Jak urządzić wnętrze w jednym kolorze?
REKLAMA
REKLAMA
Obecna moda na kolorowe wnętrza i krzykliwe zestawienia jest zapewne reakcją na bardzo monochromatyczne lata 90., kiedy to pomalowane na biało mieszkania urządzone były podobnie i bez wyrazu. Jednak coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie liczby kolorów we wnętrzu. Coraz popularniejsze stają się wnętrza jednobarwne, które nie tylko mają wyrażać dobry gust właścicieli, ale także być gwarancją przyjemnej, relaksującej atmosfery.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zaaranżować wnętrze podzielone kolumnami?
Urządzanie mieszkania tylko w jednym kolorze może wydawać się pomysłem bardzo ryzykownym. Jeden kolor na ścianach, meblach i dodatkach może wyglądać bez wyrazu i szybko się nudzić. Oto kilka wskazówek przydatnych przy urządzaniu wnętrza w jednym kolorze.
Jaki kolor wybrać?
Na pewno nie każdy kolor nadaje się do tego, by opanować całe wnętrze. Łączenie różnych odcieni żółci lub czerwieni z pewnością daje bardzo oryginalne efekty aranżacyjne, ale po dłuższym czasie mogą one przytłoczyć. Kiepskim pomysłem może okazać się także monochromatyczne zestawienie fioletów i czerni – takie pomieszczenie okaże się smutne i optycznie pomniejszone.
Zobacz także: Jak umiejętnie umieścić motywy roślinne w aranżacji wnętrz?
REKLAMA
Zdecydowanie najlepiej w takiej roli zaprezentują się barwy neutralne – bogate palety beżów, bieli, błękitów i jasnych szarości. Takie kolory kojarzą się z naturą, a dodatkowo relaksują. Bardziej odważni mogą sięgnąć po kolor zielony bądź pomarańczowy. Gdy jednokolorowe pomieszczenie się znudzi, zainwestujmy w dodatki o innym kolorze, które dodadzą wnętrzu dynamiki.
Jeśli boisz się, że monochromatycznie urządzone wnętrze będzie nudne i nijakie sięgnij po różne odcienie wybranego koloru. Bogata paleta odcieni sprawi, że kolorystyka wnętrza wyda się urozmaicona. Nudę pozwoli przełamać także zastosowanie różnorodnych materiałów: skóra, drewno, kamień, plecionki, aksamitne i żakardowe tkaniny. Dzięki temu, że każdy materiał cieszy oczy inną fakturą i inaczej odbija światło, mniejszą uwagę przywiązujemy do koloru.
REKLAMA
REKLAMA