Jak zaaranżować pokój dla bliźniaków?
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce do spania
Przedszkolaki nie mogą jeszcze spać na łóżku piętrowym, a postawienie jednego łóżka obok drugiego sprawia, że dzieci nakręcają się wzajemnie i nie zasypiają zbyt szybko. Warto, o ile to tylko możliwe, wydzielić dwa miejsca do spania. Niech każdy ma swój zakątek do snu. I nie przestawiajmy łóżek co jakiś czas, gdyż stałe miejsce do spania wyrabia odruch senności. Dziecko zaczyna go kojarzyć z odpoczynkiem, wyciszeniem i szybciej zamykają mu się oczka.
REKLAMA
Zobacz także: Projekt pokoju dla dziecka: kompendium
Bliźniaki to zawsze podwójne wydatki. Zastanówmy się, zatem, czy po łóżeczkach dla niemowlaków, szczebelkowych, nie zakupić od razu dużych, normalnych łóżek. Dobrze jest, gdy są one wykonane z solidnego drewna, które przetrwa wszelkie próby czasu i pomysły dzieci. Można także zakupić łóżko piętrowe z możliwością podzielenia na dwa i kiedy dzieci dorosną, łóżko piętrowe zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, szczególnie w mniejszym pokoju.
Zobacz także: Łóżko w pokoju dziecka
REKLAMA
Jeżeli wybieramy łóżko dla dziecka w wieku przedszkolnym, dobrym pomysłem jest zapytanie dziecka, które by mu się najbardziej podobało. Oczywiście możemy ograniczyć wybór do kilku modeli, ale to zawsze będzie decyzja dziecka i jego wpływ na to, co je otacza.
Przy każdym łóżeczku dobrze jest ustawić małe krzesełko, na które nasze maluchy będą mogły odkładać ubranka przed pójściem spać. Uczy to samodzielności i dbania o własne rzeczy.
Kącik do zabawy
Wydzielenie kącika do zabawy dla przedszkolaka wcale nie musi być trudne. Szafka z mocowaniami do ściany zapobiegnie przewróceniu, gdy dzieci ujawnią swoje zamiłowanie do wspinaczek. Na półkach możemy ułożyć zabawki i gry. Szafka z otwartymi półkami nie zajmuje dużo przestrzeni, a dzięki niej, każda rzecz może mieć swoje własne miejsce.
Na podłodze można ułożyć kolorowy dywanik z obrazem dróg, domków i zwierzątek. Jest to element wystroju, który pobudza wyobraźnię małego dziecka. Maluch może stworzyć na takim dywaniku własne miasteczko.
Jeżeli warunki na to pozwalają, można wydzielić kawałek ściany do malowania. Wystarczy przymocować dużą tablicę korkową i na niej przyczepiać papier do artystycznej zabawy.
Zobacz także: Atrakcyjny i bezpieczny pokój dziecka
Stolik do rysowania
REKLAMA
Może być jeden większy, aby dzieci mogły swobodnie malować, rysować, wycinać i naklejać. Obok stolika dobrym pomysłem jest zawieszenie półeczki z wyciąganymi szufladkami, do których możemy włożyć kredki, kolorowy papier i papier do rysowania.
Flamastry, farby, pędzelki i nożyczki, to rzeczy, które nie powinny być w zasięgu dzieci, szczególnie bliźniaków, które po namowach brata, czy siostry z chęcią wpadną na jakiś szalony pomysł.
Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu miejsca zabaw i rysowania.
Dekoracje
Nie powinno ich być zbyt wiele, gdyż kolorowe zabawki, pościel, dywanik to i tak wystarczająca ilość barw i dekoracyjnych przedmiotów. Nie mniej, wybierając obrazki, czy naklejki ścienne, pozwólmy naszym dzieciom, aby to one zadecydowały, co umili ich pokój. Niech każde wybierze coś dla siebie, coś własnego, podkreślającego zainteresowania i charakter.
Zobacz także: Dekoracje w pokoju dziecka
REKLAMA
REKLAMA