Komputer dla ucznia
REKLAMA
REKLAMA
Komputer to w dzisiejszych czasach urządzenie niemalże niezbędne. Uczniom, zarówno tym mniejszych, jak i większym, komputer zdecydowanie ułatwia naukę i rozwija zainteresowania. Dodatkowo, jeżeli ma podłączenie do Internetu, komputer staje się ogromnym źródłem informacji.
REKLAMA
Dzięki komputerowi dziecko ma dostęp do słownika, multimedialnej encyklopedii i map geograficznych. Korzystając z Internetu może w dowolnym czasie sprawdzić wszelkie informacje i poszerzyć własną wiedzę. Ponadto, uczy się sprawnej obsługi komputera i pisania na klawiaturze, a w dzisiejszych czasach, trudno sobie poradzić bez tych umiejętności.
Jaki komputer wybrać dla dziecka?
W tym przypadku, komputer ma być urządzeniem, które przez kilka lat ma służyć uczniowi. Od nas, rodziców, zależy, czy urządzenie to będzie jedynie pomagało w nauce, czy również będzie formą rozrywki.
Na początku stoimy przed wyborem: notebook czy komputer stacjonarny. Spójrzmy, zatem na te dwa rodzaje komputerów, pod względem użytkowania ich przez dziecko i nasze warunki przestrzenne.
Zobacz także: Pokój dla dziecka - podstawowe zasady
Zalety i wady
REKLAMA
Notebook jest niezrównany, jeżeli mamy niezbyt duże mieszkanie czy też często wyjeżdżamy. Nasz podopieczny może zabrać notebooka w dowolne miejsce i spokojnie pracować. Niestety, laptopy są mniej wydajne, aniżeli komputery stacjonarne w tej samej cenie.
Ponadto, powinniśmy się liczyć, że choć notebooka możemy zabrać wszędzie, to jego ograniczeniem jest pojemność baterii. Jeżeli mamy nad czymś dłuższy czas pracować, warto upewnić się czy bateria jest naładowana i w razie potrzeby podłączyć go do prądu. Poza tym, notebook z racji, że można go wszędzie ze sobą nosić, narażony jest na większe uszkodzenia (obicia, zadrapania, pęknięcia). Warto już na samym początku uświadomić dziecku, że notebook nie jest zabawką a narzędziem do pracy.
Komputer stacjonarny, owszem zajmuje więcej miejsca i dla niektórych, plątanina kabli może być trudna do zniesienia, lecz jest urządzeniem pozwalającym na większy komfort pracy. W przypadku dziecka właściwa pozycja przy biurku (ułożenie dłoni, wyprostowana sylwetka) ma bardzo duże znaczenie.
Zobacz także: Jak dobrać odpowiednie biurko do wnętrza?
Bezpieczeństwo
Dla bezpieczeństwa komputera powinniśmy zaopatrzyć się w program antywirusowy. Dzięki temu programowi rodzic może dowolnie konfigurować dostęp dziecka do stron internetowych. Blokowane są strony pornograficzne, dotyczące narkotyków, przemocy, o broniach czy gry internetowe. Możemy także, poprzez odpowiedni filtr, sprawdzić, czy dziecko samo poszukuje stron zakazanych.
W przypadku dostępu do Internetu, dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie z dzieckiem poważnej rozmowy. Uświadomienie podopiecznemu o korzyściach i wszelkich zagrożeniach płynących z Internetu.
REKLAMA
REKLAMA