Czy przedmioty z tworzywa sztucznego pasują do eleganckiego gabinetu?
REKLAMA
REKLAMA
Plastik, może być elegancki
REKLAMA
Użycie w aranżacji wnętrz tworzywa sztucznego było dawniej niemożliwe. Poza tym, nie naturalne materiały wykorzystywane były jedynie w produkcji przedmiotów niezwiązanych z wystrojem i dekoracją. Przełomem w branży było pojawienie się stylu pop-art, który w latach 60. ubiegłego stulecia osiągnął najwyższe szczyty popularności. Ten nawiązujący do kultury masowej i zbiorowej wyobraźni trend, pomógł upowszechnić stosowanie tworzyw sztucznych, jak plastik czy guma w sztuce użytkowej – także w aranżacjach wnętrz. Od tamtej pory, wystrój salonów, kuchni czy nawet tradycyjnych gabinetów uległ diametralnej zmianie. Od niedawna tworzywo sztuczne w wyposażeniu wnętrza stało się wyznacznikiem podążania za modą. To, co kiedyś obwołano kiczem, dziś nosi znamiona elegancji w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Zobacz także: Jaki regał dobrać do gabinetu?
Co w gabinecie może być sztuczne?
Tradycyjny wystrój domowego gabinetu, od zawsze opierał się przede wszystkim na drewnie. Wizerunek wnętrza, był w związku z tym ciepły, ale niestety też bardzo oficjalny. Odkąd w aranżacji dopuszczono więcej swobody w kwestii doboru materiałów, projektanci przestali trzymać się sztywnych ram schematycznego urządzania wnętrz. To jedna z przyczyn, w konsekwencji, której plastik „wszedł na salony”. Właściwie każdy mebel czy dodatek w domowym gabinecie może być wykonany ze sztucznego tworzywa. Mimo wszystko, w tym wnętrzu powinniśmy zachować, jednak drewniane biurko czy regały. Nie tylko ze względu na wytrzymałość drewna, ale przede wszystkim, dlatego że jest to materiał, którego użycie w aranżacji świadczy o pewnej powadze wystroju.
Zobacz także: Jak ustawić meble w gabinecie?
Moda na elegancki kicz
Mebel ze sztucznego tworzywa może być swojego rodzaju dekoracją w domowym gabinecie. Przezroczyste krzesło stylizowane na epokę wiktoriańską to najbardziej stylowy dodatek kilku ostatnich sezonów.
REKLAMA
REKLAMA