Nawilżacz powietrza – wilgoć pod kontrolą
REKLAMA
REKLAMA
Wilgotność w pomieszczeniu
Sezon grzewczy to obniżenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu nawet o około 10%. Śluzówka nosa, chroniąca organizm przed wirusami i bakteriami, staje się wysuszona i nie może spełniać swojej funkcji w 100%. Do naszego organizmu trafia więcej zanieczyszczeń, przez co chorujemy. Optymalny poziom wilgotności to między 45 a 55%. Przy takim poziomie wilgotności w pomieszczeniu, lepiej się oddycha, a także śpi.
REKLAMA
Zobacz także: Elektroniczna niania - dziecko na podsłuchu
Wybór nawilżacza powietrza
REKLAMA
Przy zakupie nawilżacza powietrza, warto zwrócić uwagę na wielkość pokoju dziecięcego, które chcemy dodatkowo nawilżyć. Na większości opakowań jest napisane, do jakiej wielkości pomieszczenia nadaje się dany nawilżacz. Dodatkowo, niektóre nawilżacze, posiadają funkcję oczyszczania powietrza oraz same się wyłączają, co może być pomocne, gdy zabraknie w nich wody. Ułatwieniem jest także, gdy nawilżacz posiada wbudowany termostat, wówczas raz ustawiona wilgotność, będzie się utrzymywała.
Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość czyszczenia, wymiany filtrów oraz poziom zużycia prądu, a także na substancje antybakteryjne, które zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii w wodzie.
Nawilżacze do pokoju dziecinnego, mogą pełnić funkcję dekoracyjną przypominając swoim wyglądem: krokodyla, pingwinka, kaczuszki, świnki czy żabki. Wybór możemy dopasować do wystroju wnętrza lub upodobań malucha.
Nawilżenie pomieszczenia pod kontrolą
Należy wciąż kontrolować stan wilgotności w pomieszczeniu. Za wysoka wilgotność może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów, co sprzyja roztoczom, które z kolei odpowiedzialne są za alergie. Jeżeli nawilżacz nie posiada wskaźnika wilgotności, warto zaopatrzyć się w higrometr. Ponadto, decydując się na nawilżacz powietrza, należy codziennie zmieniać w nim wodę i dbać o jego czystość. Urządzenie powinno znajdować się poza zasięgiem dziecka.
Nawilżacze powietrza – funkcje
Nawilżacze powietrza, oprócz swojej podstawowej funkcji, mogą również zostać wykorzystane do aromaterapii. Niektóre modele to umożliwiają, gdyż do wody można dodać kilka kropel olejku zapachowego. Dodając zapachu miętowego lub ziołowego, możemy skutecznie leczyć katar. Ponadto są modele, które w sezonie letnim, pełnią funkcję klimatyzatora – do środka wsypuje się kostki lodu.
Nawilżają, chłodzą i dodają wnętrzu przyjemny zapach, a poza tym mogą ciekawie wyglądać.
Zobacz także: Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w domu?
REKLAMA
REKLAMA