REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

10 rad jak zostać mistrzem spotkań przy stole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 GERLACH
Gerlach to polska firma z 250-letnią historią, oferująca sztućce, porcelanę, noże kuchenne oraz garnki.
Aranżacja stołu. Fot. www.gerlach.pl
Aranżacja stołu. Fot. www.gerlach.pl
www.gerlach.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zaproszenie gości na uroczysty obiad nie jest twoim ulubionym zajęciem? Wiele osób traci pewność siebie, gdy nie wie, jak należy się zachować i właśnie wtedy popełnia gafy. Można się tego ustrzec i zostać mistrzem rodzinnych spotkań przy stole. Wystarczy jedynie przeczytać i stosować przygotowane przez nas porady.

1. Zadbaj o estetykę stołu.

REKLAMA

Przede wszystkim nakryj stół czystym, wyprasowanym obrusem. Powinien on wyglądać czysto i schludnie. Nie przesadzaj również z kolorami. Biały obrus będzie wyglądał zawsze elegancko, za to dobierz do niego serwetki w innym, ale jednolitym kolorze. Na stole możesz też postawić świeże kwiaty, ale nie mogą one zakrywać gości oraz ich zapach nie powinien być zbyt natarczywy, ponieważ może przyćmić zapach potraw.

Zobacz także: Biało-czarna porcelana z kryształkami Swarovskiego

2. Nakryj stół praktycznie.

Wszystkim zebranym osobom musi być wygodnie. Goście powinni czuć się komfortowo siedząc przy stole. Zrezygnuj z wymyślnego ułożenia potraw, postaw je tak, aby każdy z biesiadników mógł łatwo po nie sięgnąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Światło nadaje odpowiednią atmosferę.

Zamiast górnego światła, lepiej zapal światło boczne. Dobrze sprawdzi się lampa podłogowa tworząca łagodne półcienie w pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie rozstawienie w pokoju świec kolorystycznie dopasowanych do koloru nakryć na stole.

4. Wybierz dla siebie najlepsze miejsce do komunikacji między salonem a kuchnią.

W ten sposób łatwo można się przemieszczać i zbierać naczynia. Rób to tak często, jak będzie to konieczne. Widok brudnych i tłustych naczyń będzie działać na gości odpychająco. Warto w tym celu mieć przygotowaną pustą zmywarkę i dużo czystych naczyń.

Zobacz także: Szklane podstawki: GALERIA


5. Nakryj wcześniej odpowiednio stół.

Krzątanie się pomiędzy gośćmi, którzy już przybyli nie będzie w dobrym tonie.

    * Sztućce powinny zawsze być ułożone prawidłowo: po prawej stronie ułóż nóż i łyżkę, a po lewej widelec. Ostrze noża należy zwrócić w lewą stronę.
    * Talerze głębokie ułóż na talerzach płaskich. Talerzyk deserowy powinien znaleźć się na lewo od talerza płaskiego.
    * Kieliszki powinny stanąć na prawo od talerza płaskiego. Jeżeli zamierzasz podać kilka rodzajów napojów, ustaw kieliszki od prawej strony w kolejności podawanych trunków.
    * Filiżanki do kawy i herbaty postaw przed talerzykiem do ciasta.
    * Na półmiskach ułóż sztućce do nakładania serów, wędlin i warzyw. Goście nie powinni nabierać dań własnymi sztućcami.
    * Solniczki napełnij świeżą, suchą solą. Jeżeli dysponujesz dużym stołem, rozstaw ich kilka, by każdy mógł po nie swobodnie sięgnąć.
    * Serwetka powinna leżeć gustownie udrapowana na talerzu lub złożona po lewej stronie. Po przyjściu goście powinni rozłożyć je sobie na kolanach.

Zobacz także: Kolorowe noże kuchenne

6. Poznaj kolejność podawania potraw.

Przychodzącym gościom zaproponuj aperitif, który wzmocni ich apetyt. Następnie zaproś gości do skosztowania przystawek. Dopiero w następnej kolejności podaj zupy, dania rybne, dania mięsne, sery. Na końcu zaproponuj deser oraz kawę. Potrawy podawaj zawsze po lewej stronie siedzącego gościa, jedynie zupy i napoje można podawać z prawej.

7. Podtrzymuj konwersację przy stole.

Nic tak nie psuje atmosfery, jak martwa cisza. Przygotuj wcześniej zestaw tematów, który zainteresuje zebrane osoby. Panie zainteresują tematy dotyczące kultury i sztuki. Z kolei mężczyzn może zainteresować sport lub motoryzacja. Wystarczy, że zagaisz krótko rozmowę. Pamiętaj jednak o tym, że polityka, religia i pieniądze mogą przerodzić ożywioną dyskusję w awanturę, więc lepiej ich nie poruszać.

Zobacz także: Dzbanki do herbaty: GALERIA


8. Wznieś toast na cześć swoich gości.

Tym samym zaskarbisz sobie ich przychylność na dalszą część wieczoru. Toast najlepiej wznieść pomiędzy spożywanymi potrawami. Możesz także dołączyć do niego krótką, zabawną anegdotę, ale nie powinna ona urazić zgromadzonych gości.

Zobacz także: Różowo-fioletowa porcelana: GALERIA

9. Muzyka łagodzi obyczaje.

Łagodne dźwięki przy stole umilą wszystkim spożywanie dań i pozytywnie nastroją do konwersacji. Muzykę dobierz w zależności od upodobań Twoich gości, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Do uroczystych obiadów bardziej pasują wolniejsze piosenki światowej klasyki, niż mocne, gitarowe brzmienie. Pamiętaj o tym, by muzyka nie grała zbyt głośno, ponieważ goście zaczną się przekrzykiwać.

10. Bądź miły i uprzejmy w każdej sytuacji.

Twoje pozytywne nastawienie korzystnie wpłynie na resztę gości i ich optymistyczny nastrój. Po skorzystaniu z naszych rad, każde spotkanie przy stole będzie dla Ciebie przyjemnością. 

Zobacz także: Meble do małej kuchni

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA