Wyspa w aranżacji kuchennej, czyli luksus gotowania
REKLAMA
REKLAMA
Wyspa w kuchni zapewnia nie tylko wygodne gotowanie, lecz także pozwala stworzyć nowoczesne wnętrze. Parafrazując wypowiedź prezydenta Kennedy’ego, Orson Welles powiedział kiedyś – "Nie zastanawiaj się, co możesz zrobić dla swojego kraju. Zastanów się, co jest na obiad". Wszyscy wiemy, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, jest jego sercem. Zazwyczaj urządzona jest w sposób tradycyjny, czyli meble wzdłuż jednej ściany, blat roboczy z kuchenką i zlewozmywakiem. Ostatnio jednak coraz częściej stosowane jest inne rozwiązanie, które umożliwia gotowanie w kilka osób! Kto powiedział, że blat roboczy, szafki, kuchenka czy zlew nie mogą znajdować się na środku kuchni?
REKLAMA
Zobacz także: Kuchnia w stylu prowansalskim: GALERIA
Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Za wyspę w kuchni w dawnych czasach służył stół, przy którym zbierała się cała rodzina i wspólnie przygotowywali posiłek, a później go jedli. Od dawna to rozwiązanie stosowane jest w dużych gastronomiach, ponieważ umożliwia równoczesne gotowanie kilku osób, więc dlaczego nie przenieść tego do naszego wnętrza?
Jako projektant zgadzam się z tym, że wyspa jest idealnym rozwiązaniem, ale musi spełniać kilka podstawowych warunków!
Najważniejsze jest to, żeby była dobrze zaplanowana i dojście do niej było możliwe z każdej strony, bo przecież po to jest.
Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Zobacz także: Intensywne kolory w kuchni: GALERIA
Nie może także zakłócać komunikacji między pomieszczeniami.
Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Podobnie jest z półwyspem, przejście musi być na tyle duże, żeby idąc z zakupami można się było swobodnie zmieścić.
Zobacz także: Jak dobrać fronty szafek w kuchni?
Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Nie może być zbyt "płytka", czyli blat nie może być zbyt mały. Jeśli na wyspie ma stać kuchenka to blat nie może mieć 60 cm, bo garnki postawione na kuchence lekko trącone mogą nam spaść.
Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Zobacz także: Aranżacja czarno-złotej kuchni
Wiem z doświadczenia, że najlepiej zachować 120 cm odległości pomiędzy wyspą a pozostałymi meblami w kuchni. Projektując kuchnie z wyspą bądź z półwyspem zawsze pamiętajmy, że układ sprzętów musi być zaplanowany tak, by zachować kuchenną ergonomię i ułatwiającą naszą pracę. Półwysep stosuje się wtedy, gdy mamy małą powierzchnię do zagospodarowania. Jest funkcjonalny tak jak wyspa, ale w przeciwieństwie do niej zdecydowanie rozdziela przestrzeń. W zależności od układu może dzielić kuchnię na robocze części albo oddzielać przestrzeń kuchenną od pokoju dziennego.
Zobacz także: Kuchnia w kolorze żółtym
Zachęcamy klientów, żeby kuchnia była otwarta na salon, ponieważ w dzisiejszych czasach zwiększyła się znacznie rola tego pomieszczenia. Służy ona już nie tylko jako posterunek gospodyni, lecz jako miejsce spotkań towarzyskich. Więc jeśli już zdecydujemy się na wyspę lub półwysep pamiętajmy, także o blacie-barku wokół niej! Jest to fajne rozwiązanie, gdy chcemy zjeść szybkie śniadanie lub zaserwować znajomym drinka przy ladzie.
Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Nie musimy się martwić o meble pod wyspę czy sprzęty dostosowane do niej, tj. okap, bo wszystko to możemy kupić w lepszych sklepach.
Czy wybierzemy wyspę, czy półwysep pamiętajmy, że jest to element dominujący nad pozostałymi meblami w kuchni i często koresponduje z umeblowaniem salonu, dlatego też projekt wymaga dokładnego przemyślenia i aranżacji.
Zobacz także: 10 rad jak zostać mistrzem spotkań przy stole
REKLAMA
REKLAMA