REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Ceramika z Delft to fajanse znane od lat. Już od XIV wieku bogata zachodnia Europa zachwycona była piękną chińską porcelaną. Jednak Holendrom udało się stworzyć tworzywo, które zastąpiło wschodnie towary i pozwoliło na stworzenie małych dzieł sztuki. Mowa oczywiście o legendarnej ceramice z Delft i niebieskich wzorach na fajansowych przedmiotach.

Historia

Powstanie ceramiki z Delft jest bezpośrednio związane z rokiem 1654, kiedy to została zniszczona została połowa miasta. W zrujnowanych budynkach zbudowano manufaktury fajansu, w których zaczęto kopiować wschodnie wzory. W ciągu dziesięciu kolejnych lat w Delftach powstało się dwadzieścia fabryk wytwarzających ceramikę na podobieństwo chińskiej porcelany. W latach 1600–1800 fabryki w Delftach były najważniejszymi producentami ceramiki w Europie. Ich znakiem rozpoznawczym stał się niebieski barwnik używany do dekoracji fajansu. Ceramika z Delft szybko podbiła Europę i zastąpiła tradycyjną, droższą porcelanę. Około roku 1640 postanowiono sygnować wszystkie wyroby. Rzemieślnicy, dekoratorzy oraz właściciele fajansów posiadali własne oznaczenia, które umieszczali na produkowanych przedmiotach.

REKLAMA

Delfts Blauw – „błękitny delft”

Ceramika z Delf początkowo była zdobiona tylko jednym, kobaltowym kolorem, którego używano na białym szkliwie. W 1680 roku pojawiły się zdobienia nawiązujące do stylu japońskiego. Ten rodzaj fajansu nazwano Delfts Blauw czyli „błękitny delft”. Na naczyniach przedstawiano serca, ptaki, sceny rodzajowe oraz motywy kwiatowe. Produkowano przeróżne produkty: kałamarze, kafle, tabakiery, mleczniki, wazy, pojemniki kuchenne i donice. Rzemieślnicy, którzy postanowili kontynuować niderlandzkie wzornictwo, wytwarzali przede wszystkim szkliwione tablice ścienne, które następnie zdobili pejzażami z wiatrakami, portretami, scenami połowów i bitew. Na talerzach, wazach i półmiskach można było spotkać sceny mitologiczne i religijne, związane ze Starym Testamentem.


Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA

REKLAMA

Ceramika z Delft cechuje się detalicznym wzornictwem w różnych odcieniach koloru niebieskiego, umieszczanym na białym fajansie. W galeriach, muzeach i na wystawach można spotkać  produkty codziennego użytku takie jak butelki do karmienia niemowląt, pojemniki na maści, durszlaki, a nawet urynały. Jedyną, czynną fabryką stale produkującą porcelanę z Delf, która przetrwała do naszych czasów jest De Porceleyne Fles znajdująca się w Holandii. Są do niej organizowane wycieczki, w czasie, których można obejrzeć proces produkcji porcelany i dokonać jej zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 1799 roku ceramika z Delf stała się bardzo popularna Anglii. W firmowych sklepach można było kupić przeróżne talerze, misy, butelki, kufle, kubki, dzbanki oraz pojemniki, które następnie zawieszano na ścianach jako tzw. „wall pockets”. Znajdowały się na nich  sceny biblijne, rodzajowe, inskrypcje poetyckie oraz sceny z motywami chińskimi. Do tej pory w tamtejszych antykwariatach można spotkać wyroby z tamtych czasów.

Dzisiaj oryginalna biało-niebieska ceramika z Delft cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest powszechnie ceniona i kosztowna. Antykwariaty oferują ogromny wybór modeli, wzorów i dekoracji. Do wnętrza możemy dobrać talerze, czy wieloczęściowe serwisy do herbaty. Wśród fajansów można znaleźć atrakcyjne elementy wyposażenia wnętrza np. wazony, cukiernice lub eleganckie biało-niebieskie wazy.

Zobacz także: Dodatki w jadalni

Elegancka cukiernica wykonana z delfickiego fajansu.
Fotolia
Ceramika z Delf przedstawiała sceny z życia codziennego.
Fotolia
Z fajansu wykonywane były różne przedmioty m.in. misy, dzbany, kafelki, durszlaki i ozdobne figurki.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA