REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest renta planistyczna?

Działka.
Działka.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli w wyniku uchwalenia, lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość gruntu wzrosła – sprzedając ją przed upływem pięciu lat, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłaty renty planistycznej.

O czego zależy renta planistyczna ?

REKLAMA

Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje w jaki sposób mogą być wykorzystane poszczególne działki / czy regiony gminy.

Od tego, czy dana działka ma charakter rolny, czy np. budowlany w znacznej mierze zależy jej wartość. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną potrafi kilkukrotnie zwiększyć jej cenę rynkową.

Cena danej działki może również wzrosnąć z uwagi na zmiany w planie, które nie dotyczą jej bezpośrednio np.:

  • zmieniona została trasa planowanej drogi, w taki sposób że nie będzie już oddziaływać na daną działkę.
  • zmieniony został plan zagospodarowania działek sąsiednich – np. z usługowych / fabrycznych na rekreacyjne.

Podsumowując- każdy wpływ planu zagospodarowania przestrzennego wpływający na zwiększenie wartości nieruchomości, może być podstawą do naliczenia renty planistycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w wyniku zmiany, bądź uchwalenia planu wartość działki spadnie – właściciel może domagać się odszkodowania.

Kiedy gmina może kazać nam zapłacić ?

Sam wzrost wartości nieruchomości nie jest jeszcze podstawą do zapłaty. Ten powstaje jeśli nieruchomość ma zostać zbytaprzed upływem 5 lat od daty zmiany, lub uchwalenia planu.

Przez zbycie, należy rozumieć każde przeniesienie własności – zarówno odpłatne (sprzedaż, zamiana), jak i bezpłatne (darowizna).

Nie można również liczyć na to, że gmina nie dowie się o transakcji – notariusz ma obowiązek w ciągu 7 dni o daty sporządzenia aktu notarialnego, zawiadomić gminę o transakcji.

Kto musi zapłacić rentę planistyczną i w jakiej wysokości ?

Obowiązek zapłaty renty planistycznej spoczywa na właścicielu (lub użytkowniku wieczystym), który dokonuje zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Za zbycie uznaje się zarówno sprzedaż – jak i darowiznę, czy przekazanie w ramach umowy dożywocia. Każde przekazanie własności nieruchomości powoduje w przypadku niezachowania terminu 5 lat obowiązek wypłacenia renty planistycznej

Renta planistyczna nie jest pobierana jeśli zbycie nieruchomości następuje w celu uzyskania renty strukturalnej.

Wysokość renty ustala gmina, nie może ona jednak być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje się w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA