REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie kupić działki w worku

Adam Kret
Kupno działki. Fot. Shutterstock
Kupno działki. Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kupowanie nieruchomości nie jest tak powszednie jak zakupy w supermarkecie i pociąga za sobą zdecydowanie większe konsekwencje finansowe. Aby się zabezpieczyć przed późniejszymi niespodziankami, powinniśmy przed zakupem sprawdzić kwestie własności nieruchomości, jak również innych praw osób trzecich, które mogą uprzykrzyć nam życie. W tym celu musimy odwiedzić co najmniej 2 instytucje.

CZĘŚĆ PIERWSZA : KSIĘGA WIECZYSTA

REKLAMA

Krok pierwszy: Numery.

W oparciu o informację sprzedawcy, lub jeśli ich z jakiegoś powodu nie posiada (co już może być zastanawiające), w oparciu o informacje uzyskane w Sądzie wieczystoksięgowym, lub starostwie powiatowym prowadzącym ewidencję gruntów i lokali, ustalamy numer księgi wieczystej.

Nie powinniśmy ufać przedstawianym nam nieaktualnym odpisom z księgi wieczystej (np. sprzed roku).

Krok drugi: sąd wieczystoksięgowy

REKLAMA

W zależności od tego czy księgi wieczyste z naszego rejonu zostały przeniesione do systemu informatycznego, czy nie, uzyskanie informacji o zawartości księgi może być błyskawiczne (na ekranie monitora komputerowego), bądź tradycyjnie długotrwałe (wersja papierowa, z koniecznością zamówienia akt do wglądu).

Aby uzyskać wgląd w elektroniczną księgę wieczystą należy wypełnić odpowiedni druk (do uzyskania w sądzie) i zgłosić się do czytelni. Uzyskamy wtedy dostęp do komputera z danymi naszej księgi (za darmo i w każdym sądzie podłączonym do sieci informatycznej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

W przypadku księgi papierowej (cały czas jest to niestety większość) najlepiej umówić się telefonicznie (numery sądów są przedstawione na ich stronach internetowych, lub pod numerem infolinii TP S.A 118 913) na przeglądanie konkretnej księgi, wtedy będzie ona na nas czekała w czytelni i nie stracimy czasu czekając na jej dostarczenie z archiwum.

Każdy ma wgląd do dowolnej księgi wieczystej

Krok trzeci: sprawdzamy informacje.

  • Sprawdzanie zaczynamy od… początku. Sprawdźmy czy informacje na temat naszej działki/mieszkania mają te same dane (chociażby dokładny adres/ oraz powierzchnię.)
  • własność i inne prawa: księga wieczysta określa kto jest właścicielem nieruchomości. Możemy w ten sposób sprawdzić czy osoba oferująca nam działkę, nawet jeśli jest święcie przekonana o tym że ma prawo do nieruchomości, posiada je rzeczywiście.
  • jest to bardzo istotne przy zakupie nieruchomości rolnych- w wielu miejscowościach kwestia własności pól i działek nie jest w ogóle uregulowana, a w księgach wieczystych figurują np. dziadkowie (o ile np. nie właściciele przedwojenni, których ziemie zostały przejęte przez Państwo) osób oferujących nam skrawek pola. I mimo że osoba oferująca nam działkę uprawia ją „od zawsze” może się okazać, iż w efekcie przeprowadzenia postępowania spadkowego, może nam skutecznie sprzedać 1/40 tego co uważał za swoje… reszta należy do innych członków jego rodziny.
  • hipoteka: nieruchomość którą nabywamy poza innymi prawami osób trzecich (np. służebnośc, czy dożywocie), może być obciążona hipoteką. Innymi słowy nasz nowy dom może być zlicytowany przez wierzycieli poprzedniego właściciela, a my dostaniemy jedynie różnicę pomiędzy wysokością hipoteki, a wartością domu… o ile wartość hipoteki nie jest wyższa, wtedy możemy nie zobaczyć ani grosza z tego co zainwestowaliśmy w dom. Aby tego uniknąć będziemy musieli spłacić cudzy dług i ewentealnie próbować odzyskać wpłacone pieniądze od poprzedniego właściciela.
  • inne prawa.:
    • Księga wieczysta pozwoli nam na uniknięcie przykrych niespodzianek związanych ze służebnościami i innymi prawami osób trzecich: m.in. możemy sprawdzić:
      • czy nikt nie ma np. „prawa przechodu” przez naszą działkę.
      • czy w związku z istniejącą „służebnością przesyłową” nie stanie nam na trawniku słup linii wysokiego napięcia
      • czy nie kupimy domu z „dożywotnikiem” – czyli osobą która przeniosła własność domu/mieszkania, na inną osobę w zamian za prawo do mieszkania i opiekę. Innymi słowy możemy kupić dom z czyjąś babcią, której będziemy mogli się pozbyć jedynie w ramach postępowania sądowego i wypłacania renty.
      • czy w księdze nie wpisano żadnych roszczeń (np. związanych z umową przedwstępną)
  • postępowania:
    • w księdze wieczystej, wpisane są wnioski, postanowienia i inne czynności podejmowane w związku z nieruchomością które nie zostały jeszcze rozpoznane przez właściwy organ. Np. postępowanie o wywłaszczeniu nieruchomości, czy zastrzeżenie umowy przedwstępnej/warunkowej sprzedaży nieruchomości.

Krok 4: Wnioski

Nie angażujmy się w transakcje dotyczące nieruchomości, nie mających uregulowanej kwestii własności, albo na której ustanowiono niebezpieczne prawa(hipoteka), bądź inne uciążliwe ograniczone prawa rzeczowe (służebności).

Księgi posiadają rękojmię wiary publicznej (uważa się że stan w nich opisany odpowiada rzeczywistości), a także z uwagi na ich ogólną dostępność, uważa się że osoba podnosząca, iż nie wiedziała o faktach wpisanych w księdze nie dopełniła obowiązków i była niestaranna.


CZĘŚĆ DRUGA: MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (URZĄD GMINY/ MIASTA)

Krok pierwszy: Zbieramy informacje.

Aby względnie sprawnie uzyskać informacje dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego powinniśmy uzyskać poniższe dane dotyczące naszej nieruchomości ( w tym przypadku gruntowej)

  • nazwę obrębu,
  • numer arkusza mapy,
  • numer działki.

REKLAMA

Informacje te możemy uzyskać m.in. z księgi wieczystej. Więc jeśli udaliśmy się już do Sądu wieczysto-księgowego, załatwienie sprawy w urzędzie będzie ułatwione. Jeśli nie, trzeba będzie określić położenie działki najlepiej jak się potrafi, z oznaczeniem adresu, miejscowości, gminy/powiatu.

Sprawdźmy czy nasza gmina uchwaliła plan zagospodarowania terenu. Jeżeli nie, spróbujmy się dowiedzieć jak zaawansowane (o ile w ogóle) są prace nad stworzeniem plany. Jest to istotne np. dla kwestii odrolnienia działki, czy decyzji o warunkach zabudowy.

Krok drugi: Sprawdzamy informacje.

Dla naszych celów nie potrzebujemy wypisu i wyrysu z planu. Potrzebujemy jedynie informacji- a to nie wiąże się z kosztami. Podając w urzędzie gminy (we właściwym referacie/wydziale), najprawdopodobniej uzyskamy konieczne dla nas informacje.

(Niektóre co-nowocześniejsze gminy udostępniają plan zagospodarowania on-line na swoich stronach internetowych)

Na tym etapie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić informacje, które będą w najbliższym czasie decydować o wykorzystaniu naszej nieruchomości.

Jeżeli gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, spróbujmy się dowiedzieć kiedy powstanie, na jakim etapie znajduje się projektowanie.

Możemy również wystąpić o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu- nie jest do tego wymagany tytuł własności nieruchomości.

Krok trzeci: informacje dla budowy.

informacje istotne z punktu widzenia pozwolenia na budowę:

  • czy obszar w planie zagospodarowania jest przeznaczony na nasze potrzeby: np. na budownictwo mieszkaniowe, zabudowa fabryczną/przemysłową, część usługową.
  • czy obszar nie jest zastrzeżony dla produkcji rolnej bez zabudowy – może to uniemożliwić zabudowanie działki (czy to w ramach odrolnienia, czy budowy siedliska). Gmina może być niechętna przekształceniu takich gruntów w planie zagospodarowania.

Krok czwarty: informacje dla użytkowania/ mieszkania.

  • czy w sąsiedztwie, czy nawet w obrębie działki nie jest planowana budowa autostrady/ drogi szybkiego ruchu. (związane z możliwością wywłaszczenia, oraz nie wydaniem pozwolenia na budowę)
  • czy plan zagospodarowania przewiduje budowę dróg dojazdowych/ doprowadzenie mediów.
  • czy nie planuje się budowy: oczyszczalni ścieków, zakładów utylizacyjnych, czy innych uciążliwych instalacji.

Krok piąty: Wnioski.

Nie kupujmy ziemi wokół której wyrosną fabryki, świńskie fermy, czy autostrada, o ile nie jest to dla nas korzystne (np. sami planujemy otworzyć np. hodowlę). Wgląd w plan zagospodarowania pozwala na określenie ogólnych tendencji rozwoju danej miejscowości /gminy. Należy jednak pamiętać, iż plany nie są ostateczne i mogą być zmienione, o ile nie stoi to w sprzeczności z planami wojewódzkimi (np. dot. trasy drogi szybkiego ruchu).

Możemy zobaczyć czy gmina planuje doprowadzenie dróg i mediów, oraz czy nasza działka rolna ma jakieś szanse na przekwalifikowanie na budowlaną/ rekreacyjną.

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA