REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zagospodarować małe mieszkanie?

Kinga Śliwa
Jeśli masz małe mieszkanie, sprawdź jak sprawić by było ono odpowiednio zagospodarowane. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Jeśli masz małe mieszkanie, sprawdź jak sprawić by było ono odpowiednio zagospodarowane. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli masz małe mieszkanie, sprawdź jak sprawić by było ono odpowiednio zagospodarowane. Podpowiadamy jak zachować odpowiedni klimat i funkcjonalność małego mieszkania.

W mieszkaniach o małym metrażu, gdzie jedna przestrzeń musi spełniać różne funkcje, konieczne jest świadome zaplanowanie zmienności układu pomieszczenia w czasie, w zależności od potrzeb.

REKLAMA

Ważna jest przestrzeń

Nie należy wydzielać za wszelką cenę maleńkich pokoików, lecz zostawić otwartą przestrzeń, w której podziały stworzy odpowiednia gra światła i zestawienia kolorystyczne ścian. Meble w takim wnętrzu powinny być lekkie, wyposażone w akcesoria ułatwiające sprawne przesuwanie i składanie.

.

Jak dobrać barwy?

Tworząc nowy wizerunek małego mieszkania warto pamiętać o oddziaływaniu barw na subiektywny odbiór przestrzeni oraz reakcje psychologiczne. Szczególnie w wielofunkcyjnym wnętrzu zmiana kolorystyki wymaga kilku prób i trafnego doboru zestawień. Dla większości ludzi barwy z palety żółci, czerwieni i brązów są ciepłe, wesołe, pobudzające. Barwy niebieskie, zielone i szare zaliczane są powszechnie do chłodnych, opowiadających nastrojowi smutku, a zarazem wyciszenia. W małych mieszkaniach można uzyskać wizualne wrażenie powiększenia przestrzeni poprzez zastosowanie właśnie chłodnej kolorystyki w delikatnym pastelowym, nasyceniu. Ciekawym rozwiązaniem może być zmiana koloru tylko jednej ściany, która pomalowana w chłodnej tonacji, będzie sprawiała wrażenie "oddalania się", a tym samym optycznie poszerzy wnętrze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Jak ustawić światło?

Doskonałe efekty swobodnego modelowania przestrzeni uzyskujemy dzięki odpowiedniemu zastosowaniu oświetlenia. Wprowadzenie zmian zwykle przynosi zadowolenie, wygodę i dużo satysfakcji. Rezygnacja z oświetlenia centralnego na suficie na rzecz szeregu lamp, podkreślających kształt podwieszonego sufitu lub pomieszczenia, skupiających światło na ścianach, pozwala uzyskać pozorne powiększenie wnętrza. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany, równoważy różnice w proporcjach. Doświetlenie górnej strefy, pozornie podwyższa wnętrze, natomiast światło skierowane w dół wywołuje wrażenie obniżenia.

Zobacz także: Światło - zabawa z formą wnętrza

Wielofunkcyjność

REKLAMA

Jeżeli miejsce aktywności w ciągu dnia zmienia się wieczorem, w strefę wypoczynku, należy przewidzieć możliwość odpowiedniej zmiany klimatu wnętrza. Wprowadzając światło o ciepłej barwie oraz kilka niewielkich opraw dekoracyjnych możemy łatwo modyfikować nastrój wnętrza. Szczególna troska powinna towarzyszyć planowaniu strefy wykonywania czynności. Jeżeli stół jednocześnie służy do spożywania posiłków i do pracy - należy przewidzieć możliwość oświetlenia go odpowiednio z góry, gdy spełnia funkcję jadalnianą, a także z boku, podczas wszelkich czynności wzrokowych. Podobna "elastyczność" powinna towarzyszyć przekształceniu salonu w sypialnię.

W przestrzeni wypoczynkowej najważniejszą rolę odgrywa światło ciepłe, podkreślające kolorystykę wnętrza, o relaksującym i rozluźniającym wpływie. Właściwości takie posiadają żarówki. Dzięki delikatnie barwionej pastelowo bańce, światło posiada łagodny kolor i wzbogaca wizerunek wnętrza, oddziałując relaksująco.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA