Co kupić do pokoju niemowlaka?
REKLAMA
REKLAMA
Na kupienie wszystkiego, co niezbędne do pokoju niemowlaka mamy około dziewięciu miesięcy i wielu z nas wydaje się, że taka ilość czasu w zupełności wystarczy. Jednak dekoratorzy wnętrz ostrzegają, że należy podejść do tego poważnie i zaplanować wszystko szczegółowo.
REKLAMA
– Koniecznie trzeba dobrać odpowiednie łóżeczko, zadbać o stałą temperaturę w pokoju, znaleźć nierażące delikatnych oczu dziecka światło. Kolejna sprawa to dobór akcesoriów i mebli do przewijania, karmienia i kąpieli. Istotna jest także przestrzeń do zabawy, nawet dla paromiesięcznego dziecka, w której powinny znaleźć się zabawki rozwijające zmysły – mówi Magdalena Nawrot dekorator IKEA Katowice.
Miejsce do spania
W czasie kupowania mebli i dodatków do pokoju niemowlaka trzeba uważać, żeby nie postradać zmysłów i kupić tylko to, co niezbędne. Nie chodzi tu tylko o niepotrzebny wydatek, lecz o to, żeby pokój nie zaczął przypominać schowka na niepotrzebne rzeczy.
Zobacz także: Jak zaaranżować miejsce do nauki?
Fot. Fotolia
Tymczasem wystarczy kilka prostych trików, żeby stworzyć dziecku przyjazne środowisko.
REKLAMA
– Urządzanie pokoju dla dziecka należy zaplanować, podzielić zakupy, nie kupować wszystkiego na raz. Zakupy powinniśmy zacząć od łóżeczka, to w nim dziecko będzie spędzało nawet 20 godzin dziennie. Wybieramy przede wszystkim łóżeczka wygodne i z atestami. To od łóżka zależy prawidłowy rozwój dziecka i sen. Dobrze jest także wybrać łóżeczka regulowane, dzięki czemu nawet przez 2 lata nie będziemy musieli zmieniać łóżka dziecka – tłumaczy Magdalena Nawrot, dekoratorka IKEA Katowice.
Ale to nie jedyny element, jaki ma dziecku zapewnić dobry sen, a który powinien znaleźć się na liście zakupów. Ważny jest właściwy dobór kołdry, pod którą dziecko nie będzie się przegrzewać.
– Zwracajmy uwagę na tekstylia, którymi przykrywamy malucha i które dostajemy w prezencie od rodziny i przyjaciół. Dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała tak jak dorośli, ponieważ ich wewnętrzny system regulacji nie jest wystarczająco rozwinięty. Optymalna temperatura dla dziecka to 16–20 stopni. Dlatego ani pościel, kocyk czy kołdra nie powinny być wykonane z materiałów syntetycznych. Preferowana jest bawełna, przepuszczająca powietrze – mówi dekoratorka.
Zobacz także: Aranżacja pokoju dla dziecka w stylu prehistorycznym
Oświetlenie
Ważne jest umiejętne dobranie oświetlenia do pokoju dziecka. Oprócz, górnego, głównego światła, powinniśmy wybrać tzw. oświetlenie nocne, które będzie można przygasić. Unikajmy świetlówek i intensywnie świecących lamp.
Zobacz także: Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?
Fot. Fotolia
– Światło powinno być tak dobrane, żeby nie wybudzało dziecka podczas nocnego karmienia lub przewijania, wręcz przeciwnie powinno być kojące dla oczu. Najlepszym miejscem do jego umiejscowienia jest ściana nad przewijakiem. W pokoju dziecięcym możemy zainstalować lampki dające ciemno czerwone światło lub granatowe, najlepiej w kształcie kwiatów lub półksiężyca, dodatkowo podkreślając charakter pokoju – mówi Magdalena Nawrot.
Karmienie, przewijanie, kąpanie
W pokoju niemowlaka powinno znaleźć się również miejsce do karmienia dziecka – komfortowy fotel, na którym mama będzie mogła wygodnie siedzieć.
Fot. IKEA Katowice
– Bujak to nie jedyne rozwiązanie, aczkolwiek wciąż bardzo popularne. Najlepiej jednak w pokoju ustawić wygodny fotel z głębokim siedziskiem i oparciem, dzięki czemu nasze ręce nie będą się męczyć podczas długiego karmienia malucha. Przy fotelu możemy ustawić lampę stojącą, ale dającą delikatne światło – tłumaczy dekoratorka.
Zobacz także: Uniwersalny pokój dla niemowlaka
Życie młodych rodziców ułatwi także przewijak z miejscem do przechowywania pieluch i kosmetyków. Powinien od być dodatkowo atrakcyjny wizualnie dla dziecka.
Fot. www.szabloneria.pl
– Stół musi odciągać uwagę dziecka od przewijania i może przy okazji pomóc w poznawaniu świata przez malucha. Pomogą w tym specjalne maskotki i zabawki zawieszone nad przewijakiem skupiające uwagę malucha i bawiące go. Zabawki musimy tak dobrać, żeby stymulowały one rozwój zmysłów. W zasięgu ręki dziecka powinny być także zabawki-gryzaki, a także zabawki wykonane z różnych tkanin i materiałów pozwalające na rozwój zmysłu dotyku. W rozwoju słuchu pomogą z kolei pozytywki, w pierwszych trzech miesiącach życia malucha umieszczone przed nim, a w 6–12 miesiącu już za plecami – radzi Magdalena Nawrot.
Zobacz także: Nowoczesne pokoje dziecięce: GALERIA
Zabawą powinna być także kąpiel. – Specjalnie zaprojektowana wanienka dla niemowląt z jednej strony zwiększy bezpieczeństwo podczas kąpieli, z drugiej będzie okazją do zabawy dziecka w wodzie. Szukajmy, więc wanienek z zaokrąglonymi brzegami, wykonanych z miękkiego tworzywa i antypoślizgowym dnem. Dobrze jest także upewnić się, czy wanna posiada zabezpieczenia zapobiegające jej przewróceniu się – mówi Magdalena Nawrot.
Fot. Fotolia
Źródło: IKEA Katowice
Zobacz także: Kolory w pokoju dziecka
REKLAMA
REKLAMA