REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć dobrą atmosferę w sypialni?

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Sypialnia Fot. Fotolia
Sypialnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadami feng shui sypialnię uważa się za jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy spędza w sypialni przynajmniej jedną trzecią swojego życia. W skali roku są to 4 miesiące! Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie dobrej atmosfery w sypialni. Przeczytaj, jak to zrobić.

Zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia? Na pewno jest to miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił, a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych zwykle, kiedy wychodzimy z domu, a nawet tych, które towarzyszą nam w pozostałych pomieszczeniach domostwa. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą nawet jeśli nie jesteśmy singlem. W końcu dla wielu z nas to miejsce intymnych zbliżeń z drugim człowiekiem, ale również pokój, w którym wyjątkowo mocno czuje się brak partnera. Mam tu na myśli zarówno fizyczny brak partnera jak i duchowy. Czego więc potrzeba, żeby pomieszczenie zwane sypialną podołało wszystkim tym funkcjom?

REKLAMA

Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni

REKLAMA

Odpoczynek ma cechy jin (cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom i mieszkanie mają takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę lub inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy, to sypialnia powinna znajdować się na piętrze, ponieważ piętro jest bardziej jin niż parter. Nie powinna być nad garażem lub też innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania (w bloku będzie to np. sklep, przejście pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.

Oświetlenie w sypialni nie powinno być rażące, jaskrawe, a raczej wybierajmy intymne przytłumione. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe typu lampka nocna przy łóżku niż sufitowe ogólne. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem. Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z pracą i z obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, laptopów i komputerów stacjonarnych. Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) – służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy część szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem. W sypialni powinno być rześkie powietrze. Powinna być wietrzona przed snem i raczej mieć niższą temperaturę niż np. w salonie. Warto oprócz wietrzenia zastosować jeszcze inną metodę utrzymywania niższej temperatury w sypialni (np. termostat na grzejniku ustawiony na minimum i zamknięte drzwi). Pomocny może okazać się też nawilżacz powietrza, szczególnie zimą kiedy pracuje ogrzewanie.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

Sypialnia powinna być urządzona tak, żeby widać w niej było kobiecą rękę. Kobieta może budzić zmysły swoje i partnera zapachem, dźwiękiem, kolorem lub dotykiem. W zależności od temperamentu i stylu kobiety możemy posłużyć się w sypialni kropelką perfum na własnym ciele, poduszce, pościelą wykrochmaloną albo przynajmniej wypłukaną w pachnącym płynie, dekoracją z wody z odrobiną olejku zapachowego i pływających świec, lampkami solnymi ze świeczkami, zawsze świeżymi kwiatami w wazonie, snującej się delikatnie muzyki relaksacyjnej z jakiegoś małego grającego urządzenia najlepiej schowanego w szafce. To może być też zawsze elegancko i pięknie zasłane łóżko, które z celebracją należy przygotować do snu, a rano z równą celebracją pościelić.

Zobacz także: Siatka bagua w domu

Można również zaznaczyć obecność kobiety w sypialni piękną koszulką nocną ułożoną na łóżku lub krześle czy fotelu. Koszulka nocna jest bardzo kobieca i lepiej komponuje się z kobietą niż piżama. Na sypialnię nie powinien być wybierany najmniejszy pokój. Oczywiście najlepiej jeśli z sypialnią graniczy buduar lub w sypialni jest toaletka z „ kobiecymi gadżetami”. Buduar i toaletka to trochę zapomniane w domach atrybuty kobiet. Tak jak w każdym domu powinien być gabinet – symbol mężczyzny, tak buduar powinien być symbolem kobiety. Oczywiście nie zawsze jest możliwe takie zaaranżowanie naszej przestrzeni tak, żeby oba te pokoje mogły w niej zaistnieć. Zawsze jednak należy starać się wygospodarować takie miejsca w domu, gdzie podkreślimy obecność kobiety (sypialnia) i mężczyzny (salon). Wyjątek od tej zasady (sypialnia) możemy zastosować wtedy, kiedy w życiu kobiety nie ma mężczyzny. W takim przypadku powinna ona zadbać o jego symboliczne miejsce w salonie i w sypialni W sypialni to może być połowa łóżka, na której się nie wylegujemy, stolik nocny z jego lampką, poduszka, która czeka na właściciela, męska piżama leżąca obok koszulki nocnej, para męskich kapci przy łóżku, zapach męskiej wody toaletowej na poduszce należącej do potencjalnego partnera lub jakiś inny drobiazg kojarzący się kobiecie z jej wymarzonym mężczyzną i sypialną. Podobna zasada dotyczy mężczyzn chcących spotkać na swej drodze właściwą kobietę.

Zobacz także: Pokój małego dziecka według feng shui

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA