Jak stworzyć dobrą atmosferę w sypialni?
REKLAMA
REKLAMA
Zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia? Na pewno jest to miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił, a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych zwykle, kiedy wychodzimy z domu, a nawet tych, które towarzyszą nam w pozostałych pomieszczeniach domostwa. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą nawet jeśli nie jesteśmy singlem. W końcu dla wielu z nas to miejsce intymnych zbliżeń z drugim człowiekiem, ale również pokój, w którym wyjątkowo mocno czuje się brak partnera. Mam tu na myśli zarówno fizyczny brak partnera jak i duchowy. Czego więc potrzeba, żeby pomieszczenie zwane sypialną podołało wszystkim tym funkcjom?
REKLAMA
Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni
REKLAMA
Odpoczynek ma cechy jin (cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom i mieszkanie mają takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę lub inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy, to sypialnia powinna znajdować się na piętrze, ponieważ piętro jest bardziej jin niż parter. Nie powinna być nad garażem lub też innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania (w bloku będzie to np. sklep, przejście pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.
Oświetlenie w sypialni nie powinno być rażące, jaskrawe, a raczej wybierajmy intymne przytłumione. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe typu lampka nocna przy łóżku niż sufitowe ogólne. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem. Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z pracą i z obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, laptopów i komputerów stacjonarnych. Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) – służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy część szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem. W sypialni powinno być rześkie powietrze. Powinna być wietrzona przed snem i raczej mieć niższą temperaturę niż np. w salonie. Warto oprócz wietrzenia zastosować jeszcze inną metodę utrzymywania niższej temperatury w sypialni (np. termostat na grzejniku ustawiony na minimum i zamknięte drzwi). Pomocny może okazać się też nawilżacz powietrza, szczególnie zimą kiedy pracuje ogrzewanie.
Zobacz także: Feng shui w przedpokoju
Sypialnia powinna być urządzona tak, żeby widać w niej było kobiecą rękę. Kobieta może budzić zmysły swoje i partnera zapachem, dźwiękiem, kolorem lub dotykiem. W zależności od temperamentu i stylu kobiety możemy posłużyć się w sypialni kropelką perfum na własnym ciele, poduszce, pościelą wykrochmaloną albo przynajmniej wypłukaną w pachnącym płynie, dekoracją z wody z odrobiną olejku zapachowego i pływających świec, lampkami solnymi ze świeczkami, zawsze świeżymi kwiatami w wazonie, snującej się delikatnie muzyki relaksacyjnej z jakiegoś małego grającego urządzenia najlepiej schowanego w szafce. To może być też zawsze elegancko i pięknie zasłane łóżko, które z celebracją należy przygotować do snu, a rano z równą celebracją pościelić.
Zobacz także: Siatka bagua w domu
Można również zaznaczyć obecność kobiety w sypialni piękną koszulką nocną ułożoną na łóżku lub krześle czy fotelu. Koszulka nocna jest bardzo kobieca i lepiej komponuje się z kobietą niż piżama. Na sypialnię nie powinien być wybierany najmniejszy pokój. Oczywiście najlepiej jeśli z sypialnią graniczy buduar lub w sypialni jest toaletka z „ kobiecymi gadżetami”. Buduar i toaletka to trochę zapomniane w domach atrybuty kobiet. Tak jak w każdym domu powinien być gabinet – symbol mężczyzny, tak buduar powinien być symbolem kobiety. Oczywiście nie zawsze jest możliwe takie zaaranżowanie naszej przestrzeni tak, żeby oba te pokoje mogły w niej zaistnieć. Zawsze jednak należy starać się wygospodarować takie miejsca w domu, gdzie podkreślimy obecność kobiety (sypialnia) i mężczyzny (salon). Wyjątek od tej zasady (sypialnia) możemy zastosować wtedy, kiedy w życiu kobiety nie ma mężczyzny. W takim przypadku powinna ona zadbać o jego symboliczne miejsce w salonie i w sypialni W sypialni to może być połowa łóżka, na której się nie wylegujemy, stolik nocny z jego lampką, poduszka, która czeka na właściciela, męska piżama leżąca obok koszulki nocnej, para męskich kapci przy łóżku, zapach męskiej wody toaletowej na poduszce należącej do potencjalnego partnera lub jakiś inny drobiazg kojarzący się kobiecie z jej wymarzonym mężczyzną i sypialną. Podobna zasada dotyczy mężczyzn chcących spotkać na swej drodze właściwą kobietę.
Zobacz także: Pokój małego dziecka według feng shui
REKLAMA
REKLAMA