REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są tendencje w rozwoju rynku architektury wnętrz?

Jacek Niezgoda
Rynek projektowania architektury wnętrz rozwija się bardzo dynamicznie.
Rynek projektowania architektury wnętrz rozwija się bardzo dynamicznie.

REKLAMA

REKLAMA

Rynek projektowania architektury wnętrz rozwija się bardzo dynamicznie. Najnowsze trendy, materiały, technologie i urządzenia są obecne i coraz szerzej dostępne na polskim rynku.

Relacja architekt wnętrz–klient

Projektanci mają coraz więcej możliwości kreowania przestrzeni wnętrza. Wada polskiej rzeczywistości to brak doświadczeń w relacjach pomiędzy klientem/inwestorem a projektantem, architektem wnętrz.

REKLAMA

Obecne pokolenia są pierwszymi w Polsce korzystającymi powszechnie z tego rodzaju usług. Pierwsze spotkanie z inwestorem zazwyczaj ma na celu omówienie wzajemnych relacji i oczekiwań oraz rozróżnienie pojęcia aranżacji wnętrz od projektu architektury wnętrz. 

Zobacz także: Aspekty pracy architekta - projektanta wnętrz

Aranżacja wnętrz – jej istota

REKLAMA

Aranżacja wnętrz to zazwyczaj rodzaj dekoracji, stylizacji - tworzenie „scenografii” w zastanym układzie pomieszczeń przy użyciu gotowych mebli, tkanin, kolorów i innych dekoracyjnych dodatków. Projekt wnętrza to ingerencja w układ funkcjonalny – zmiana układu ścian, związane z tym zmiany w układach punktów elektrycznych, wodn.–kan. – zgodnie z zaprojektowaną koncepcją funkcjonalną.

Projekt wnętrz to dogłębna analiza warunków układu przestrzeni domu czy mieszkania, dostosowanie jej maksymalnie do oczekiwań użytkowych i estetycznych przyszłych mieszkańców. Projekt wnętrz to wyznaczenie głównych linii-osi wnętrza, stworzenie kompozycji sufitów, podłóg, ścian – podziałów zmierzających do uzyskania spójnej stylistycznie przestrzeni. Kompleksowy projekt architektury wnętrz obejmuje również projekty mebli nierozerwalnie związanych z zaprojektowaną przestrzenią oraz wszystkich elementów stanowiących o całości kompozycyjnej wnętrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwój rynku w Polsce

Na początku na początku lat 90–-tych oferta biur zajmujących się projektowaniem wnętrz skierowana była do najbogatszych Polaków. Współcześnie do architekta wnętrza zwracają się osoby, które chcą jak najlepiej i najbardziej efektownie wykorzystać przestrzeń, również małego mieszkania. Nadal jednak daleko nam do Europy zachodniej gdzie korzystanie z usług architekta wnętrz jest powszechne.

REKLAMA

Wśród klientów indywidualnych większość stanowią ludzie młodzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy. Dobrze zaprojektowane wnętrze jest potwierdzeniem i dopełnieniem osiągniętej pozycji. Dobrymi klientami są również osoby w średnim wieku, które zmieniają swoje długo użytkowane mieszkanie w bloku, na nowy dom czy luksusowy apartament. Wzrost zamówień na projekty wnętrz to efekt powstawiania klasy średniej w Polsce.

Cena za projekt uzależniona jest od powierzchni, stylu, w którym ma być zaprojektowane wnętrze – ilość detali, czasu realizacji wnętrza oraz czy architekt wnętrz ma sprawować nadzór autorski nad realizacją. Niestety przy wyborze biura projektowania wnętrza decydującą rolę odgrywa cena za projekt a nie profesjonalizm biura – projektanta. Świadomość estetyczna Polaków jest coraz większa.

Zazwyczaj klienci przychodzą do biura projektowego z określonymi preferencjami estetycznymi, które są zbieżne ze stylem projektowym biura. Wybór biura podyktowany jest portfolio – katalogiem zdjęć z zaprojektowanych i zrealizowanych wnętrz – dostępnym zazwyczaj na stronie internetowej biura.

Trendy

W projektowaniu architektury wnętrz powróciła moda na bogate organiczne ornamenty, wielokolorowe mozaiki, mocne – ciemne kolory, okładziny ścian wykonane z drewna lub kamienia, stylizowane meble, rozłożyste dekoracyjne lampy. Styl minimalistyczny jest coraz mniej popularny, choć jeszcze czasem występuje w bardziej oswojonej miękkiej formie.

Relacja architekt wnętrz–firma

Inaczej wygląda współpraca z inwestorem instytucjonalnym, firmą – wnętrza projektowane dla dużych korporacji to tworzenie wizerunku przestrzeni biura, sklepu, salonu sprzedaży – często w postaci manuala, dającego możliwość zastosowana rozwiązań w każdym kolejnym wnętrzu. Współpraca przebiega zazwyczaj na profesjonalnym poziomie. Projekt wnętrza podporządkowany jest wizerunkowi, warunkom sprzedaży – zadowoleniu klienta i obsługi. 

Zobacz także: Architektura przestrzeni biurowej

Zupełną odwrotnością jest sytuacja, gdy jedna z osób stanowi autorytet estetyczny i projekt wnętrza podporządkowany jest bardziej jednostkowemu poczuciu gustu, często nieprzystającemu do współczesnych trendów, rozwiązań czy satysfakcji klientów czy pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA