REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie kupić działki w worku

Adam Kret
Kupno działki. Fot. Shutterstock
Kupno działki. Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kupowanie nieruchomości nie jest tak powszednie jak zakupy w supermarkecie i pociąga za sobą zdecydowanie większe konsekwencje finansowe. Aby się zabezpieczyć przed późniejszymi niespodziankami, powinniśmy przed zakupem sprawdzić kwestie własności nieruchomości, jak również innych praw osób trzecich, które mogą uprzykrzyć nam życie. W tym celu musimy odwiedzić co najmniej 2 instytucje.

CZĘŚĆ PIERWSZA : KSIĘGA WIECZYSTA

REKLAMA

Krok pierwszy: Numery.

W oparciu o informację sprzedawcy, lub jeśli ich z jakiegoś powodu nie posiada (co już może być zastanawiające), w oparciu o informacje uzyskane w Sądzie wieczystoksięgowym, lub starostwie powiatowym prowadzącym ewidencję gruntów i lokali, ustalamy numer księgi wieczystej.

Nie powinniśmy ufać przedstawianym nam nieaktualnym odpisom z księgi wieczystej (np. sprzed roku).

Krok drugi: sąd wieczystoksięgowy

REKLAMA

W zależności od tego czy księgi wieczyste z naszego rejonu zostały przeniesione do systemu informatycznego, czy nie, uzyskanie informacji o zawartości księgi może być błyskawiczne (na ekranie monitora komputerowego), bądź tradycyjnie długotrwałe (wersja papierowa, z koniecznością zamówienia akt do wglądu).

Aby uzyskać wgląd w elektroniczną księgę wieczystą należy wypełnić odpowiedni druk (do uzyskania w sądzie) i zgłosić się do czytelni. Uzyskamy wtedy dostęp do komputera z danymi naszej księgi (za darmo i w każdym sądzie podłączonym do sieci informatycznej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

W przypadku księgi papierowej (cały czas jest to niestety większość) najlepiej umówić się telefonicznie (numery sądów są przedstawione na ich stronach internetowych, lub pod numerem infolinii TP S.A 118 913) na przeglądanie konkretnej księgi, wtedy będzie ona na nas czekała w czytelni i nie stracimy czasu czekając na jej dostarczenie z archiwum.

Każdy ma wgląd do dowolnej księgi wieczystej

Krok trzeci: sprawdzamy informacje.

 • Sprawdzanie zaczynamy od… początku. Sprawdźmy czy informacje na temat naszej działki/mieszkania mają te same dane (chociażby dokładny adres/ oraz powierzchnię.)
 • własność i inne prawa: księga wieczysta określa kto jest właścicielem nieruchomości. Możemy w ten sposób sprawdzić czy osoba oferująca nam działkę, nawet jeśli jest święcie przekonana o tym że ma prawo do nieruchomości, posiada je rzeczywiście.
 • jest to bardzo istotne przy zakupie nieruchomości rolnych- w wielu miejscowościach kwestia własności pól i działek nie jest w ogóle uregulowana, a w księgach wieczystych figurują np. dziadkowie (o ile np. nie właściciele przedwojenni, których ziemie zostały przejęte przez Państwo) osób oferujących nam skrawek pola. I mimo że osoba oferująca nam działkę uprawia ją „od zawsze” może się okazać, iż w efekcie przeprowadzenia postępowania spadkowego, może nam skutecznie sprzedać 1/40 tego co uważał za swoje… reszta należy do innych członków jego rodziny.
 • hipoteka: nieruchomość którą nabywamy poza innymi prawami osób trzecich (np. służebnośc, czy dożywocie), może być obciążona hipoteką. Innymi słowy nasz nowy dom może być zlicytowany przez wierzycieli poprzedniego właściciela, a my dostaniemy jedynie różnicę pomiędzy wysokością hipoteki, a wartością domu… o ile wartość hipoteki nie jest wyższa, wtedy możemy nie zobaczyć ani grosza z tego co zainwestowaliśmy w dom. Aby tego uniknąć będziemy musieli spłacić cudzy dług i ewentealnie próbować odzyskać wpłacone pieniądze od poprzedniego właściciela.
 • inne prawa.:
  • Księga wieczysta pozwoli nam na uniknięcie przykrych niespodzianek związanych ze służebnościami i innymi prawami osób trzecich: m.in. możemy sprawdzić:
   • czy nikt nie ma np. „prawa przechodu” przez naszą działkę.
   • czy w związku z istniejącą „służebnością przesyłową” nie stanie nam na trawniku słup linii wysokiego napięcia
   • czy nie kupimy domu z „dożywotnikiem” – czyli osobą która przeniosła własność domu/mieszkania, na inną osobę w zamian za prawo do mieszkania i opiekę. Innymi słowy możemy kupić dom z czyjąś babcią, której będziemy mogli się pozbyć jedynie w ramach postępowania sądowego i wypłacania renty.
   • czy w księdze nie wpisano żadnych roszczeń (np. związanych z umową przedwstępną)
 • postępowania:
  • w księdze wieczystej, wpisane są wnioski, postanowienia i inne czynności podejmowane w związku z nieruchomością które nie zostały jeszcze rozpoznane przez właściwy organ. Np. postępowanie o wywłaszczeniu nieruchomości, czy zastrzeżenie umowy przedwstępnej/warunkowej sprzedaży nieruchomości.

Krok 4: Wnioski

Nie angażujmy się w transakcje dotyczące nieruchomości, nie mających uregulowanej kwestii własności, albo na której ustanowiono niebezpieczne prawa(hipoteka), bądź inne uciążliwe ograniczone prawa rzeczowe (służebności).

Księgi posiadają rękojmię wiary publicznej (uważa się że stan w nich opisany odpowiada rzeczywistości), a także z uwagi na ich ogólną dostępność, uważa się że osoba podnosząca, iż nie wiedziała o faktach wpisanych w księdze nie dopełniła obowiązków i była niestaranna.


CZĘŚĆ DRUGA: MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (URZĄD GMINY/ MIASTA)

Krok pierwszy: Zbieramy informacje.

Aby względnie sprawnie uzyskać informacje dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego powinniśmy uzyskać poniższe dane dotyczące naszej nieruchomości ( w tym przypadku gruntowej)

 • nazwę obrębu,
 • numer arkusza mapy,
 • numer działki.

REKLAMA

Informacje te możemy uzyskać m.in. z księgi wieczystej. Więc jeśli udaliśmy się już do Sądu wieczysto-księgowego, załatwienie sprawy w urzędzie będzie ułatwione. Jeśli nie, trzeba będzie określić położenie działki najlepiej jak się potrafi, z oznaczeniem adresu, miejscowości, gminy/powiatu.

Sprawdźmy czy nasza gmina uchwaliła plan zagospodarowania terenu. Jeżeli nie, spróbujmy się dowiedzieć jak zaawansowane (o ile w ogóle) są prace nad stworzeniem plany. Jest to istotne np. dla kwestii odrolnienia działki, czy decyzji o warunkach zabudowy.

Krok drugi: Sprawdzamy informacje.

Dla naszych celów nie potrzebujemy wypisu i wyrysu z planu. Potrzebujemy jedynie informacji- a to nie wiąże się z kosztami. Podając w urzędzie gminy (we właściwym referacie/wydziale), najprawdopodobniej uzyskamy konieczne dla nas informacje.

(Niektóre co-nowocześniejsze gminy udostępniają plan zagospodarowania on-line na swoich stronach internetowych)

Na tym etapie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić informacje, które będą w najbliższym czasie decydować o wykorzystaniu naszej nieruchomości.

Jeżeli gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, spróbujmy się dowiedzieć kiedy powstanie, na jakim etapie znajduje się projektowanie.

Możemy również wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu- nie jest do tego wymagany tytuł własności nieruchomości.

Krok trzeci: informacje dla budowy.

informacje istotne z punktu widzenia pozwolenia na budowę:

 • czy obszar w planie zagospodarowania jest przeznaczony na nasze potrzeby: np. na budownictwo mieszkaniowe, zabudowa fabryczną/przemysłową, część usługową.
 • czy obszar nie jest zastrzeżony dla produkcji rolnej bez zabudowy – może to uniemożliwić zabudowanie działki (czy to w ramach odrolnienia, czy budowy siedliska). Gmina może być niechętna przekształceniu takich gruntów w planie zagospodarowania.

Krok czwarty: informacje dla użytkowania/ mieszkania.

 • czy w sąsiedztwie, czy nawet w obrębie działki nie jest planowana budowa autostrady/ drogi szybkiego ruchu. (związane z możliwością wywłaszczenia, oraz nie wydaniem pozwolenia na budowę)
 • czy plan zagospodarowania przewiduje budowę dróg dojazdowych/ doprowadzenie mediów.
 • czy nie planuje się budowy: oczyszczalni ścieków, zakładów utylizacyjnych, czy innych uciążliwych instalacji.

Krok piąty: Wnioski.

Nie kupujmy ziemi wokół której wyrosną fabryki, świńskie fermy, czy autostrada, o ile nie jest to dla nas korzystne (np. sami planujemy otworzyć np. hodowlę). Wgląd w plan zagospodarowania pozwala na określenie ogólnych tendencji rozwoju danej miejscowości /gminy. Należy jednak pamiętać, iż plany nie są ostateczne i mogą być zmienione, o ile nie stoi to w sprzeczności z planami wojewódzkimi (np. dot. trasy drogi szybkiego ruchu).

Możemy zobaczyć czy gmina planuje doprowadzenie dróg i mediów, oraz czy nasza działka rolna ma jakieś szanse na przekwalifikowanie na budowlaną/ rekreacyjną.

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA