REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali

Radca Prawny Janusz Fudała

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób możemy uregulować stan prawny posiadania wspólnej nieruchomości, jeżeli część współwłaścicieli jest nieznana lub z różnych przyczyn nie objęła żadnych lokali w posiadanie?

Zasady współwłasności nieruchomości regulują przepisy art. 195 – 221 Kodeksu Cywilnego. Współwłaściciel posiadający lokal w nieruchomości wspólnej celem uregulowania stanu prawnego zajmowanego lokalu może podjąć następujące działania:

REKLAMA

1. Domagać się sądownego zniesienie współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności jego lokalu.

Podstawa prawna art. 210 kodeksu cywilnego: Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności(…)

REKLAMA

Sąd wyodrębniając lokal i przydzielając go konkretnemu współwłaścicielowi na własność,
w razie sporu co do konkretnego lokalu, weźmie pod uwagę wolę współwłaścicieli większości udziałów. Jeżeli takiej zgody współwłaścicieli z różnych względów uzyskać nie możemy, ważne będzie to czy ten lokal faktycznie posiadamy, czy też nie. Posiadanie lokalu może polegać na zamieszkiwaniu w nim osobiście, lub na faktycznym dysponowaniu lokalem np. poprzez zawieranie umowy najmu z lokatorem (posiadaczem zależnym), ustalanie
i pobieranie czynszu.

Podstawa prawna art. 336 kc: "Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel, jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą."

2. Zawrzeć z innymi współwłaścicielami Umowę quoad usum

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Umowa quod usum - z łac. umowa dotycząca sposobu korzystania z przedmiotu- w tym przypadku nieruchomości

REKLAMA

W umowie tej ustalamy, który ze współwłaścicieli uprawniony jest do korzystania (zamieszkiwania osobiście, lub wynajmu i pobierania pożytków) z konkretnych lokali. Umowę zawieramy w zwykłej formie pisemnej. Może być nawet zawarta ustnie, co jednak utrudnia późniejsze jej wykazanie. Wystarczy, że umowę zawrą współwłaściciele większości udziałów, pod warunkiem jednak, że nie dokonujemy w niej czynności przekraczającej zwykły zarząd.

Podstawa prawna art. 199 kc: "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli."

Jeżeli zatem w umowie chcemy dokonać nie tylko ustalenia pomiędzy współwłaścicielami kto korzysta z konkretnych lokali, ale dokonujemy czynności rozporządzającej (np. ustalamy, że któryś ze współwłaścicieli – współposiadaczy zostaje pozbawiony posiadania jakiegokolwiek lokalu) - będzie potrzebna zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Większością udziałów zawieramy Umowę w sprawach, w których nie następuje uszczuplenie praw innych współwłaścicieli, np.: gdy cała nieruchomość już przed zawarciem umowy jest w posiadaniu współwłaścicieli większości udziałów. Wówczas quoad usum dzieli lokale do użytkowania w ramach wielkości udziałów, zaś co do udziałów współwłaścicieli nieznanych lub nieposiadających, umowa powinna zawierać zapisy o łącznym współposiadaniu lokali przypadających na udziały nieobjęte w posiadanie, lub rozdzielać posiadanie lokali, lub ich części (np. nadmetraży) pomiędzy współwłaścicieli.

Umowa dotycząca przeniesienia posiadania samoistnego może być zawarta w zwykłej formie pisemnej, a więc zapisy te mogą być umieszczone w pisemnej Umowie quoad usum. Jeżeli natomiast quoad usum uszczuplałaby uprawnienia innych współwłaścicieli lub choćby je ograniczała – bez ich zgody, wówczas jako czynność przekraczająca zwykły zarząd bez zgody wszystkich współwłaścicieli nie może być zawarta.

3. Złożenie wniosku do Sądu o ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości, czyli dokonanie sądowego podziału quoad usum

Wniosek ten rozpatrywany jest w postępowaniu nieprocesowym, zaś podstawę prawną złożenia tego wniosku SN określił w poniższej uchwale:

(…)Gdy wykonywanie posiadania wspólnej rzeczy wymaga współdziałania wszystkich zainteresowanych, z wnioskiem do sądu o podział quoad usum może wystąpić, tak jak z wnioskiem dotyczącym czynności zwykłego zarządu, każdy ze współwłaścicieli (art. 201 zdanie drugie kc). Natomiast w innych przypadkach (gdy prawo wymaga nie tylko współdziałania, ale zgody wszystkich współwłaścicieli –aut.) wniosek do sądu o podział quoad usum powinien być złożony, tak jak wniosek dotyczący czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, przez współwłaścicieli, których udziały wynoszą co najmniej połowę (art. 199 zdanie drugie kc). - Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 29 listopada 2007 r., III CZP 94/2007, publ. OSNC 2008/D poz. 96.

Radca Prawny Janusz Fudała, ekspert w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.

Współpracownik Kancelarii Radców Prawnych M. Taradajko-Zuzmak, A. Zuzmak S.C. w Rzeszowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA