REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć przestrzeń rekreacyjną w domu?

Jacek Niezgoda
 Współcześnie od domu oczekujemy wielu funkcji, ale przede wszystkim chcemy czuć się w nich komfortowo. Dlatego rodzina podejmująca decyzję o budowie domu chce w nim mieć również przestrzeń przeznaczoną do rekreacji i rozrywki.
Współcześnie od domu oczekujemy wielu funkcji, ale przede wszystkim chcemy czuć się w nich komfortowo. Dlatego rodzina podejmująca decyzję o budowie domu chce w nim mieć również przestrzeń przeznaczoną do rekreacji i rozrywki.

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie od domu oczekujemy wielu funkcji, dlatego najlepiej podzielić go na klika przestrzeni: jadalną, sypialną i rekreacyjną. Rodzina podejmująca decyzję o budowie domu chce w nim mieć przestrzeń przeznaczoną do rekreacji i rozrywki. Rodzaj takiej przestrzeni rekreacyjnej jest uzależniony od upodobać konkretnej rodziny.

Przestrzeń rekreacyjna może być różnorodna, czasem jest to domowe SPA – wanna z hydromasażem, sauna, którą można połączyć z pomieszczeniem fitness, bądź miejsce do gier i zabaw, ze stołem do gry w bilard, tenisa stołowego czy do gry w karty. W taką przestrzeń idealnie wpisuje się również sala kina domowego.

REKLAMA

Zobacz także: Jak ustawić meble w pokoju dziennym?

REKLAMA

Pomieszczenia rekreacyjne powinny być zaplanowane na etapie projektu architektonicznego. Można je połączyć w kompleks rekreacyjny lub stworzyć dwie strefy - domowego SPA z urządzeniami fitness oraz pomieszczenie gier i zabaw, który zostanie wyposażone zgodnie z naszymi potrzebami. W dużych domach, które są wyposażone w basen, dobrym pomysłem jest ulokowanie na poziomie basenu - sauny, wanny z hydromasażem, pomieszczenia fitness, a pomieszczeń gier i zabaw na antresoli nad basenem.

Pomieszczenia rekreacyjne powinny spełniać określone warunki, dlatego umiejscowienie ich na planie domu stanowi nie lada wyzwanie. Kino domowe to przestrzeń z natury pozbawiona światła dziennego, dlatego możemy je zlokalizować w piwnicy lub przyziemiu. Pomieszczenia fitness, hydromasażu czy sauny również doskonale wpisują się w tę przestrzeń, choć ich lokalizacja na przeszklonym poddaszu może się okazać równie ciekawym rozwiązaniem. Również pomieszczenie gier i zabaw, gdzie dużo czasu mogą spędzać dzieci, powinno być odpowiednio doświetlone światłem dziennym.

Zobacz także: Jakie meble powiększą mieszkanie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pomieszczenie kina domowego nie powinno być tworzone na planie kwadratu, ponieważ ten kształt nie sprzyja odpowiedniemu rozchodzeniu się dźwięku. Wielkość i kształt pomieszczenia powinny być zgodne z zasadą, że wysokość pomieszczenia determinuje pozostałe wymiary - szerokość: 1,5 x wysokości, długość: 2,5 x wysokość - te parametry pozwalają na uzyskanie doskonałego wrażenia przestrzenności dźwięku. Wielkość pomieszczenia, w którym planujemy rozgrywki bilardowe jest uzależniona od wielkości stołu, minimalna przestrzeń to 4,2/3,3 m. Stół bilardowy może stanowić ciekawą propozycję na wieczory w gronie znajomych połączone ze sportową rywalizacją.

W kompleksie rekreacyjnym wyposażonym w saunę, hydromasaż i pomieszczenie do ćwiczeń, musimy pamiętać o prysznicu i toalecie, które dają komfort użytkowania tej przestrzeni. Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia kompleksu rekreacyjnego, saunę możemy zorganizować przy głównej łazience. Minimalna przestrzeń potrzebna dla prefabrykowanej kabiny to 100/100 cm, dla 3–4 osobowej rodziny sauna o wymiarach 200/200 cm będzie doskonała.

Pomieszczenia przeznaczone na rekreacje powinny być oddalone od sypialni i miejsca wypoczynku. Głośna muzyka, hałas powstający w czasie uderzania w bile, monotonne dźwięki i szum sprzętów fitness mogą utrudniać wypoczynek pozostałym domownikom i zniechęcić do korzystania z zaplanowanych udogodnień. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do rekreacji powinny być wyposażone w doskonałą wentylację.

Dla osób wracających z pracy późną porą do domu, stworzenie miejsca pozwalającego na rekreację jest jedynym możliwym sposobem na relaks i dbałość o kondycję fizyczną. Zamiast spędzać czas przed telewizorem czy komputerem możemy być aktywni we własnym domu. Przestrzeń rekreacyjna daje również możliwość zaproszenia znajomych lub rodziny. Wspólne ćwiczenia, gry, oglądanie filmów to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA