REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Ceramika z Delft to fajanse znane od lat. Już od XIV wieku bogata zachodnia Europa zachwycona była piękną chińską porcelaną. Jednak Holendrom udało się stworzyć tworzywo, które zastąpiło wschodnie towary i pozwoliło na stworzenie małych dzieł sztuki. Mowa oczywiście o legendarnej ceramice z Delft i niebieskich wzorach na fajansowych przedmiotach.

Historia

Powstanie ceramiki z Delft jest bezpośrednio związane z rokiem 1654, kiedy to została zniszczona została połowa miasta. W zrujnowanych budynkach zbudowano manufaktury fajansu, w których zaczęto kopiować wschodnie wzory. W ciągu dziesięciu kolejnych lat w Delftach powstało się dwadzieścia fabryk wytwarzających ceramikę na podobieństwo chińskiej porcelany. W latach 1600–1800 fabryki w Delftach były najważniejszymi producentami ceramiki w Europie. Ich znakiem rozpoznawczym stał się niebieski barwnik używany do dekoracji fajansu. Ceramika z Delft szybko podbiła Europę i zastąpiła tradycyjną, droższą porcelanę. Około roku 1640 postanowiono sygnować wszystkie wyroby. Rzemieślnicy, dekoratorzy oraz właściciele fajansów posiadali własne oznaczenia, które umieszczali na produkowanych przedmiotach.

REKLAMA

Delfts Blauw – „błękitny delft”

Ceramika z Delf początkowo była zdobiona tylko jednym, kobaltowym kolorem, którego używano na białym szkliwie. W 1680 roku pojawiły się zdobienia nawiązujące do stylu japońskiego. Ten rodzaj fajansu nazwano Delfts Blauw czyli „błękitny delft”. Na naczyniach przedstawiano serca, ptaki, sceny rodzajowe oraz motywy kwiatowe. Produkowano przeróżne produkty: kałamarze, kafle, tabakiery, mleczniki, wazy, pojemniki kuchenne i donice. Rzemieślnicy, którzy postanowili kontynuować niderlandzkie wzornictwo, wytwarzali przede wszystkim szkliwione tablice ścienne, które następnie zdobili pejzażami z wiatrakami, portretami, scenami połowów i bitew. Na talerzach, wazach i półmiskach można było spotkać sceny mitologiczne i religijne, związane ze Starym Testamentem.


Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA

REKLAMA

Ceramika z Delft cechuje się detalicznym wzornictwem w różnych odcieniach koloru niebieskiego, umieszczanym na białym fajansie. W galeriach, muzeach i na wystawach można spotkać  produkty codziennego użytku takie jak butelki do karmienia niemowląt, pojemniki na maści, durszlaki, a nawet urynały. Jedyną, czynną fabryką stale produkującą porcelanę z Delf, która przetrwała do naszych czasów jest De Porceleyne Fles znajdująca się w Holandii. Są do niej organizowane wycieczki, w czasie, których można obejrzeć proces produkcji porcelany i dokonać jej zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 1799 roku ceramika z Delf stała się bardzo popularna Anglii. W firmowych sklepach można było kupić przeróżne talerze, misy, butelki, kufle, kubki, dzbanki oraz pojemniki, które następnie zawieszano na ścianach jako tzw. „wall pockets”. Znajdowały się na nich  sceny biblijne, rodzajowe, inskrypcje poetyckie oraz sceny z motywami chińskimi. Do tej pory w tamtejszych antykwariatach można spotkać wyroby z tamtych czasów.

Dzisiaj oryginalna biało-niebieska ceramika z Delft cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest powszechnie ceniona i kosztowna. Antykwariaty oferują ogromny wybór modeli, wzorów i dekoracji. Do wnętrza możemy dobrać talerze, czy wieloczęściowe serwisy do herbaty. Wśród fajansów można znaleźć atrakcyjne elementy wyposażenia wnętrza np. wazony, cukiernice lub eleganckie biało-niebieskie wazy.

Zobacz także: Dodatki w jadalni

Elegancka cukiernica wykonana z delfickiego fajansu.
Fotolia
Ceramika z Delf przedstawiała sceny z życia codziennego.
Fotolia
Z fajansu wykonywane były różne przedmioty m.in. misy, dzbany, kafelki, durszlaki i ozdobne figurki.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA