REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Materac i stelaż do łóżka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Materiały prasowe
Materac kieszeniowy zapewnia komfort spania. Fot. Beds.pl
Materac kieszeniowy zapewnia komfort spania. Fot. Beds.pl
Beds.pl

REKLAMA

REKLAMA

Materac i stelaż do łóżka to niezbędny element sypialni. Dobór materaca i stelaża do łóżka wbrew pozorom nie jest wcale prosty – oczywiście tylko wtedy, gdy zależy nam na dobrym samopoczuciu po wstaniu z łóżka.

Materac i stelaż do łóżka właściwie dobrane zagwarantują nam zdrowy i spokojny sen. Ze snem jest jak z gotowaniem: osiągnięcie zamierzonego efektu zależy od starannego doboru poszczególnych składników. Nawet najbardziej wyrafinowana potrawa raczej straci smak, jeśli jeden z nich będzie gorszej jakości. Na co zwrócić uwagę kupując materac i stelaż do łóżka?

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

REKLAMA

Nic tak nie wpływa na witalność i dobre samopoczucie jak zdrowy sen. Powszechnie wiadomo, że warunkiem efektywnego wypoczynku jest wygodne łóżko. Pamiętajmy jednak, że decydując się na jego zakup, bierzemy pod lupę nie tylko rzucającą się w oczy ramę, ale także, a może przede wszystkim, te mniej wyeksponowane części – materac oraz stelaż. Materac ma za zadanie nie tylko zadbanie o nasz komfort, ale także podparcie kręgosłupa. Uzyskane w ten sposób prawidłowe ułożenie ciała usprawnia krążenie, eliminując ryzyko wystąpienia uciążliwego bólu po przebudzeniu.

Uwagę zwracamy przede wszystkim na twardość materaca. Zbyt miękki spowoduje konieczność częstej zmiany pozycji, zmuszając mięśnie do wykonania dodatkowej pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do ich nadwerężenia. Mija się również z prawdą stwierdzenie, że im mniej elastyczne podłoże, na którym leżymy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Nadmiernie twardy materac nie dość, że uniemożliwi stabilizację kręgosłupa na całej jego długości, to utrudni także swobodny przepływ krwi, który może spowodować drętwienie kończyn. Nie bez znaczenia przy doborze właściwego modelu jest też waga przyszłego użytkownika. Ponieważ determinuje ona szybkość zużycia materiału oraz samego wkładu, wiele sklepów internetowych oferuje produkty o podwyższonej wytrzymałości.

Zobacz także: Puchowa pościel na chłodne dni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od sposobu wykonania oraz rodzaju wypełnienia materace dzielimy na piankowe oraz na sprężynowe. Te pierwsze są lekkie i mogą być dodatkowo wysokoelastyczne lub termoelastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu ciała i niwelują niekorzystne skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Te właściwości sprawiają, że znajdują one zastosowanie w przypadku schorzeń kręgosłupa oraz zapobiegają tworzeniu się odleżyn. Równie funkcjonalnym rozwiązaniem są materace kieszeniowe. Ich pozbawiona drutów konstrukcja charakteryzuje się dobrą elastycznością punktową – każda sprężyna ugina się niezależnie od pozostałych, co nie pozostaje bez wpływu na nasza wygodę. Jeśli znaleźliśmy już uszyty na miarę naszych potrzeb materac, następnym etapem jest dopasowanie do niego odpowiedniego stelaża (nigdy odwrotnie!). Trudno przecenić rolę, jaką ta niepozorna konstrukcja odgrywa w zapewnieniu nam zdrowego snu. Przede wszystkim stelaż pozwala dobrze spełnić swoją funkcję materacowi, podtrzymując go i gwarantując swobodny przepływ powietrza. Brak wentylacji powodowałby zawilgotnienie oraz szybkie zniszczenie wkładu, a także kumulowanie się na nim bakterii i roztoczy. Istnieje co najmniej kilka typów stelaży, jednak te najczęściej stosowane zbudowane są z osadzonych w specjalnych uchwytach lub zamocowanych za pomocą zaczepów listew i różnią się ich liczbą oraz gęstością rozstawienia.

Zobacz także: Jaki wybrać materac, gdy śpimy we dwoje?

Niektóre modele umożliwiają ręczne bądź elektryczne regulowanie stopnia twardości oraz podnoszenia zagłówka i podnóżka, dzięki czemu sprawdzają się zarówno podczas snu, jak i czytania książki czy oglądania telewizji. Jak sugerują specjaliści Beds.pl, liczą się nie tylko parametry materaca oraz stelaża, ale także trafny ich dobór do szkieletu łóżka. Materac, aby zagwarantować stabilność konstrukcji, powinien być osadzony w ramie na głębokości minimum 3 cm, natomiast zalecana wysokość części wystającej to średnio 4–10 cm. Nie należy także bagatelizować znaczenia materiału, z którego zostały wykonane meble sypialniane. Szczególnie korzystne jest lite drewno bukowe – estetyczne, ciepłe w dotyku, a przy tym wyjątkowo trwałe. Jak widać, wybór właściwego materaca oraz stelaża to wbrew pozorom nie bułka z masłem. Powyższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne, jednak pamiętajmy, że każde wnętrze powinno być okraszone szczyptą indywidualizmu. Tylko kierując się własnymi preferencjami przy urządzaniu sypialni mamy szansę na satysfakcję z dokonanego wyboru i smaczny sen.

Źródło: Beds.pl

Zobacz także: Jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca?

Materac wpływa na jakość snu. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Stelaż jest istotnym elementem konstrukcyjnym łóżka. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Stelaż jest niezbędnym dodatkiem do łóżka. Fot. Beds.pl
Beds.pl
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA