Czym jest renta planistyczna?
REKLAMA
REKLAMA
O czego zależy renta planistyczna ?
REKLAMA
Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje w jaki sposób mogą być wykorzystane poszczególne działki / czy regiony gminy.
Od tego, czy dana działka ma charakter rolny, czy np. budowlany w znacznej mierze zależy jej wartość. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną potrafi kilkukrotnie zwiększyć jej cenę rynkową.
Cena danej działki może również wzrosnąć z uwagi na zmiany w planie, które nie dotyczą jej bezpośrednio np.:
- zmieniona została trasa planowanej drogi, w taki sposób że nie będzie już oddziaływać na daną działkę.
- zmieniony został plan zagospodarowania działek sąsiednich – np. z usługowych / fabrycznych na rekreacyjne.
Podsumowując- każdy wpływ planu zagospodarowania przestrzennego wpływający na zwiększenie wartości nieruchomości, może być podstawą do naliczenia renty planistycznej.
Jeśli w wyniku zmiany, bądź uchwalenia planu wartość działki spadnie – właściciel może domagać się odszkodowania.
Kiedy gmina może kazać nam zapłacić ?
Sam wzrost wartości nieruchomości nie jest jeszcze podstawą do zapłaty. Ten powstaje jeśli nieruchomość ma zostać zbytaprzed upływem 5 lat od daty zmiany, lub uchwalenia planu.
Przez zbycie, należy rozumieć każde przeniesienie własności – zarówno odpłatne (sprzedaż, zamiana), jak i bezpłatne (darowizna).
Nie można również liczyć na to, że gmina nie dowie się o transakcji – notariusz ma obowiązek w ciągu 7 dni o daty sporządzenia aktu notarialnego, zawiadomić gminę o transakcji.
Kto musi zapłacić rentę planistyczną i w jakiej wysokości ?
Obowiązek zapłaty renty planistycznej spoczywa na właścicielu (lub użytkowniku wieczystym), który dokonuje zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Za zbycie uznaje się zarówno sprzedaż – jak i darowiznę, czy przekazanie w ramach umowy dożywocia. Każde przekazanie własności nieruchomości powoduje w przypadku niezachowania terminu 5 lat obowiązek wypłacenia renty planistycznej
Renta planistyczna nie jest pobierana jeśli zbycie nieruchomości następuje w celu uzyskania renty strukturalnej.
Wysokość renty ustala gmina, nie może ona jednak być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje się w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.