REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rolety rzymskie – sposób na nowoczesną dekorację okien

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Młynczyk
www.dekoracjeokien.pl
Roleta rzymska.
Roleta rzymska.
www.dekoracjeokien.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dekoracja okien podlega modzie i przemianom, podobnie jak inne dziedziny związane z wyposażeniem wnętrz i ich urządzaniem. Od kilku lat utrzymują się w modzie i zdobywają coraz większą popularność rolety rzymskie. Czym są rolety rzymskie i czy można je zastosować do każdego wnętrza?

Rolety rzymskie są odmianą zasłon, które podnosi się za pomocą systemu linek. Obecnie jest to bardzo nowoczesny sposób dekoracji i zasłonięcia okien. Ale rolety rzymskie istnieją od paru tysięcy lat. Były znane i używane już w czasach starożytnych. Od tamtej pory zmienił się jedynie sposoby obsługi rolet.

REKLAMA

Roleta rzymska w ogrodzie zimowym

Sposoby podciągania rolety rzymskiej

Dawniej rolety podnoszono ciągnąc po prostu za sznury. Tkaniny były ciężkie, więc trzeba było się sporo natrudzić, by podciągnąć taką zasłonę. Obecnie istnieją zmechanizowane systemy umożliwiające sprawną obsługę, a także zapewniające równomierne podnoszenie rolety i układanie się jej w uporządkowane, bardzo efektowne fałdy.

Zobacz także: Karnisze – istotny element dekoracyjny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System sznurkowy

REKLAMA

System sznurkowy jest najstarszym sposobem podciągania rolet. Dawniej tkaninę przybijano do deski. Sznurki przymocowane do dolnej krawędzi rolety przeprowadzano wzdłuż tkaniny do góry i dalej przez oczka przymocowane do deski mocującej tkaninę. Wszystkie sznurki zbierano z  jednej strony rolety. Sznury wyciągnięte podczas podnoszenia rolety motano wokół knagi umocowanej do ściany.

Nowoczesne systemy sznurkowe działają na takiej samej zasadzie. Różnicę stanowi specjalny lekki profil z taśmą rzepową, który zastąpił zwykłą deskę. Tkaninę rolety łatwo się przypina i zdejmuje bez ryzyka jej uszkodzenia. Współczesny system sznurkowy jest wyposażony w mechanizm blokujący, który umożliwia zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu.

Zobacz także: Dekoracje okien dachowych

System sznurkowy spełnia swoje zadanie, gdy jest stosowany do niewielkich rolet i wykonanych z lekkich tkanin. Wadą tego prostego systemu jest brak kontroli nad poszczególnymi sznurkami podczas podciągania rolety, co sprawia, że nie zawsze roleta chce się składać idealnie równo. Ponadto w miarę podnoszenia rolety sznur się wydłuża i zwisa na podłogę. Jeśli to nam przeszkadza, to można go zawiesić na haczyku wbitym w ścianę lub w ramę okna z boku rolety.

Zobacz także: Zasłony ażurowe: elegancki sznurek

System łańcuszkowy

REKLAMA

Najbardziej popularny i praktyczny jest system łańcuszkowy. Składa się on ze specjalnego profilu, wewnątrz którego znajdują się rolki nawijające sznurki rolety. Napęd jest uruchamiany przy pomocy plastikowego lub metalowego łańcuszka. Roleta zawsze podnosi się równo i ładnie się układa.

Nowoczesne systemy łańcuszkowe umożliwiają wypięcie linek razem z tkaniną, gdy chcemy roletę odpiąć od karnisza. Jest to bardzo praktyczne, gdyż łatwo jest zdjąć roletę do czyszczenia i równie łatwo ją z powrotem założyć – nie ma potrzeby przeplatania linek w materiale, ponieważ pozostają w nim cały czas.

System elektryczny

Zasada działania systemu elektrycznego jest podobna do tej w systemie łańcuszkowym: linki rolety nawijają się w miarę podnoszenia na szpule umieszczone w profilu mocującym. Napęd realizuje się nie łańcuszkiem, lecz za pomocą silniczka, który jest wbudowany w profil systemu. Roletę uruchamiamy pilotem lub przyciskiem kontaktowym wbudowanym w ścianę.

Zobacz także: Czym udekorować okno w sypialni?

Jeśli mamy dużo rolet, to możliwe jest ich łączenie w grupy i jednoczesne sterowanie całej grupy. Możliwe jest także zaprogramowanie zasłaniania i odsłaniania o określonych godzinach oraz podłączenie elektrycznej obsługi do systemu inteligentnego domu.

Żeby system funkcjonował musi być podłączony do instalacji elektrycznej. Najlepiej zaplanować taką instalację rolet już na etapie budowy lub remontu mieszkania. Później niestety trzeba wykuć ścianę, żeby przeprowadzić przewody elektryczne.

Zobacz także: Ciekawy pomysł na dekorację okna

Tkaniny na rolety rzymskie

Rolety rzymskie można uszyć niemalże z każdej tkaniny dekoracyjnej. Kiedyś pełniły one głównie funkcję zasłon. Obecnie często szyje się je również z lekkich i przejrzystych materiałów. Zastępują wówczas tradycyjne firanki, a opuszczone do wysokości ¾ okna stanowią efektowną dekorację widoczną w ciągu całego dnia.

Roleta rzymska pełni funkcję firanki

Do jakiego wnętrza pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie świetnie się odnajdują się w każdym wnętrzu: nowoczesnym, klasycznym lub stylowym. O ich charakterze decyduje przede wszystkim tkanina, z której są zrobione dekoracyjne dodatki i sposób uszycia. Rolety rzymskie można też łączyć z innymi formami dekoracji np. z firankami, z zasłonami lub z lambrekinami.

Roleta rzymska w stylu rustykalnym

Rolety rzymskie znajdują zastosowanie na oknach, wokół których brakuje miejsca na zebranie dużej ilości materiału zwykłych zasłon. Należy je zawieszać około 25 cm powyżej okna, żeby nie kolidowały z jego otwieraniem. Można je także umieścić bezpośrednio na ramie okiennej, w takim przypadku trzeba zaakceptować fakt, że ok. 25-centymetrowy fragment okna zawsze będzie zasłonięty.

Technologie ewoluują nieustannie, ciągle pojawiają się nowe rozwiązania, także w dziedzinie dekoracji okien. Dzięki nim możemy mieszkać piękniej i coraz wygodniej.

Roleta rzymska w stylu pałacowym

Zobacz także: Makarony Baby Ball

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA