REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Radca Prawny Janusz Fudała

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób możemy uregulować stan prawny posiadania wspólnej nieruchomości, jeżeli część współwłaścicieli jest nieznana lub z różnych przyczyn nie objęła żadnych lokali w posiadanie?

Zasady współwłasności nieruchomości regulują przepisy art. 195 – 221 Kodeksu Cywilnego. Współwłaściciel posiadający lokal w nieruchomości wspólnej celem uregulowania stanu prawnego zajmowanego lokalu może podjąć następujące działania:

REKLAMA

1. Domagać się sądownego zniesienie współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności jego lokalu.

Podstawa prawna art. 210 kodeksu cywilnego: Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności(…)

REKLAMA

Sąd wyodrębniając lokal i przydzielając go konkretnemu współwłaścicielowi na własność,
w razie sporu co do konkretnego lokalu, weźmie pod uwagę wolę współwłaścicieli większości udziałów. Jeżeli takiej zgody współwłaścicieli z różnych względów uzyskać nie możemy, ważne będzie to czy ten lokal faktycznie posiadamy, czy też nie. Posiadanie lokalu może polegać na zamieszkiwaniu w nim osobiście, lub na faktycznym dysponowaniu lokalem np. poprzez zawieranie umowy najmu z lokatorem (posiadaczem zależnym), ustalanie
i pobieranie czynszu.

Podstawa prawna art. 336 kc: "Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel, jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą."

2. Zawrzeć z innymi współwłaścicielami Umowę quoad usum

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Umowa quod usum - z łac. umowa dotycząca sposobu korzystania z przedmiotu- w tym przypadku nieruchomości

REKLAMA

W umowie tej ustalamy, który ze współwłaścicieli uprawniony jest do korzystania (zamieszkiwania osobiście, lub wynajmu i pobierania pożytków) z konkretnych lokali. Umowę zawieramy w zwykłej formie pisemnej. Może być nawet zawarta ustnie, co jednak utrudnia późniejsze jej wykazanie. Wystarczy, że umowę zawrą współwłaściciele większości udziałów, pod warunkiem jednak, że nie dokonujemy w niej czynności przekraczającej zwykły zarząd.

Podstawa prawna art. 199 kc: "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli."

Jeżeli zatem w umowie chcemy dokonać nie tylko ustalenia pomiędzy współwłaścicielami kto korzysta z konkretnych lokali, ale dokonujemy czynności rozporządzającej (np. ustalamy, że któryś ze współwłaścicieli – współposiadaczy zostaje pozbawiony posiadania jakiegokolwiek lokalu) - będzie potrzebna zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Większością udziałów zawieramy Umowę w sprawach, w których nie następuje uszczuplenie praw innych współwłaścicieli, np.: gdy cała nieruchomość już przed zawarciem umowy jest w posiadaniu współwłaścicieli większości udziałów. Wówczas quoad usum dzieli lokale do użytkowania w ramach wielkości udziałów, zaś co do udziałów współwłaścicieli nieznanych lub nieposiadających, umowa powinna zawierać zapisy o łącznym współposiadaniu lokali przypadających na udziały nieobjęte w posiadanie, lub rozdzielać posiadanie lokali, lub ich części (np. nadmetraży) pomiędzy współwłaścicieli.

Umowa dotycząca przeniesienia posiadania samoistnego może być zawarta w zwykłej formie pisemnej, a więc zapisy te mogą być umieszczone w pisemnej Umowie quoad usum. Jeżeli natomiast quoad usum uszczuplałaby uprawnienia innych współwłaścicieli lub choćby je ograniczała – bez ich zgody, wówczas jako czynność przekraczająca zwykły zarząd bez zgody wszystkich współwłaścicieli nie może być zawarta.

3. Złożenie wniosku do Sądu o ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości, czyli dokonanie sądowego podziału quoad usum

Wniosek ten rozpatrywany jest w postępowaniu nieprocesowym, zaś podstawę prawną złożenia tego wniosku SN określił w poniższej uchwale:

(…)Gdy wykonywanie posiadania wspólnej rzeczy wymaga współdziałania wszystkich zainteresowanych, z wnioskiem do sądu o podział quoad usum może wystąpić, tak jak z wnioskiem dotyczącym czynności zwykłego zarządu, każdy ze współwłaścicieli (art. 201 zdanie drugie kc). Natomiast w innych przypadkach (gdy prawo wymaga nie tylko współdziałania, ale zgody wszystkich współwłaścicieli –aut.) wniosek do sądu o podział quoad usum powinien być złożony, tak jak wniosek dotyczący czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, przez współwłaścicieli, których udziały wynoszą co najmniej połowę (art. 199 zdanie drugie kc). - Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 29 listopada 2007 r., III CZP 94/2007, publ. OSNC 2008/D poz. 96.

Radca Prawny Janusz Fudała, ekspert w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.

Współpracownik Kancelarii Radców Prawnych M. Taradajko-Zuzmak, A. Zuzmak S.C. w Rzeszowie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA