REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać odpis dokumentów sądowych?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uwierzytelniony odpis postanowienia, czy wyroku sądowego bywa czasem niezbędny do udowodnienia swojego prawa- np. tytułu własności nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia. Często wymagany jest także oryginał dokumentu, lub jego uwierzytelniony odpis. W celu jego uzyskania musimy sporządzić i opłacić wniosek o jego wydanie.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszty: zmienne, zależne od ilości stron dokumentu (6zł x strona A4)

Wymagane dokumenty: brak

Krok 1: zbieramy informacje.

Uzyskanie odpisu dokumentu wymaga od nas podania sygnatury sprawy w ramach której został wydany (np. I C 456/07, IX GNc 10/06 itp.). Sygnatura sprawy znajduje się na każdym piśmie skierowanym do nas przez Sąd.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygnatury mogą się zmieniać w trakcie postępowania. Starajmy się podawać sygnaturę najbardziej aktualną. W przypadku wątpliwości, spróbujmy zadzwonić do sekretariatu wydziału.

Jeśli nie mamy sygnatury, zadzwońmy do wydziału sądu w którym toczyła się nasza sprawa. Tam podając nazwiska/ firmy stron, lub wnioskodawców (w zależności od typu sprawy) uzyskamy aktualną sygnaturę naszej sprawy.

Numery telefoniczne sądów dostępne w Internecie, lub na infolinii TP S.A. 118 913

Do niektórych sądów praktycznie nie da się dodzwonić. Jeżeli w ciągu dnia nikt nie odbiera telefonu, lub linia jest podejrzanie długo zajęta, niestety konieczna będzie wizyta osobista.

Spróbujmy również ustalić ile stron zajmuje wnioskowany przez nas dokument (jeżeli nie pamiętamy) pozwoli nam to uniknąć potrzeby uzupełniania wniosku

Krok 2: piszemy wniosek

Zobacz także: Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Pisząc wniosek o wydanie odpisu, zachowujemy wszystkie zasady dotyczące pism procesowych. Tj.

  • Musimy przedstawić dane stron, lub uczestników postępowania
  • Oznaczyć sąd, wraz z wydziałem (np. Sąd Okręgowy w Warszawie, I Wydział Cywilny, al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa)
  • Podać sygnaturę sprawy
  • Oznaczyć pismo jako „wniosek o wydanie odpisu…..”
  • W piśmie wskazać, iż wnosimy o wydanie odpisu postanowienia/wyroku/nakazu zapłaty/ugody sądowej z dnia…. Wydanego w sprawie o sygnaturze akt… przez Sąd…. w….
  • Wnieść o doręczenie odpisu pocztą (chyba że planujemy odebrać go osobiście)
  • Podpisać wniosek

Krok 3: opłacamy wniosek

Wniosek możemy opłacić: w znakach sądowych, lub bezpośrednio przelewem na rachunek sądu. Znaki sądowe możemy kupić w każdym sądzie w kasie, oraz w niektórych bankach.

Znaki naklejamy poniżej tekstu, lub na drugiej stronie wniosku, opłacając 6 złotych za każdą rozpoczętą stronę dokumentu.

W tej samej wysokości opłacamy wniosek za pomocą przelewu.

Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

UWAGA: W takim wypadku musimy do wniosku dołączyć dowód wpłaty. Dopuszczalny jest wydruk z rachunku internetowego.

Krok 4: składamy wniosek.

Sporządzony, podpisany i opłacony wniosek składamy w biurze podawczym sądu.

REKLAMA

Przygotujmy dwie kopie wniosku, na drugiej powinniśmy otrzymać prezentatę: Pieczęć Sądu wraz z datą przyjęcia wniosku i ilością załączników.Aby skutecznie wnieść wniosek musi go podpisać osoba do tego upoważniona tj. Występująca w postępowaniu jako strona bądź uczestnik. Wyjątkiem jest składanie pisma przez pełnomocnika.


Polska procedura nie wymaga jednak żadnego upoważnienia ani pełnomocnictwa dla osoby składającej wniosek w czyimś imieniu. Możemy więc przekazać nasz wniosek dowolnej osobie i będzie mogła skutecznie wnieść nasze pismo.

Wniosek można również wysłać na adres sądu (z oznaczeniem wydziału) listem poleconym.

Krok 5: odbiór odpisu

Odpis możemy co do zasady otrzymać drogą pocztową. Jeśli jednak zależy nam na czasie powinniśmy zaznaczyć na wniosku, iż chcemy go uzyskać osobiście. Następnie 1-2 dni po złożeniu wniosku, zadzwońmy do sekretariatu właściwego wydziału i umówmy się na odbiór.


Praktyka sądów jest niejednorodna jeśli chodzi o upoważnianie osób do obioru uwierzytelnionych dokumentów. Czasem wystarczy zwykłe pisemne upoważnienie. Czasem będziemy musieli stawić się osobiście.

UWAGI:

- musimy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem jeżeli akta naszej sprawy zostały zarchiwizowane

- upoważnienie kogoś do odbioru pisma może być utrudnione (odebrać pismo jako pełnomocnik mogą co do zasady: pracownik, dzieci, lub rodzice strony). Choć praktyka sądów jest tu niejednorodna.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA