Dekoracje z gipsu na ścianę
REKLAMA
REKLAMA
Dekoracje na ścianę z gipsu możemy stworzyć wykorzystując różne przedmioty, na przykład gałązkę przyniesioną z lasu, sztuczny kwiatek, drewnianego ptaszka. Nawet niepozorne przedmioty możemy przerobić na przykuwające wzrok płaskorzeźby.
REKLAMA
Rozrabianie gipsu
Wlewamy wodę do naczynia, następnie wsypujemy gips (najlepiej w jedno miejsce aż utworzy się górka nad wodą). Czekamy kilka chwil aż gips nasiąknie i zaczynamy mieszać. Mieszamy powoli, aby masa nie wypełniła się bąbelkami powietrza. Gips powinien mieć konsystencję zbliżoną do gęstej śmietany. Wydzielanie ciepła jest sygnałem, że gips zaczyna wiązać.
Zobacz także: Wnęki w ścianach. Jak praktycznie zaaranżować wnętrze?
REKLAMA
Wykonanie dekoracji z gipsu na ścianę zaczynamy od przymocowania do ściany pasków tektury przy pomocy taśmy klejącej i wyznaczenie w ten sposób pola, na przykład w kształcie prostokąta. Pole to należy wypełnić rozrobionym gipsem używając szpachli. Kiedy gips zaczyna wiązać, odciskamy w nim kawałki tkanin z wyraźną fakturą, fantazyjnie ułożony sznurek, koronkową taśmę lub obręcze. Po wyschnięciu możemy pomalować płaskorzeźby wraz ze ścianą.
Z gipsu możemy zrobić wspaniałą rzeźbę przedstawiającą ptaszka siedzącego na gałęzi. Potrzebna nam będzie sucha gałąź i przymocowany do niej drewniany ptaszek. Całość należy zamoczyć w gipsie sztukatorskim o konsystencji płynnej śmietany. Fragmenty gałęzi, które będą przylegać do ściany, smarujemy klejem montażowym i przyklejamy. Dodatkowo wbijamy kilka gwoździków, które będą podtrzymywały dekorację. Gwoździe i drut maskujemy gipsem.
Efektowną dekorację uzyskamy robiąc ozdobę z gipsu z użyciem sztucznych kwiatów, na przykład róż. Dekoracja z gipsu przedstawiająca białą różę będzie wyglądała dobrze w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylu. Potrzebny nam będzie gips o konsystencji płynnej śmietany. Moczymy sztuczne kwiaty w masie gipsowej (kwiaty powinny być z materiału, ponieważ na plastikowych gips się nie utrzyma) i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie odczepiamy sztuczną łodyżkę i na jej miejsce wkładamy gwoździk z główką dopasowaną do wielkości otworu po łodyżce. Wspaniale prezentuje się kompozycja kilku kwiatów swobodnie rozrzuconych na ścianie.
Zobacz także: Farba czy tapeta? Okleiny ścienne wracają do łask
REKLAMA
REKLAMA