na lata. Przeczytaj na co zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Kremowy marmur na posadzkę w salonie, mleczno-szary granit na blat czy beżowy trawertyn na ścianę – kamień naturalny to piękny i praktyczny materiał do wykończania wnętrz. Jego montaż i pielęgnacja są dość proste, a kamienna okładzina dobrze prezentuje się we wnętrzu przez wiele lat. Jednak by zapewnić sobie maksimum komfortu, warto wiedzieć jak i gdzie zamówić odpowiedni produkt.

REKLAMA

Gatunek kamienia

– Każda firma, sprzedająca kamień, powinna informować klienta o gatunku materiału, który oferuje – mówi Wacław Gawroński, ekspert firmy kamieniarskiej Rogala. – Możemy także poprosić o deklarację zgodności, która potwierdza, że dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane. Dzięki temu dokumentowi mamy pewność, że kupowany przez nas kamień nie jest zamiennikiem lub podróbką – podkreśla Wacław Gawroński.

Zobacz także: Kamień i drewno w kuchni: GALERIA

REKLAMA

Deklaracja zgodności to dokument stwierdzający, że dany materiał jest odpowiedniej jakości i został dopuszczony do budownictwa w Polsce i UE zgodnie z odpowiednimi normami Unii. Każdy klient ma prawo ubiegać się o otrzymanie takiego dokumentu.

Branżę kamieniarską obowiązuje norma, która określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by kamień mógł być dopuszczony do sprzedaży (chodzi o normę PN-EN 12058:2005 Wyroby z kamienia naturalnego. Płyty posadzkowe i schodowe. Wymagania). Gatunek kamienia może być zatem zgodny z powyższą normą lub – jeśli materiał cechuje występowanie znacznych różnic kolorystycznych, wad powierzchni lub innych uszkodzeń – może być poza normą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wielkie miasta na płytkach: GALERIA

Dodatkowe oznaczenia produktów

Kompletując materiał do wykończenia powierzchni, należy zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia produktów. – Płytki z kamienia mogą posiadać różne warianty wykończenia powierzchni: od całkiem gładkiej polerowanej aż po matową antypoślizgową – opowiada ekspert Rogali. Kolejna ważna informacja to rodzaj wykończenia boków płytek. Kamień może być cięty oraz fazowany (o delikatnie złagodzonej krawędzi). Dobrze wiedzieć jaki materiał kupujemy – płytki posiadające różne wykończenia mogą po prostu do siebie nie pasować.

Zobacz także: Kuchnia bez płytek – co w zamian?

Cena a jakość

REKLAMA

Tani kamień naturalny rzeczywiście może być sygnałem, że proponowany materiał jest gorszego gatunku – może kosztować nawet 50% mniej niż produkt w pierwszym gatunku. Wybór należy do nas. Ważne, by sprawdzić czy kamień jest opatrzony informacją na ten temat.

By spać spokojnie, warto kupić kamienne płytki czy blaty u dużego sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu unikniemy problemów z nieodpowiednim gatunkiem oraz długim oczekiwaniem na dostawę.

Zobacz także: Aranżacje kuchni: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA