REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służebność przesyłu

Łukasz Trznadel - prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Monika Taradajko- Zuzmak

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca korzystający z urządzenia przesyłowego (np. słupa sieci wysokiego napięcia) musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na której się ono znajduje. Może nim być służebność przesyłu- ustanawiana za wynagrodzeniem.

Jak zaznaczono w pierwszej części opracowania, ze statusem prawnym urządzenia przesyłowego jest ściśle związane zagadnienie służebności przesyłu. Nie może bowiem budzić wątpliwości fakt, że korzystanie z urządzenia przesyłowego stanowiącego cześć przedsiębiorstwa wymaga również korzystania z części nieruchomości, na której to urządzenie jest posadowione. Przedsiębiorca zatem powinien dysponować tytułem prawnym do tej części nieruchomości, na której jest lub ma być zlokalizowane urządzenie przesyłowe.

REKLAMA

Tytuł prawny do władania nieruchomością to uprawnienie do korzystania z nieruchomości wynikające z prawa własności, z umowy zobowiązaniowej lub z ograniczonego prawa rzeczowego.

Ograniczone prawo rzeczowe to uprawnienie do władania co do zasady rzeczą.

Na jego treść składa się ściśle określony przez ustawę zakres uprawnień względem cudzej rzeczy. Kodeks cywilny nie zawiera definicji ograniczonych praw rzeczowych, zawiera natomiast ich wyczerpujące wyliczenie.

Czym powinien charakteryzować się tytuł prawny

Tytuł prawny do części nieruchomości ma przede wszystkim umożliwić dostęp do urządzeń przesyłowych w celu ich naprawy i konserwacji. Podstawowym sposobem na uzyskanie tytułu prawnego do części nieruchomości jest zawarcie przez przedsiębiorcę z właścicielem lub wieczystym użytkownikiem umowy sprzedaży wyodrębnionej części nieruchomości.

Właściciel nieruchomości może również oddać przedsiębiorstwu nieruchomość odpłatnie:

w najem, dzierżawę lub w użytkowanie. Może również ustanowić na rzecz przedsiębiorcy służebność przesyłu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Służebność przesyłu - definicja.

Służebność przesyłu do nowa instytucja, która nie była dotychczas uregulowana w polskim prawie. Do kodeksu cywilnego została wprowadzona ustawą z dnia 30.05.2008 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2008 r., Nr 116, poz. 731).

Definicja służebności przesyłu wprowadzona do kodeksu cywilnego:

Art. 3051Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Czym jest służbność przesyłu

Służebność przesyłu jest to zatem ograniczone prawo rzeczowe, którego istota przejawia się w tym, że przedsiębiorca może korzystać z nieruchomości stanowiącej prywatną własność w precyzyjnie określonym zakresie.

REKLAMA

Podkreślić przy tym należy, iż zakres korzystania z nieruchomości prywatnej powinien być zgodny z przeznaczeniem urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomości stanowiącej prywatną własność. Oznacza to, iż przedsiębiorca może korzystać z nieruchomości w zakresie niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzeń przesyłowych.

Służebność przesyłu może być zastosowana nie tylko do takich stanów faktycznych, w których urządzenia przesyłowe już istnieją, ale również do takich, w których przedsiębiorca zamierza dopiero wybudować urządzenie przesyłowe.

Jak ustanowić służebność przesyłu

Ustanowienie służebności przesyłu następuje na podstawie umowy zawartej między właścicielem nieruchomości prywatnej, na której znajduje się urządzenie przesyłowe, a przedsiębiorcą.

Umowa mająca na celu ustanowienie służebności przesyłu winna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Ustanowienie służebności przesyłu może nastąpić za wynagrodzeniem wypłaconym przez przedsiębiorcę właścicielowi nieruchomości lub bez wynagrodzenia.

