Podłoga pachnąca lasem
REKLAMA
REKLAMA
Podłoga pachnąca lasem dzięki właściwej konserwacji może zapewnić jej ładny wygląd na wiele lat. Krajowe gatunki drewna od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością. Za bardzo eleganckie i niezwykle trwałe uznawane są posadzki z dębu, buku, klonu, orzecha, brzozy, olchy, jaworu, grabu oraz niektórych drzew owocowych, np. wiśni i czereśni. Parkiety, mozaiki oraz deski podłogowe wykonane z jodły, sosny i świerku są mniej wytrzymałe i co za tym idzie tańsze, ale zabezpieczone dobrymi lakierami zachowują ładny wygląd na długo.
REKLAMA
Zobacz także: Czy drewno pasuje do nowoczesnego wnętrza?
REKLAMA
Klienci odwiedzający sklepy z materiałami podłogowymi coraz częściej mogą zetknąć się z egzotycznymi gatunkami drewna, np. daru, jatoba, jarrah, kambala, iroko, kempas, badi oraz tali. Drewna te, podobnie jak mahoń, bambus i heban są sprowadzane z najodleglejszych zakątków świata. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów przede wszystkim dzięki wysokiej twardości, ale też dzięki oryginalnym odcieniom i nietypowemu dla rodzimych drzew usłojeniu.
Przygotowując się do zakupu materiałów podłogowych należy pamiętać, że trzeba je kupić z zapasem, około 10% więcej niż wynika to z pomiarów. Część drewna podczas obróbki najprawdopodobniej się zmarnuje, a dodatkowa ilość pozwoli uzupełnić powstałe braki. Jeżeli po ułożeniu podłogi zostaną nam klepki, nie wyrzucajmy ich, przydadzą się na pewno do wymiany tych, które uszkodzimy podczas użytkowania.
Zobacz także: Podłoga ciemna czy podłoga jasna?
Przed dokonaniem zakupu koniecznie trzeba sprawdzić, czy całość kupowanego drewna w całości ma taką samą jakość. Wybierzmy losowo kilka klepek, ułóżmy obok siebie i porównajmy czy mają identyczne wymiary. Nawet półmilimetrowe różnice zignorowane mogą sprawić, że w starannie ułożonej podłodze będziemy mieli widoczne szpary. Uwagę należy zwrócić także na ewentualne różnice w kolorze i w usłojeniu, w zakresie przewidzianym dla danego gatunku drewna.
Kupując drewno u producenta mamy możliwość zmierzenia wilgotności drewna, które powinno mieć 7-9%. Sklepy niestety zazwyczaj nie dają nam możliwości sprawdzenia tego parametru.
REKLAMA
REKLAMA