REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie funduszu remontowego po tzw. wyodrębnieniu się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni

 Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron
Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.
Rozliczenie funduszu remontowego po tzw. wyodrębnieniu się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni /Fot. Fotolia
Rozliczenie funduszu remontowego po tzw. wyodrębnieniu się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach można zaobserwować, że dochodzi coraz częściej do rezygnacji przez właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych z zarządu nieruchomością wspólną przez spółdzielnie mieszkaniowe. Właściciele lokali korzystają z prawa przyznanego im w art. 24 (1) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z w/w przepisem większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości będącej w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

REKLAMA

REKLAMA

Powołany powyżej przepis bez wątpienia dał możliwość wyboru właścicielom lokali, co do dalszego sposobu zarządzania ich nieruchomością wspólną. Niemniej jednak powołana ustawa nie zawierała żadnych przepisów dotyczących wzajemnych rozliczeń zgromadzonego tzw. funduszu remontowego. Orzecznictwo w tym zakresie także było niejednolite.

Jak wynika z w/w ustawy spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

W chwili „wyodrębnienia się” ze spółdzielni mieszkaniowej wspólnoty mieszkaniowej, wspólnota ta praktycznie zaczynała prosperowanie z tzw. zerowym kontem, bez oszczędności. Na utrzymanie nieruchomości wspólnej, a także na jej remonty wspólnota mieszkaniowa mogła liczyć jedynie na bieżące wpłaty członków wspólnoty, bądź zmuszona była do zaciągania kredytu.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 20 lipca 2017 roku (Dz.U.2017.1596) wprowadziła bardzo istotne z praktycznego punktu widzenia przepisy.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami, z chwilą ustania członkostwa właściciel lokalu staje się współwłaścicielem środków zgromadzonych na funduszu remontowym, w wysokości odpowiadającej przypadającemu na ten lokal udziałowi we współwłasności nieruchomości wspólnej. Wysokość tego udziału ustala się na podstawie ewidencji i rozliczenia wpływów i wydatków funduszu remontowego, według stanu na dzień ustania członkostwa.

Ponadto, spółdzielnia mieszkaniowa w sytuacji zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną o której mowa w art. 24 (1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, powinna niezwłocznie rozliczyć z właścicielami lokali zaewidencjonowane wpływy i wydatki funduszu remontowego oraz pozostałe nakłady na remonty nieruchomości.

Mimo, iż brak było przepisów regulujących kwestie funduszu remontowego, niewiele spółdzielni mieszkaniowych działając w oparciu o zasady wynikające z kodeksu cywilnego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych rozliczała zgromadzony fundusz z „wyodrębnionymi” wspólnotami, co oczywiście zasługuje na aprobatę takiego stanowiska. Niemniej jednak z doświadczenia wynika, że zmiana przepisów i wskazanie omawianych zasad było nieuniknione i pożądane przez wiele wspólnot i jej członków.

Powołana nowelizacja wprowadza zasady wzajemnych rozliczeń, natomiast pozostaje oczekiwać na zastosowanie tych przepisów w praktyce przez spółdzielnie, a w szczególności przez sądy powszechne w orzecznictwie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bolko
    2021-12-27 14:45:11
    jak to sie ma do FR w nieruchomosci gdzie SM nie ma większość stanowia ja lokatorzy z odrebna własnoscia a z chwila podpisania aktu notarialnego mówi sie ze jestesmy wspólnota
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA

Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

Klimatyzacja w bloku

Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

REKLAMA

Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

REKLAMA