Jak zaaranżować miejsce do nauki?
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce do nauki w pokoju dziecka musi być zaaranżowane tak, żeby dziecku było wygodnie. Wszystkie meble powinny być dostosowane do jego wzrostu. Miejsce pracy musi mieć zapewnione optymalne oświetlenie. Ale ergonomia i funkcjonalność to nie wszystko, ważny jest też ładny wgląd, taki, żeby podobał się dziecku, dlatego dobrym pomysłem jest zaangażowanie go w urządzanie pokoju. Pozwólmy dziecku dobrać kolory w pokoju, kształty mebli i wszystkie dodatki.
REKLAMA
Najważniejsze elementy, które muszą znaleźć się miejscu do nauki to oczywiście biurko i krzesło, alternatywą może być stół i krzesło.
Zobacz także: Aranżacja pokoju dla dziecka
Fot. www.pinio.com.pl
Jeśli dziecko nie upiera się przy konkretnym kolorze wnętrza to polecane jest zastosowanie neutralnych kolorów, dzięki temu nic nie będzie rozpraszało dziecka i będzie mogło skupić się na nauce.
Najlepsze do ustawienia biurka są obie ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. Prawa ściana jest nieco lepsza od lewej ze względu na stronę, z której na siedzącego przy biurku pada światło dzienne. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku światła sztucznego. Pamiętajmy, że przez większość roku szkolnego i tak uczniowie odrabiają lekcje po zachodzie słońca.
Najważniejsze zasady:
– dziecko o wzroście 98–112 cm – powinno mieć siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm
– dziecko o wzroście 121–127 cm – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm
Zobacz także: Jak wyposażenie pokoju wpływa na dziecko?
– dziecko o wzroście 127–142 cm – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm
– dziecko o wzroście 142–157 cm – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm
– dziecko o wzroście 157–172 cm – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm.
Zobacz także: Zmiana gabinetu w pokój dla dziecka
Fot. www.pinio.com.pl
REKLAMA
Lampka powinna być ustawiona tak, żeby oświetlała zeszyty i blat. Jeśli nie chcemy często wymieniać mebli, już na tym etapie powinniśmy kupić większe biurko lub stół, na którym w przyszłości będzie można swobodnie postawić monitor od komputera.
W czasie aranżacji pokoju należy uwzględnić również dodatkowe elementy wyposażenia miejsca do nauki, takie jak kosz na śmierci, pojemniki na drobiazgi i a na przybory do pisania, tablica korkowa na notatki.
Potem zostaje nam tylko dopełnić aranżację dodatkami – mogą to być rolety, plakaty, kolorowe ramki na zdjęcia, półki na książki. Uważajmy tylko, żeby nie przesadzić z ilością dodatków i kolorów, inaczej dziecko będzie miało problem ze skoncentrowaniem się na nauce.
Źródło: www.pinio.com.pl
Zobacz także: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
REKLAMA
REKLAMA