REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć dobrą atmosferę w sypialni?

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Sypialnia Fot. Fotolia
Sypialnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadami feng shui sypialnię uważa się za jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy spędza w sypialni przynajmniej jedną trzecią swojego życia. W skali roku są to 4 miesiące! Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie dobrej atmosfery w sypialni. Przeczytaj, jak to zrobić.

Zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia? Na pewno jest to miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił, a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych zwykle, kiedy wychodzimy z domu, a nawet tych, które towarzyszą nam w pozostałych pomieszczeniach domostwa. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą nawet jeśli nie jesteśmy singlem. W końcu dla wielu z nas to miejsce intymnych zbliżeń z drugim człowiekiem, ale również pokój, w którym wyjątkowo mocno czuje się brak partnera. Mam tu na myśli zarówno fizyczny brak partnera jak i duchowy. Czego więc potrzeba, żeby pomieszczenie zwane sypialną podołało wszystkim tym funkcjom?

REKLAMA

Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni

REKLAMA

Odpoczynek ma cechy jin (cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom i mieszkanie mają takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę lub inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy, to sypialnia powinna znajdować się na piętrze, ponieważ piętro jest bardziej jin niż parter. Nie powinna być nad garażem lub też innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania (w bloku będzie to np. sklep, przejście pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.

Oświetlenie w sypialni nie powinno być rażące, jaskrawe, a raczej wybierajmy intymne przytłumione. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe typu lampka nocna przy łóżku niż sufitowe ogólne. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem. Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z pracą i z obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, laptopów i komputerów stacjonarnych. Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) – służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy część szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem. W sypialni powinno być rześkie powietrze. Powinna być wietrzona przed snem i raczej mieć niższą temperaturę niż np. w salonie. Warto oprócz wietrzenia zastosować jeszcze inną metodę utrzymywania niższej temperatury w sypialni (np. termostat na grzejniku ustawiony na minimum i zamknięte drzwi). Pomocny może okazać się też nawilżacz powietrza, szczególnie zimą kiedy pracuje ogrzewanie.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sypialnia powinna być urządzona tak, żeby widać w niej było kobiecą rękę. Kobieta może budzić zmysły swoje i partnera zapachem, dźwiękiem, kolorem lub dotykiem. W zależności od temperamentu i stylu kobiety możemy posłużyć się w sypialni kropelką perfum na własnym ciele, poduszce, pościelą wykrochmaloną albo przynajmniej wypłukaną w pachnącym płynie, dekoracją z wody z odrobiną olejku zapachowego i pływających świec, lampkami solnymi ze świeczkami, zawsze świeżymi kwiatami w wazonie, snującej się delikatnie muzyki relaksacyjnej z jakiegoś małego grającego urządzenia najlepiej schowanego w szafce. To może być też zawsze elegancko i pięknie zasłane łóżko, które z celebracją należy przygotować do snu, a rano z równą celebracją pościelić.

Zobacz także: Siatka bagua w domu

Można również zaznaczyć obecność kobiety w sypialni piękną koszulką nocną ułożoną na łóżku lub krześle czy fotelu. Koszulka nocna jest bardzo kobieca i lepiej komponuje się z kobietą niż piżama. Na sypialnię nie powinien być wybierany najmniejszy pokój. Oczywiście najlepiej jeśli z sypialnią graniczy buduar lub w sypialni jest toaletka z „ kobiecymi gadżetami”. Buduar i toaletka to trochę zapomniane w domach atrybuty kobiet. Tak jak w każdym domu powinien być gabinet – symbol mężczyzny, tak buduar powinien być symbolem kobiety. Oczywiście nie zawsze jest możliwe takie zaaranżowanie naszej przestrzeni tak, żeby oba te pokoje mogły w niej zaistnieć. Zawsze jednak należy starać się wygospodarować takie miejsca w domu, gdzie podkreślimy obecność kobiety (sypialnia) i mężczyzny (salon). Wyjątek od tej zasady (sypialnia) możemy zastosować wtedy, kiedy w życiu kobiety nie ma mężczyzny. W takim przypadku powinna ona zadbać o jego symboliczne miejsce w salonie i w sypialni W sypialni to może być połowa łóżka, na której się nie wylegujemy, stolik nocny z jego lampką, poduszka, która czeka na właściciela, męska piżama leżąca obok koszulki nocnej, para męskich kapci przy łóżku, zapach męskiej wody toaletowej na poduszce należącej do potencjalnego partnera lub jakiś inny drobiazg kojarzący się kobiecie z jej wymarzonym mężczyzną i sypialną. Podobna zasada dotyczy mężczyzn chcących spotkać na swej drodze właściwą kobietę.

Zobacz także: Pokój małego dziecka według feng shui

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA