REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służebność przesyłu

Łukasz Trznadel - prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Monika Taradajko- Zuzmak

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca korzystający z urządzenia przesyłowego (np. słupa sieci wysokiego napięcia) musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na której się ono znajduje. Może nim być służebność przesyłu- ustanawiana za wynagrodzeniem.

Jak zaznaczono w pierwszej części opracowania, ze statusem prawnym urządzenia przesyłowego jest ściśle związane zagadnienie służebności przesyłu. Nie może bowiem budzić wątpliwości fakt, że korzystanie z urządzenia przesyłowego stanowiącego cześć przedsiębiorstwa wymaga również korzystania z części nieruchomości, na której to urządzenie jest posadowione. Przedsiębiorca zatem powinien dysponować tytułem prawnym do tej części nieruchomości, na której jest lub ma być zlokalizowane urządzenie przesyłowe.

REKLAMA

Tytuł prawny do władania nieruchomością to uprawnienie do korzystania z nieruchomości wynikające z prawa własności, z umowy zobowiązaniowej lub z ograniczonego prawa rzeczowego.

Ograniczone prawo rzeczowe to uprawnienie do władania co do zasady rzeczą.

Na jego treść składa się ściśle określony przez ustawę zakres uprawnień względem cudzej rzeczy. Kodeks cywilny nie zawiera definicji ograniczonych praw rzeczowych, zawiera natomiast ich wyczerpujące wyliczenie.

Czym powinien charakteryzować się tytuł prawny

Tytuł prawny do części nieruchomości ma przede wszystkim umożliwić dostęp do urządzeń przesyłowych w celu ich naprawy i konserwacji. Podstawowym sposobem na uzyskanie tytułu prawnego do części nieruchomości jest zawarcie przez przedsiębiorcę z właścicielem lub wieczystym użytkownikiem umowy sprzedaży wyodrębnionej części nieruchomości.

Właściciel nieruchomości może również oddać przedsiębiorstwu nieruchomość odpłatnie:

w najem, dzierżawę lub w użytkowanie. Może również ustanowić na rzecz przedsiębiorcy służebność przesyłu.

Służebność przesyłu - definicja.

Służebność przesyłu do nowa instytucja, która nie była dotychczas uregulowana w polskim prawie. Do kodeksu cywilnego została wprowadzona ustawą z dnia 30.05.2008 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2008 r., Nr 116, poz. 731).

Definicja służebności przesyłu wprowadzona do kodeksu cywilnego:

Art. 3051Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Czym jest służbność przesyłu

Służebność przesyłu jest to zatem ograniczone prawo rzeczowe, którego istota przejawia się w tym, że przedsiębiorca może korzystać z nieruchomości stanowiącej prywatną własność w precyzyjnie określonym zakresie.

REKLAMA

Podkreślić przy tym należy, iż zakres korzystania z nieruchomości prywatnej powinien być zgodny z przeznaczeniem urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomości stanowiącej prywatną własność. Oznacza to, iż przedsiębiorca może korzystać z nieruchomości w zakresie niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzeń przesyłowych.

Służebność przesyłu może być zastosowana nie tylko do takich stanów faktycznych, w których urządzenia przesyłowe już istnieją, ale również do takich, w których przedsiębiorca zamierza dopiero wybudować urządzenie przesyłowe.

Jak ustanowić służebność przesyłu

Ustanowienie służebności przesyłu następuje na podstawie umowy zawartej między właścicielem nieruchomości prywatnej, na której znajduje się urządzenie przesyłowe, a przedsiębiorcą.

Umowa mająca na celu ustanowienie służebności przesyłu winna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Ustanowienie służebności przesyłu może nastąpić za wynagrodzeniem wypłaconym przez przedsiębiorcę właścicielowi nieruchomości lub bez wynagrodzenia.

W celu ustanowienia służebności przesyłu właściciel nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe musi przedstawić u notariusza następujące dokumenty:

1) odpis księgi wieczystej, w której wpisany jest właściciel nieruchomości lub gdy nieruchomość nie posiada urządzonej księgi wieczystej inny dokument za pomocą, którego można wykazać, iż określonej osobie przysługuje prawo własności nieruchomości (najczęściej jest to akt własności ziemi wydany w trybie ustawy z dnia 26.10.1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych);

2) wypis z ewidencji gruntów;

3) wyrys z ewidencji gruntów; wraz wyznaczoną częścią nieruchomości mającej być przedmiotem służebności. Wyznaczenia na mapie ewidencyjnej winien dokonać uprawniony geodeta.

W konkretnym przypadku może się okazać, że konieczne będzie sporządzenie synchronizacji przez uprawnionego geodetę. Będzie to nieodzowne np. w sytuacji gdy nieruchomość nie posiada urządzonej księgi wieczystej, a na skutek odnowienia operatu ewidencji gruntów nr działki wskazany w wypisie z ewidencji gruntów jest inny niż ten wskazany w akcie własności ziemi.

Koszty

Co do kosztów sporządzenia aktu notarialnego, to ich wysokość będzie zależnaod szeregu czynników i w oderwaniu od analizy konkretnego przypadku trudno je precyzyjnie określić.

Natomiast niezbędne jest podkreślenie, że w treści aktu notarialnego, należy dokładnie opisać sposób i zakres korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorcę.

Służebność w sądzie

Ustanowienie służebności przesyłu na podstawie aktu notarialnego następuje w sytuacji, gdy obie strony, tj. przedsiębiorca oraz właściciel nieruchomości, na której zlokalizowane są urządzenia mają dobrą wolę załatwienia sprawy oraz uzgodniły wspólne stanowisko co do wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Rodzi się więc pytanie co zrobić w sytuacji, gdy jedna ze stron nie chce podpisać aktu notarialnego przedmiotem, którego jest ustanowienie służebności przesyłu? Odpowiedź na to pytanie znaduje się w art. 3052 kc.

Art. 3052. § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Kto może żądać służebności

Z treści cytowanego przepisu wynika, że zarówno właściciel nieruchomości jak i przedsiębiorca mogą żądać przed Sądem ustanowienia służebności przesyłuza odpowiednim wynagrodzeniem. Kodeks postępowania cywilnego, w szczególności art. 626 § 3 stanowi, iż przepisy o ustanowieniu drogi koniecznej stosuje się odpowiednio do ustanowienia służebności przesyłu. Wobec tego zasadne jest twierdzenie, że ustanowienie służebności przesyłu nastąpi w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym w tej sprawie będzie Sąd Rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości.

Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z dwóch zasadniczych trybów cywilnego postępowania rozpoznawczego. Jego cechą jest to, że nie można tu wyróżnić stron sporu o sprzecznych interesach (nie występuje tu powód i pozwany, a wnioskodawcai uczestnicy). W postępowaniu nieprocesowym Sąd orzekając merytorycznie zawsze wydaje postanowienie.

Jak napisać wniosek

REKLAMA

Redagując wniosek o ustanowienie służebności przesyłu należy dokładnie określić przebieg służebności. Należy również wskazać wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegać służebność. Do wniosku należy dołączyć takie same dokumenty jak w przypadku ustanowienia służebności przesyłu w drodze aktu notarialnego. Dodatkowo konieczne będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego gospodarczego celem wyliczenia wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej.

Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu winien być opłacony stałą opłatą sądową w kwocie 200,00 zł. Ponadto istotne jest, że po zakończeniu postępowania w przedmiocie ustanowienia służebności przesyłu należy wykonać stosowny wpis w księdze wieczystej urządzonej
dla nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu, celem ujawnienia ograniczonego prawa rzeczowego.

Łukasz Trznadel - prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Monika Taradajko- Zuzmak, Arkadiusz Zuzmak s.c.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA