Własny obraz – niepowtarzalna dekoracja
REKLAMA
REKLAMA
Malując obraz nie musimy być specjalnie uzdolnieni plastycznie. Wystarczy dobrać odpowiednie kolory, które będą pasowały do wnętrza, poeksperymentować z fakturą, a stworzymy coś niebywałego i niepowtarzalnego.
REKLAMA
Jak wykonać podobrazie?
Gotowe podobrazie to, w zależności od wielkości, koszt od 20 do około 150 złotych. Jeżeli mamy jednak czas i chęci, możemy samodzielnie rozpiąć płótno na ramie. W tym celu będą nam potrzebne drewniane listwy, twardy arkusz płyty pilśniowej, gwoździe boazeryjne i płótno malarskie.
Drewniane listwy malarskie wybieramy o takiej długości, jakiej ma być nasz obraz. Odpowiednio je do siebie docinamy i łączymy kątami. Trójkątne kawałki płyty pilśniowej posłużą do wzmocnienia rogów ramy. Całość łączymy gwoździami boazeryjnymi.
Płótno powinno być nieco większe od ramy, aby starczyło materiału na podłożenie. Korzystając ze zszywacza mocujemy płótno. Ważne, aby materiał był mocno naciągnięty.
Zobacz także: Nowoczesny salon w geometrycznych kształtach
Zanim naniesiemy farbę
Zanim pokryjemy płótno farbą, powinniśmy je odpowiednio przygotować. Na początek spryskujemy płótno mgiełką wody. Dzięki temu materiał się skurczy i mocniej napręży. Następnie, na suche płótno, nakładamy dwie warstwy powłoki sztukatorskiej, która stworzy gładką powierzchnię. Powłoka sztukatorska to zaprawa o dużej przyczepności i stanowi wierzchnią warstwę wykończeniową.
Zobacz także: Dobór odpowiednich źródeł światła
Kolor dominujący
Tworzenie własnego obrazu to nie zawody i nie powinniśmy się przy tym spieszyć. Pierwszym krokiem jest pomalowanie całego płótna kolorem podstawowym. Dominujący kolor powinien pasować do wystroju wnętrza, w którym zawiesimy nasze dzieło.
Paski
REKLAMA
Po wyschnięciu głównego koloru, mamy pole do tworzenia. Chcąc wykonać pionowy lub poziomy pas, możemy skorzystać z taśmy o małej przyczepności. Nakładając inny kolor, pamiętajmy, aby zerwać taśmę przed jego wyschnięciem. W przeciwnym razie możemy uszkodzić wyschnięty kolor.
Każdy pasek może być o innej fakturze. W tym celu wystarczy dodać do farby, na przykład, gruboziarnisty piasek czy środek do teksturowania. Ważne, aby każdy kolor, o różnej gramaturze, nakładać po wyschnięciu poprzedniego.
Zobacz także: W jaki sposób eksponować obrazy?
Inne efekty
Malowanie obrazu nie musi być nudne. Tworząc możemy czerpać z tego radość. W efekcie będziemy jeszcze bardziej zadowoleni z końcowego rezultatu. Dlatego, możemy zrezygnować z tradycyjnych pędzli i zastąpić je gąbką. Dzięki temu stworzymy oryginalny wygląd chmur czy wielobarwnych kleksów.
Możemy również chlapać na płótno z różnej odległości i patrzeć, co z tego wyjdzie. Pamiętajmy tylko, aby dzieło tworzyć w miejscu, gdzie inne meble lub domownicy, nie ucierpią w wyniku naszej inwencji twórczej.
Zobacz także: Jak udekorować mieszkanie za niewielkie pieniądze?
REKLAMA
REKLAMA