REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Materac i stelaż do łóżka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Materiały prasowe
Materac kieszeniowy zapewnia komfort spania. Fot. Beds.pl
Materac kieszeniowy zapewnia komfort spania. Fot. Beds.pl
Beds.pl

REKLAMA

REKLAMA

Materac i stelaż do łóżka to niezbędny element sypialni. Dobór materaca i stelaża do łóżka wbrew pozorom nie jest wcale prosty – oczywiście tylko wtedy, gdy zależy nam na dobrym samopoczuciu po wstaniu z łóżka.

Materac i stelaż do łóżka właściwie dobrane zagwarantują nam zdrowy i spokojny sen. Ze snem jest jak z gotowaniem: osiągnięcie zamierzonego efektu zależy od starannego doboru poszczególnych składników. Nawet najbardziej wyrafinowana potrawa raczej straci smak, jeśli jeden z nich będzie gorszej jakości. Na co zwrócić uwagę kupując materac i stelaż do łóżka?

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

REKLAMA

Nic tak nie wpływa na witalność i dobre samopoczucie jak zdrowy sen. Powszechnie wiadomo, że warunkiem efektywnego wypoczynku jest wygodne łóżko. Pamiętajmy jednak, że decydując się na jego zakup, bierzemy pod lupę nie tylko rzucającą się w oczy ramę, ale także, a może przede wszystkim, te mniej wyeksponowane części – materac oraz stelaż. Materac ma za zadanie nie tylko zadbanie o nasz komfort, ale także podparcie kręgosłupa. Uzyskane w ten sposób prawidłowe ułożenie ciała usprawnia krążenie, eliminując ryzyko wystąpienia uciążliwego bólu po przebudzeniu.

Uwagę zwracamy przede wszystkim na twardość materaca. Zbyt miękki spowoduje konieczność częstej zmiany pozycji, zmuszając mięśnie do wykonania dodatkowej pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do ich nadwerężenia. Mija się również z prawdą stwierdzenie, że im mniej elastyczne podłoże, na którym leżymy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Nadmiernie twardy materac nie dość, że uniemożliwi stabilizację kręgosłupa na całej jego długości, to utrudni także swobodny przepływ krwi, który może spowodować drętwienie kończyn. Nie bez znaczenia przy doborze właściwego modelu jest też waga przyszłego użytkownika. Ponieważ determinuje ona szybkość zużycia materiału oraz samego wkładu, wiele sklepów internetowych oferuje produkty o podwyższonej wytrzymałości.

Zobacz także: Puchowa pościel na chłodne dni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od sposobu wykonania oraz rodzaju wypełnienia materace dzielimy na piankowe oraz na sprężynowe. Te pierwsze są lekkie i mogą być dodatkowo wysokoelastyczne lub termoelastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu ciała i niwelują niekorzystne skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Te właściwości sprawiają, że znajdują one zastosowanie w przypadku schorzeń kręgosłupa oraz zapobiegają tworzeniu się odleżyn. Równie funkcjonalnym rozwiązaniem są materace kieszeniowe. Ich pozbawiona drutów konstrukcja charakteryzuje się dobrą elastycznością punktową – każda sprężyna ugina się niezależnie od pozostałych, co nie pozostaje bez wpływu na nasza wygodę. Jeśli znaleźliśmy już uszyty na miarę naszych potrzeb materac, następnym etapem jest dopasowanie do niego odpowiedniego stelaża (nigdy odwrotnie!). Trudno przecenić rolę, jaką ta niepozorna konstrukcja odgrywa w zapewnieniu nam zdrowego snu. Przede wszystkim stelaż pozwala dobrze spełnić swoją funkcję materacowi, podtrzymując go i gwarantując swobodny przepływ powietrza. Brak wentylacji powodowałby zawilgotnienie oraz szybkie zniszczenie wkładu, a także kumulowanie się na nim bakterii i roztoczy. Istnieje co najmniej kilka typów stelaży, jednak te najczęściej stosowane zbudowane są z osadzonych w specjalnych uchwytach lub zamocowanych za pomocą zaczepów listew i różnią się ich liczbą oraz gęstością rozstawienia.

Zobacz także: Jaki wybrać materac, gdy śpimy we dwoje?

Niektóre modele umożliwiają ręczne bądź elektryczne regulowanie stopnia twardości oraz podnoszenia zagłówka i podnóżka, dzięki czemu sprawdzają się zarówno podczas snu, jak i czytania książki czy oglądania telewizji. Jak sugerują specjaliści Beds.pl, liczą się nie tylko parametry materaca oraz stelaża, ale także trafny ich dobór do szkieletu łóżka. Materac, aby zagwarantować stabilność konstrukcji, powinien być osadzony w ramie na głębokości minimum 3 cm, natomiast zalecana wysokość części wystającej to średnio 4–10 cm. Nie należy także bagatelizować znaczenia materiału, z którego zostały wykonane meble sypialniane. Szczególnie korzystne jest lite drewno bukowe – estetyczne, ciepłe w dotyku, a przy tym wyjątkowo trwałe. Jak widać, wybór właściwego materaca oraz stelaża to wbrew pozorom nie bułka z masłem. Powyższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne, jednak pamiętajmy, że każde wnętrze powinno być okraszone szczyptą indywidualizmu. Tylko kierując się własnymi preferencjami przy urządzaniu sypialni mamy szansę na satysfakcję z dokonanego wyboru i smaczny sen.

Źródło: Beds.pl

Zobacz także: Jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca?

Materac wpływa na jakość snu. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Stelaż jest istotnym elementem konstrukcyjnym łóżka. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Stelaż jest niezbędnym dodatkiem do łóżka. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA