REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyspa w aranżacji kuchennej, czyli luksus gotowania

Kamila Włodarczyk
Wyspa Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
Wyspa Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl
www.iProjektowanieWnetrz.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wyspa w aranżacji kuchennej pozwala zacieśniać więzi rodzinne, dzięki niej wszyscy domownicy mogą jednocześnie przygotowywać posiłek. Takie rozwiązanie z pewnością zapewni nam luksus komfortowego gotowania. Jednak wyspa w aranżacji kuchennej powinna być dokładnie przemyślana, przeczytaj, na co zwrócić uwagę.

Wyspa w kuchni zapewnia nie tylko wygodne gotowanie, lecz także pozwala stworzyć nowoczesne wnętrze. Parafrazując wypowiedź prezydenta Kennedy’ego, Orson Welles powiedział kiedyś – "Nie zastanawiaj się, co możesz zrobić dla swojego kraju. Zastanów się, co jest na obiad". Wszyscy wiemy, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, jest jego sercem. Zazwyczaj urządzona jest w sposób tradycyjny, czyli meble wzdłuż jednej ściany, blat roboczy z kuchenką i zlewozmywakiem. Ostatnio jednak coraz częściej stosowane jest inne rozwiązanie, które umożliwia gotowanie w kilka osób! Kto powiedział, że blat roboczy, szafki, kuchenka czy zlew nie mogą znajdować się na środku kuchni?

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia w stylu prowansalskim: GALERIA

Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl

Za wyspę w kuchni w dawnych czasach służył stół, przy którym zbierała się cała rodzina i wspólnie przygotowywali posiłek, a później go jedli. Od dawna to rozwiązanie stosowane jest w dużych gastronomiach, ponieważ umożliwia równoczesne gotowanie kilku osób, więc dlaczego nie przenieść tego do naszego wnętrza?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako projektant zgadzam się z tym, że wyspa jest idealnym rozwiązaniem, ale musi spełniać kilka podstawowych warunków!

Najważniejsze jest to, żeby była dobrze zaplanowana i dojście do niej było możliwe z każdej strony, bo przecież po to jest.

Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl

Zobacz także: Intensywne kolory w kuchni: GALERIA


Nie może także zakłócać komunikacji między pomieszczeniami.

Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl

Podobnie jest z półwyspem, przejście musi być na tyle duże, żeby idąc z zakupami można się było swobodnie zmieścić.

Zobacz także: Jak dobrać fronty szafek w kuchni?

Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl

Nie może być zbyt "płytka", czyli blat nie może być zbyt mały. Jeśli na wyspie ma stać kuchenka to blat nie może mieć 60 cm, bo garnki postawione na kuchence lekko trącone mogą nam spaść.

Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl

Zobacz także: Aranżacja czarno-złotej kuchni


Wiem z doświadczenia, że najlepiej zachować 120 cm odległości pomiędzy wyspą a pozostałymi meblami w kuchni. Projektując kuchnie z wyspą bądź z półwyspem zawsze pamiętajmy, że układ sprzętów musi być zaplanowany tak, by zachować kuchenną ergonomię i ułatwiającą naszą pracę. Półwysep stosuje się wtedy, gdy mamy małą powierzchnię do zagospodarowania. Jest funkcjonalny tak jak wyspa, ale w przeciwieństwie do niej zdecydowanie rozdziela przestrzeń. W zależności od układu może dzielić kuchnię na robocze części albo oddzielać przestrzeń kuchenną od pokoju dziennego.

Zobacz także: Kuchnia w kolorze żółtym

Zachęcamy klientów, żeby kuchnia była otwarta na salon, ponieważ w dzisiejszych czasach zwiększyła się znacznie rola tego pomieszczenia. Służy ona już nie tylko jako posterunek gospodyni, lecz jako miejsce spotkań towarzyskich. Więc jeśli już zdecydujemy się na wyspę lub półwysep pamiętajmy, także o blacie-barku wokół niej! Jest to fajne rozwiązanie, gdy chcemy zjeść szybkie śniadanie lub zaserwować znajomym drinka przy ladzie.

Fot. www.iProjektowanieWnetrz.pl

Nie musimy się martwić o meble pod wyspę czy sprzęty dostosowane do niej, tj. okap, bo wszystko to możemy kupić w lepszych sklepach.

Czy wybierzemy wyspę, czy półwysep pamiętajmy, że jest to element dominujący nad pozostałymi meblami w kuchni i często koresponduje z umeblowaniem salonu, dlatego też projekt wymaga dokładnego przemyślenia i aranżacji.

Zobacz także: 10 rad jak zostać mistrzem spotkań przy stole

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA