Czerń w modzie: aranżacyjny eksperyment
REKLAMA
REKLAMA
Na ogół obawiamy się aranżacyjnych eksperymentów z czernią. Uważamy, często słusznie, że dominacja ciemnych barw we wnętrzu jest depresyjna i przytłaczająca. Jak zatem wykreować stylową przestrzeń, z wykorzystaniem kolorystyki hebanu, wenge czy sadzy angielskiej?
REKLAMA
Zobacz także: Jak zaaranżować wnętrze w odważnych kolorach?
Czerń jest bardzo eleganckim kolorem i stosowana odpowiednio sprawi, że wnętrze nabierze charakteru luksusowej wytworności. Podobnie jak biel, jest zawsze modna i uniwersalna. Pasuje do każdej kompozycji barw i doskonale współgra z różnymi trendami wnętrzarskimi. Zasady posługiwania się czernią powinny zależeć od wielkości pomieszczenia i stopnia jego nasłonecznienia. Ciemne aranżacje nie sprawdzą się na małych, wąskich przestrzeniach ani na tych odciętych od naturalnego źródła światła. Będą wyglądać ponuro i nie pomoże tu żadne sztuczne oświetlenie.
Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru
Modna czerń w salonie
Czerń optycznie pomniejsza przestrzeń, dlatego na jej dominację można sobie pozwolić w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Im więcej miejsca, tym odważniej możemy wprowadzać kolejne elementy aranżacji w tym kolorze. Takie barwy jak heban czy wenge są nieodłącznym elementem stylu glamour, kojarzonego z wyrafinowanym komfortem i elegancją. Tego rodzaju estetyka proponuje stylizowane na barok akcesoria, miękkie, pluszowe kanapy i efektowne łączenie kolorystyczne czerni i bieli, z dodatkiem złota i fioletów. Elegancki charakter czerni, w glamour podkreślony jest dodatkowo przez takie materiały jak metal, szkło i kryształ, które odbijając światło, optycznie powiększają przestrzeń. Dekoracyjność idzie w parze z komfortem, dlatego w salonie w stylu glamour nie może zabraknąć pluszowej kapy lub futrzanego dywanika, a także innych delikatnych materii, jak atłas czy jedwab. Czerń będzie tu ciekawym rozwiązaniem jako kolor ścian lub umeblowania. Mocno zgeometryzowane meble umieszczone w przyjaznym kontekście wykwintnych tkanin, zderzamy z jasną posadzką lub innymi elementami wyposażenia wnętrz, jak na przykład drzwi. Obecność ciemnej ściany czy szafy, na zasadzie kontrastu znakomicie uzupełnią drzwi w kolorach bielonego dębu, coimbry, akacji czy buku. Wytworny salon uzupełniamy koniecznie o połyskliwe, załamujące światło dodatki, jak złocony świecznik, lustro w ozdobnej, srebrzonej ramie czy kolekcja czarno-białych zdjęć w metalicznych oprawkach. Rozświetlą wnętrze i nadadzą mu stylowy klimat. Tak zaaranżowane ciemne kolory, z pomocą pełnych blasku dodatków oraz jasnego akcentu, na przykład w postaci drzwi, będą doskonale prezentować się w nowoczesnym salonie.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA