Odpowiednie oświetlenie: jak je dopasować do miejsca?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma jednej definicji odpowiedniego oświetlenia, ponieważ powinniśmy je dobierać pod kątem tego, co robimy w danym pomieszczeniu. Oświetlenie pełni trzy podstawowe funkcje: użytkową (praktyczną), dekoracyjną (eksponowanie zalet, maskowanie wad, zabawa kolorem) i nastawienie na wywołanie konkretnego efektu (efektowe) – polega ono na oświetleniu jakiegoś elementu mieszkania, np. zabytkowej wazy. I co ważne rodzaje oświetlenia we wnętrzu powinny być różne, nie musimy, a nawet nie możemy decydować się na jeden z nich. W niektórych pomieszczeniach warto zastosować różne typy oświetlenia.
REKLAMA
Intensywne oświetlenie, uwidoczniające wszystkie szczegóły, czyli użytkowe, z całą pewnością powinno znaleźć się w łazience (możemy zastosować w tej funkcji dodatkowe oświetlenie nad lustrem). Drugie takie miejsce to kuchnia, żeby gotowanie mogło sprawiać nam przyjemność, przede wszystkim powinniśmy oświetlić blat roboczy (mogą to być listwy LED-owe, zużywają mało prądu i są łatwe do samodzielnego montażu). Jeśli zdecydujemy się na doświetlenie blatu roboczego to górne światło może być mniej intensywne. Dobrze oświetlić należy również przedpokój, dodatkowo oświetlenie może znaleźć się w okolicy lustra i miejsca, w którym zakładamy buty. W przedpokoju może zastosować także światło efektowe, za pomocą którego wyeksponujemy np. obrazy.
Zobacz także: Światło tworzące nastrój
W gabinecie i w pokoju dziecka podstawowe światło może być dobrane zgodnie z upodobaniami osób tam przebywających, choć mimo wszystko trzeba uważać, żeby nie było zbyt ciemno, ponieważ wpływa to na obniżenie nastroju. Tutaj musi pojawić się oświetlenie punktowe nad biurkiem dziecka i miejscem pracy w gabinecie, w przypadku osób praworęcznych po lewej stronie, zaś leworęcznych po prawej. Dodatkowo pokój dziecka dobrzej jest zaopatrzyć w oświetlenie nad łóżkiem, żeby stworzyć dobre warunki do czytania przed snem. Brak światła punktowego może spowodować pogorszenie wzroku.
W sypialni i w pokoju dziennym światło nie powinno być zbyt intensywne, ale oprócz głównego źródła światła powinny znaleźć się lampki umożliwiające czytanie. W tych pomieszczeniach możemy również bawić się dekoracyjnym oświetleniem.
Gdzie, jaką żarówkę
Żarówki halogenowe świecą światłem intensywnym, dlatego polecane są do kuchni. Natomiast świetlówki występują w różnych barwach, ciepłych i zimnych, możemy dopasować je do swoich upodobań. Do łazienki pasuje światło łagodne, a w pokoju dziecka mleczne. Moc świecenia należy dopasować do swoich potrzeb.
Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy
REKLAMA
REKLAMA