Rolety rzymskie – sposób na nowoczesną dekorację okien
REKLAMA
REKLAMA
Rolety rzymskie są odmianą zasłon, które podnosi się za pomocą systemu linek. Obecnie jest to bardzo nowoczesny sposób dekoracji i zasłonięcia okien. Ale rolety rzymskie istnieją od paru tysięcy lat. Były znane i używane już w czasach starożytnych. Od tamtej pory zmienił się jedynie sposoby obsługi rolet.
REKLAMA
Roleta rzymska w ogrodzie zimowym
Sposoby podciągania rolety rzymskiej
Dawniej rolety podnoszono ciągnąc po prostu za sznury. Tkaniny były ciężkie, więc trzeba było się sporo natrudzić, by podciągnąć taką zasłonę. Obecnie istnieją zmechanizowane systemy umożliwiające sprawną obsługę, a także zapewniające równomierne podnoszenie rolety i układanie się jej w uporządkowane, bardzo efektowne fałdy.
Zobacz także: Karnisze – istotny element dekoracyjny
System sznurkowy
REKLAMA
System sznurkowy jest najstarszym sposobem podciągania rolet. Dawniej tkaninę przybijano do deski. Sznurki przymocowane do dolnej krawędzi rolety przeprowadzano wzdłuż tkaniny do góry i dalej przez oczka przymocowane do deski mocującej tkaninę. Wszystkie sznurki zbierano z jednej strony rolety. Sznury wyciągnięte podczas podnoszenia rolety motano wokół knagi umocowanej do ściany.
Nowoczesne systemy sznurkowe działają na takiej samej zasadzie. Różnicę stanowi specjalny lekki profil z taśmą rzepową, który zastąpił zwykłą deskę. Tkaninę rolety łatwo się przypina i zdejmuje bez ryzyka jej uszkodzenia. Współczesny system sznurkowy jest wyposażony w mechanizm blokujący, który umożliwia zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu.
Zobacz także: Dekoracje okien dachowych
System sznurkowy spełnia swoje zadanie, gdy jest stosowany do niewielkich rolet i wykonanych z lekkich tkanin. Wadą tego prostego systemu jest brak kontroli nad poszczególnymi sznurkami podczas podciągania rolety, co sprawia, że nie zawsze roleta chce się składać idealnie równo. Ponadto w miarę podnoszenia rolety sznur się wydłuża i zwisa na podłogę. Jeśli to nam przeszkadza, to można go zawiesić na haczyku wbitym w ścianę lub w ramę okna z boku rolety.
Zobacz także: Zasłony ażurowe: elegancki sznurek
System łańcuszkowy
REKLAMA
Najbardziej popularny i praktyczny jest system łańcuszkowy. Składa się on ze specjalnego profilu, wewnątrz którego znajdują się rolki nawijające sznurki rolety. Napęd jest uruchamiany przy pomocy plastikowego lub metalowego łańcuszka. Roleta zawsze podnosi się równo i ładnie się układa.
Nowoczesne systemy łańcuszkowe umożliwiają wypięcie linek razem z tkaniną, gdy chcemy roletę odpiąć od karnisza. Jest to bardzo praktyczne, gdyż łatwo jest zdjąć roletę do czyszczenia i równie łatwo ją z powrotem założyć – nie ma potrzeby przeplatania linek w materiale, ponieważ pozostają w nim cały czas.
System elektryczny
Zasada działania systemu elektrycznego jest podobna do tej w systemie łańcuszkowym: linki rolety nawijają się w miarę podnoszenia na szpule umieszczone w profilu mocującym. Napęd realizuje się nie łańcuszkiem, lecz za pomocą silniczka, który jest wbudowany w profil systemu. Roletę uruchamiamy pilotem lub przyciskiem kontaktowym wbudowanym w ścianę.
Zobacz także: Czym udekorować okno w sypialni?
Jeśli mamy dużo rolet, to możliwe jest ich łączenie w grupy i jednoczesne sterowanie całej grupy. Możliwe jest także zaprogramowanie zasłaniania i odsłaniania o określonych godzinach oraz podłączenie elektrycznej obsługi do systemu inteligentnego domu.
Żeby system funkcjonował musi być podłączony do instalacji elektrycznej. Najlepiej zaplanować taką instalację rolet już na etapie budowy lub remontu mieszkania. Później niestety trzeba wykuć ścianę, żeby przeprowadzić przewody elektryczne.
Zobacz także: Ciekawy pomysł na dekorację okna
Tkaniny na rolety rzymskie
Rolety rzymskie można uszyć niemalże z każdej tkaniny dekoracyjnej. Kiedyś pełniły one głównie funkcję zasłon. Obecnie często szyje się je również z lekkich i przejrzystych materiałów. Zastępują wówczas tradycyjne firanki, a opuszczone do wysokości ¾ okna stanowią efektowną dekorację widoczną w ciągu całego dnia.
Roleta rzymska pełni funkcję firanki
Do jakiego wnętrza pasują rolety rzymskie
Rolety rzymskie świetnie się odnajdują się w każdym wnętrzu: nowoczesnym, klasycznym lub stylowym. O ich charakterze decyduje przede wszystkim tkanina, z której są zrobione dekoracyjne dodatki i sposób uszycia. Rolety rzymskie można też łączyć z innymi formami dekoracji np. z firankami, z zasłonami lub z lambrekinami.
Roleta rzymska w stylu rustykalnym
Rolety rzymskie znajdują zastosowanie na oknach, wokół których brakuje miejsca na zebranie dużej ilości materiału zwykłych zasłon. Należy je zawieszać około 25 cm powyżej okna, żeby nie kolidowały z jego otwieraniem. Można je także umieścić bezpośrednio na ramie okiennej, w takim przypadku trzeba zaakceptować fakt, że ok. 25-centymetrowy fragment okna zawsze będzie zasłonięty.
Technologie ewoluują nieustannie, ciągle pojawiają się nowe rozwiązania, także w dziedzinie dekoracji okien. Dzięki nim możemy mieszkać piękniej i coraz wygodniej.
Roleta rzymska w stylu pałacowym
Zobacz także: Makarony Baby Ball
REKLAMA
REKLAMA