W celu ustanowienia służebności przesyłu właściciel nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe musi przedstawić u notariusza następujące dokumenty:

1) odpis księgi wieczystej, w której wpisany jest właściciel nieruchomości lub gdy nieruchomość nie posiada urządzonej księgi wieczystej inny dokument za pomocą, którego można wykazać, iż określonej osobie przysługuje prawo własności nieruchomości (najczęściej jest to akt własności ziemi wydany w trybie ustawy z dnia 26.10.1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych);

2) wypis z ewidencji gruntów;

3) wyrys z ewidencji gruntów; wraz wyznaczoną częścią nieruchomości mającej być przedmiotem służebności. Wyznaczenia na mapie ewidencyjnej winien dokonać uprawniony geodeta.

W konkretnym przypadku może się okazać, że konieczne będzie sporządzenie synchronizacji przez uprawnionego geodetę. Będzie to nieodzowne np. w sytuacji gdy nieruchomość nie posiada urządzonej księgi wieczystej, a na skutek odnowienia operatu ewidencji gruntów nr działki wskazany w wypisie z ewidencji gruntów jest inny niż ten wskazany w akcie własności ziemi.

Koszty

Co do kosztów sporządzenia aktu notarialnego, to ich wysokość będzie zależnaod szeregu czynników i w oderwaniu od analizy konkretnego przypadku trudno je precyzyjnie określić.

Natomiast niezbędne jest podkreślenie, że w treści aktu notarialnego, należy dokładnie opisać sposób i zakres korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorcę.

Służebność w sądzie

Ustanowienie służebności przesyłu na podstawie aktu notarialnego następuje w sytuacji, gdy obie strony, tj. przedsiębiorca oraz właściciel nieruchomości, na której zlokalizowane są urządzenia mają dobrą wolę załatwienia sprawy oraz uzgodniły wspólne stanowisko co do wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Rodzi się więc pytanie co zrobić w sytuacji, gdy jedna ze stron nie chce podpisać aktu notarialnego przedmiotem, którego jest ustanowienie służebności przesyłu? Odpowiedź na to pytanie znaduje się w art. 3052 kc.

Art. 3052. § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Kto może żądać służebności

Z treści cytowanego przepisu wynika, że zarówno właściciel nieruchomości jak i przedsiębiorca mogą żądać przed Sądem ustanowienia służebności przesyłuza odpowiednim wynagrodzeniem. Kodeks postępowania cywilnego, w szczególności art. 626 § 3 stanowi, iż przepisy o ustanowieniu drogi koniecznej stosuje się odpowiednio do ustanowienia służebności przesyłu. Wobec tego zasadne jest twierdzenie, że ustanowienie służebności przesyłu nastąpi w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym w tej sprawie będzie Sąd Rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości.

Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z dwóch zasadniczych trybów cywilnego postępowania rozpoznawczego. Jego cechą jest to, że nie można tu wyróżnić stron sporu o sprzecznych interesach (nie występuje tu powód i pozwany, a wnioskodawcai uczestnicy). W postępowaniu nieprocesowym Sąd orzekając merytorycznie zawsze wydaje postanowienie.

Jak napisać wniosek

REKLAMA

Redagując wniosek o ustanowienie służebności przesyłu należy dokładnie określić przebieg służebności. Należy również wskazać wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegać służebność. Do wniosku należy dołączyć takie same dokumenty jak w przypadku ustanowienia służebności przesyłu w drodze aktu notarialnego. Dodatkowo konieczne będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego gospodarczego celem wyliczenia wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej.

Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu winien być opłacony stałą opłatą sądową w kwocie 200,00 zł. Ponadto istotne jest, że po zakończeniu postępowania w przedmiocie ustanowienia służebności przesyłu należy wykonać stosowny wpis w księdze wieczystej urządzonej
dla nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu, celem ujawnienia ograniczonego prawa rzeczowego.

Łukasz Trznadel - prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Monika Taradajko- Zuzmak, Arkadiusz Zuzmak s.c.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA