REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Letnie inspiracje do zmiany wnętrza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Śliwa
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?
Lato to dobry okres na odmianę swojego mieszkania. Może warto pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

REKLAMA

REKLAMA

Lato to dobry okres na zmianę wnętrza swojego mieszkania. Warto poszukać letnich inspiracji do zmiany wnętrza. Można pomyśleć nie tylko o świeżym wystroju wnętrza, ale również o bardziej gruntownych zmianach?

Często w czasie poszukiwania inspiracji do zmiany wnętrza rodzi się szereg wątpliwości i pytań dotyczących tego, w jaki sposób przeprowadzić prace i jak szeroki powinien być zakres przebudowy.

REKLAMA

Pierwszy impuls - poczucie nieograniczonej przestrzeni

Często nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego mieszkania, przyzwyczajenie do dotychczas używanej przestrzeni powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwości zastosowania prostych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne czynności. Jednocześnie ogromne znaczenie odgrywa dobór kolorów, działanie światła, zarówno w całym wnętrzu, jak i w zestawieniu dekoracyjnych detali, które przy odpowiedniej ekspozycji tworzą klimat i indywidualny charakter przestrzeni.

Zobacz także: Najlepsze oświetlenie dla Twojego mieszkania

REKLAMA

Powszechnym problemem, powodującym niezadowolenie użytkowników i trudności w aranżacji wnętrza jest zbyt mały, w stosunku do potrzeb, metraż mieszkania. Ograniczona powierzchnia nie powinna jednak hamować działań remontowych, lecz inspirować do odważnych pomysłów i realizacji. Kontrolując przeznaczenie każdego skrawka cennej powierzchni, bez zbędnego przeładowania sprzętem, przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwy sukces i wzbudzić powszechne uznanie.

Przed przystąpieniem do remontu lub adaptacji wnętrza warto wykonać precyzyjny projekt przebudowy, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Niestety, wiele osób zamiast zaplanowanej modernizacji mieszkania, decyduje się na zakup dekoracyjnych przedmiotów, kolejnych mebli, co powoduje efekt przeładowania wnętrza, burzy jego harmonię, nie poprawia walorów użytkowych. Przypadkowe elementy, które mogłyby zdobić wnętrze, sprawiają zupełnie przeciwne wrażenie. Nawet świeżo pomalowana ściana i nowa podłoga, nie poprawiają samopoczucia użytkowników, którzy dążąc do poprawy warunków codziennej egzystencji, wybrali niewłaściwą drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wykonywania prac remontowo-adaptacyjnych skupiamy uwagę na materiałach, meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza, zapominając, że atrakcyjny wygląd całości gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Nie wystarczy jeden punkt oświetleniowy w centrum pomieszczenia, aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić wszystkie jego dekoracyjne elementy i stworzyć dobre warunki do wykonywania codziennych czynności. Tylko odpowiednio dobrane lampy i źródła światła, dostosowane do potrzeb użytkowych przestrzeni, stanowią gwarancję dobrego samopoczucia we wnętrzu, stwarzają warunki przyjemnej pracy i wypoczynku.

Dobra chwila na poprawę funkcjonalności wnętrza

REKLAMA

Przystępując do remontu warto zastanowić się, czy w podziale pomieszczeń i komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami, nie występują przeszkody, czy wielkość pomieszczeń oraz ich układ, odpowiadają naszym potrzebom. Niekiedy wyburzenie ścianki działowej lub likwidacja drzwi mogą stanowić rozwiązanie problemu w przypadku zbyt wąskiego przedpokoju lub za małej kuchni. W mieszkaniu należy dokonać odpowiedniego podziału przestrzeni, wiążąc go bezpośrednio z rozplanowaniem oświetlenia. Rozmieszczenie punktów świetlnych ma ścisły związek z układem funkcjonalnym mieszkania.

Rozpatrując układ architektoniczny wnętrza możemy wyodrębnić pomieszczenia, których funkcja i sposób zagospodarowania wzajemnie ze sobą współgrają. Możemy dokonać uproszczonego podziału na strefy otwarte - przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte - sypialnie, garderoby, pokoje dzieci, pomieszczenia przeznaczone do pracy w domu. Oddzielnie należy traktować kuchnię wraz ze strefą spożywania posiłków, a także łazienki i toalety.

Zobacz także: Mieszkanie jak deser wysokokaloryczny

W otwartych przestrzeniach w czasie poszukiwania letnich inspiracji do zmiany wnętrza należy zachować spójną stylistykę, łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian, które pozostaną w harmonii z fakturą materiałów na podłodze i elementami architektury wnętrza. Nieograniczone możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje światło, dzięki któremu wnętrze jest przejrzyste, przyjazne, inspirujące do działania. Warunki takie zapewniają lampy oświetlenia górnego, wbudowane w podwieszane formy sufitów lub zwieszane, wielopunktowe. Układ lamp powinien odpowiadać kierunkom poruszania się we wnętrzu, dyskretne światło może naprowadzać na ciekawy element wnętrza, podkreślać cały układ architektoniczny, linie podziałów kolorystycznych na ścianach, podłodze, suficie. Poszczególne lampy powinny zaświecać się niezależnie. Ponadto możliwość łatwej modyfikacji oświetlenia można zapewnić stosując regulator natężenia mocy.

Przewidując oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk, kinkietów rozświetlających detale architektoniczne, możemy zapewnić w otwartym wnętrzu również klimat intymny, relaksujący, sprzyjający odpoczynkowi. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę. Umieszczenie kilku nietypowych punktów świetlnych może sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter, stając się miejscem wyjątkowym.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA