REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Letnie inspiracje do zmiany wnętrza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Śliwa
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

REKLAMA

REKLAMA

Lato to dobry okres na zmianę wnętrza swojego mieszkania. Warto poszukać letnich inspiracji do zmiany wnętrza. Można pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

Często w czasie poszukiwania inspiracji do zmiany wnętrza rodzi się szereg wątpliwości i pytań dotyczących tego, w jaki sposób przeprowadzić prace i jak szeroki powinien być zakres przebudowy.

REKLAMA

Pierwszy impuls - poczucie nieograniczonej przestrzeni

Często nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego mieszkania, przyzwyczajenie do dotychczas używanej przestrzeni powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwości zastosowania prostych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne czynności. Jednocześnie ogromne znaczenie odgrywa dobór kolorów, działanie światła, zarówno w całym wnętrzu, jak i w zestawieniu dekoracyjnych detali, które przy odpowiedniej ekspozycji tworzą klimat i indywidualny charakter przestrzeni.

Zobacz także: Najlepsze oświetlenie dla Twojego mieszkania

REKLAMA

Powszechnym problemem, powodującym niezadowolenie użytkowników i trudności w aranżacji wnętrza jest zbyt mały, w stosunku do potrzeb, metraż mieszkania. Ograniczona powierzchnia nie powinna jednak hamować działań remontowych, lecz inspirować do odważnych pomysłów i realizacji. Kontrolując przeznaczenie każdego skrawka cennej powierzchni, bez zbędnego przeładowania sprzętem, przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwy sukces i wzbudzić powszechne uznanie.

Przed przystąpieniem do remontu lub adaptacji wnętrza warto wykonać precyzyjny projekt przebudowy, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Niestety, wiele osób zamiast zaplanowanej modernizacji mieszkania, decyduje się na zakup dekoracyjnych przedmiotów, kolejnych mebli, co powoduje efekt przeładowania wnętrza, burzy jego harmonię, nie poprawia walorów użytkowych. Przypadkowe elementy, które mogłyby zdobić wnętrze, sprawiają zupełnie przeciwne wrażenie. Nawet świeżo pomalowana ściana i nowa podłoga, nie poprawiają samopoczucia użytkowników, którzy dążąc do poprawy warunków codziennej egzystencji, wybrali niewłaściwą drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wykonywania prac remontowo-adaptacyjnych skupiamy uwagę na materiałach, meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza, zapominając, że atrakcyjny wygląd całości gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Nie wystarczy jeden punkt oświetleniowy w centrum pomieszczenia, aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić wszystkie jego dekoracyjne elementy i stworzyć dobre warunki do wykonywania codziennych czynności. Tylko odpowiednio dobrane lampy i źródła światła, dostosowane do potrzeb użytkowych przestrzeni, stanowią gwarancję dobrego samopoczucia we wnętrzu, stwarzają warunki przyjemnej pracy i wypoczynku.

Dobra chwila na poprawę funkcjonalności wnętrza

REKLAMA

Przystępując do remontu warto zastanowić się, czy w podziale pomieszczeń i komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami, nie występują przeszkody, czy wielkość pomieszczeń oraz ich układ, odpowiadają naszym potrzebom. Niekiedy wyburzenie ścianki działowej lub likwidacja drzwi mogą stanowić rozwiązanie problemu w przypadku zbyt wąskiego przedpokoju lub za małej kuchni. W mieszkaniu należy dokonać odpowiedniego podziału przestrzeni, wiążąc go bezpośrednio z rozplanowaniem oświetlenia. Rozmieszczenie punktów świetlnych ma ścisły związek z układem funkcjonalnym mieszkania.

Rozpatrując układ architektoniczny wnętrza możemy wyodrębnić pomieszczenia, których funkcja i sposób zagospodarowania wzajemnie ze sobą współgrają. Możemy dokonać uproszczonego podziału na strefy otwarte - przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte - sypialnie, garderoby, pokoje dzieci, pomieszczenia przeznaczone do pracy w domu. Oddzielnie należy traktować kuchnię wraz ze strefą spożywania posiłków, a także łazienki i toalety.

Zobacz także: Mieszkanie jak deser wysokokaloryczny

W otwartych przestrzeniach w czasie poszukiwania letnich inspiracji do zmiany wnętrza należy zachować spójną stylistykę, łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian, które pozostaną w harmonii z fakturą materiałów na podłodze i elementami architektury wnętrza. Nieograniczone możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje światło, dzięki któremu wnętrze jest przejrzyste, przyjazne, inspirujące do działania. Warunki takie zapewniają lampy oświetlenia górnego, wbudowane w podwieszane formy sufitów lub zwieszane, wielopunktowe. Układ lamp powinien odpowiadać kierunkom poruszania się we wnętrzu, dyskretne światło może naprowadzać na ciekawy element wnętrza, podkreślać cały układ architektoniczny, linie podziałów kolorystycznych na ścianach, podłodze, suficie. Poszczególne lampy powinny zaświecać się niezależnie. Ponadto możliwość łatwej modyfikacji oświetlenia można zapewnić stosując regulator natężenia mocy.

Przewidując oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk, kinkietów rozświetlających detale architektoniczne, możemy zapewnić w otwartym wnętrzu również klimat intymny, relaksujący, sprzyjający odpoczynkowi. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę. Umieszczenie kilku nietypowych punktów świetlnych może sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter, stając się miejscem wyjątkowym.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

REKLAMA