REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest renta planistyczna?

Działka.
Działka.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli w wyniku uchwalenia, lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość gruntu wzrosła – sprzedając ją przed upływem pięciu lat, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłaty renty planistycznej.

O czego zależy renta planistyczna ?

REKLAMA

Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje w jaki sposób mogą być wykorzystane poszczególne działki / czy regiony gminy.

Od tego, czy dana działka ma charakter rolny, czy np. budowlany w znacznej mierze zależy jej wartość. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną potrafi kilkukrotnie zwiększyć jej cenę rynkową.

Cena danej działki może również wzrosnąć z uwagi na zmiany w planie, które nie dotyczą jej bezpośrednio np.:

  • zmieniona została trasa planowanej drogi, w taki sposób że nie będzie już oddziaływać na daną działkę.
  • zmieniony został plan zagospodarowania działek sąsiednich – np. z usługowych / fabrycznych na rekreacyjne.

Podsumowując- każdy wpływ planu zagospodarowania przestrzennego wpływający na zwiększenie wartości nieruchomości, może być podstawą do naliczenia renty planistycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w wyniku zmiany, bądź uchwalenia planu wartość działki spadnie – właściciel może domagać się odszkodowania.

Kiedy gmina może kazać nam zapłacić ?

Sam wzrost wartości nieruchomości nie jest jeszcze podstawą do zapłaty. Ten powstaje jeśli nieruchomość ma zostać zbytaprzed upływem 5 lat od daty zmiany, lub uchwalenia planu.

Przez zbycie, należy rozumieć każde przeniesienie własności – zarówno odpłatne (sprzedaż, zamiana), jak i bezpłatne (darowizna).

Nie można również liczyć na to, że gmina nie dowie się o transakcji – notariusz ma obowiązek w ciągu 7 dni o daty sporządzenia aktu notarialnego, zawiadomić gminę o transakcji.

Kto musi zapłacić rentę planistyczną i w jakiej wysokości ?

Obowiązek zapłaty renty planistycznej spoczywa na właścicielu (lub użytkowniku wieczystym), który dokonuje zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Za zbycie uznaje się zarówno sprzedaż – jak i darowiznę, czy przekazanie w ramach umowy dożywocia. Każde przekazanie własności nieruchomości powoduje w przypadku niezachowania terminu 5 lat obowiązek wypłacenia renty planistycznej

Renta planistyczna nie jest pobierana jeśli zbycie nieruchomości następuje w celu uzyskania renty strukturalnej.

Wysokość renty ustala gmina, nie może ona jednak być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje się w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA