Zimowe dekoracje okien
REKLAMA
REKLAMA
Oczywiście fizyczne ciepło zapewnia nam ogrzewanie (centralne lub kominek albo piec). Zaś ciepłe klimaty można wprowadzić do wnętrz za pomocą zimowych dekoracji okien, czyli tkanin, które także je upiększą i odmienią.
REKLAMA
Możemy nimi otulić okna, tak jak sami okrywamy się cieplejszym ubraniem. Zastosujmy więc ciepłe, grubsze i miękkie tkaniny. Na zasłony świetnie się nadają welury, plusze, chenille, tkaniny wełniane lub mięsiste bawełny, a także lśniące tafty i jedwabie. Cieńsze zasłony warto podbić grubą podszewką z moltonu, aby były bardziej „puszyste”.
Zobacz także: Jaką wybrać tkaninę do dekoracji okna?
REKLAMA
Każda pora roku ma w dekoracji wnętrz swoje kolory. Inspiracje pochodzą, jak w każdej dziedzinie kreatywności, z natury, która jest genialnym artystą. Obserwując naturę zawsze próbujemy ją kopiować w twórczości artystycznej, a także w dekoracji wnętrz. Tak więc oczywiste kolory zimy to biały i czarny. Na tle tych podstawowych kolorów doskonale się prezentują mocne, nasycone barwy, które możemy o tej porze roku obserwować w otaczającej nas przyrodzie. Szmaragdowa zieleń zimozielonych roślin, lazuryt i turkus zamarzniętej powierzchni jezior, ciemna czerwień, fiolet i granat zimowych jagód, krwista czerwień i pomarańczowy kolor słońca zachodzącego w pogodny dzień, jaskrawy żółty pierwszych kwiatów przebijających się przez śnieg, a także różne odcienie brązu i szarości (kolory ziemi), to kolory, które tworzą klimat zimowych wnętrz. Kolory te kontrastowo zestawione z bielą i z czernią zyskują żywą ekspozycję, pozytywnie wpływając na samopoczucie, gdy za oknami jest mróz lub słota.
Intensywne, głębokie kolory oświetlone promieniami słońca rozpromienią wnętrze, nawet w pochmurny dzień podniosą temperaturę pomieszczeń, a miłe w dotyku, miękkie tkaniny sprawią, że będziemy się czuć przytulnie, jak pod cieplutkim kocykiem.
Także firanki „zimowe” powinny być gęściejsze, nie tak przejrzyste, jak zwiewne lekkie organzy, które świetnie się nadają na letnie dekoracje okien.
Zobacz także: Wpływ kolorów na nasze samopoczucie
Zimowymi dekoracjami okiennymi mogą być też zasłony, najlepiej gdy zasłaniają całe okna, na dzień można podpinać do boków, aby wpuścić do pomieszczeń jak najwięcej słońca. Jeśli pod oknami są grzejniki centralnego ogrzewania, lepiej zastosować rolety rzymskie (lub inne rolety podciągane do góry np. austriackie, weneckie), które sięgając parapetu, nie ograniczają cyrkulacji powietrza w otoczeniu grzejników. Upięte po bokach zasłony dekoracyjne upiększą okna i ocieplą je.
Taka zmiana wystroju okien zatrzyma ciepło w domu i nie dopuści wiatru, stanowiąc dodatkową izolację termiczną.
REKLAMA
REKLAMA