REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa najmu okazjonalnego z obcokrajowcem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doradca ds. nieruchomości
Umowa najmu okazjonalnego z obcokrajowcem
Umowa najmu okazjonalnego z obcokrajowcem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracując na rynku nieruchomości obserwuję, jak zmienia się podejście wynajmujących do bezpieczeństwa przy zawieraniu umów najmu. Rynek najemców przeszedł dużą zmianę. Mamy większą różnorodność klientów, świadomość przepisów prawa. Duży udział obcokrajowców, którzy szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie wybrali Polskę jako swoją destynację do życia. Te wszystkie zmiany ukształtowały obecny rynek najmu pod kątem wybieranej formy prawnej. Najbardziej popularną formą jest aktualnie umowa najmu okazjonalnego. Jeszcze niedawno ten typ umowy wzbudzał zdziwienie. Dziś mało jest najemców, którzy nie słyszeli o takiej umowie. Nawet obcokrajowcy mają już świadomość, że muszą się do podpisania takiej umowy przygotować. I robią to sami albo korzystają z agenta nieruchomości.

Przepisy - otoczenie prawne

Prawa oraz obowiązki najemcy i wynajmującego lokal mieszkalny regulowane są przez:

REKLAMA

  • ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,
  • Kodeks cywilny.

Ważne kwestie dla obcokrajowca

Meldunek

Dla obcokrajowców to jest ważny aspekt. Wynajmującym trzeba to często dobrze wytłumaczyć. Obcokrajowiec potrzebuje mieć adres w Polsce. A prawo do meldunku wynika z przepisów i nie można najemcy zabronić zameldowania się w lokalu. Dlatego bezpieczniej jest zawrzeć umowę na czas określony. Najemca może się zameldować na podstawie umowy najmu na okres wynikający z tej umowy. Obcokrajowcy często zapisują dzieci do szkół rejonowych i w umowie najmu proszą o wpisanie także dzieci jako współmieszkających.

Legalność pobytu w Polsce

Zależy od kraju: karta pobytu, wiza, pozwolenie na pracę. Trzeba zweryfikować dokumenty w zależności od kraju, z jakiego pochodzi nasz najemca.

Język umowy musi być zrozumiały dla najemcy.

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przygotować umowę najmu?

Skoro język umowy ma być zrozumiały dla najemcy to mamy 2 opcje:

  • wersja polsko-angielska, jeśli najemca zna ten język
  • albo najemca daje umowę do tłumacza przysięgłego, który mu tłumaczy umowę i podpisuje się na niej. Jest to droższa opcja, ale na wypadek problemu z najemcą zabezpiecza wynajmującego.

Załączniki do umowy

Ustawa o ochronie praw lokatorów wymienia 3 załączniki potrzebne do zawarcia takiej umowy:

  1. Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu
  2. Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu
  3. Oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu

Dodatkowym bardzo ważnym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy, zawierający stany liczników, opis lokalu na dzień wydania go najemcy. Załącznikiem do protokołu może być lista wyposażenia. Warto ją przygotować i dokładnie spisać, co pozostawiamy w lokalu. Może się nam to przydać, gdy będziemy odbierać od najemcy lokal i okaże się, ze jakieś wyposażenie jest niekompletne albo uległo zniszczeniu. Jeśli korzystamy z usługi agenta nieruchomości to najczęściej dba o skompletowanie tych dokumentów i odpowiednią dokumentację fotograficzną, aby uniknąć potem problemów z weryfikacją stanu lokalu po zakończeniu umowy najmu.

Inne dokumenty wynikają z zapisów umowy najmu i jeśli są wymienione w treści powinny stanowić załączniki do umowy.

Weryfikacja obcokrajowca

REKLAMA

To bardzo ważny etap całej transakcji i wcale niełatwy do przeprowadzenia. W Polsce pojawiają się już firmy oferujące usługi weryfikacji najemcy. Jeszcze niedawno był to temat tabu. W innych krajach najemcy są już od dawna przyzwyczajeni, że przed podpisaniem umowy najmu zostaną poproszeni o wykazanie swojej zdolności do regulowania zobowiązań wynikających z umowy najmu czy czynszu najmu i wszystkich innych opłat, do których ponoszenia są zobowiązani.

Praktyką stosowaną na rynku są też referencje od poprzednich wynajmujących. Dzięki temu możemy czuć się bezpieczniej. Warto trochę poznać naszego kandydata i poświęcić czas na rozmowę o jego planach, dowiedzieć się, jaki jest powód pobytu w Polsce, gdzie pracuje, czy będzie mieszkał sam, czy z inną osobą, czy ma zwierzęta.

Zabezpieczenia dla wynajmującego

Prawnicy zgodnie piszą w tym temacie, że w przypadku obcokrajowców najlepszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest wyższa kaucja. W przypadku najmu okazjonalnego może ona wynosić maksymalnie 6-krotność czynszu najmu. Oczywiście możemy korzystać z rygoru egzekucji co do płatności, poręczeń osób trzecich. Warto jednak zastanowić się nad skutecznością egzekwowania tych praw w przypadku obcokrajowca. Szczególnie, kiedy opuści nasz kraj. Kto i gdzie będzie go szukać, aby wyegzekwować pieniądze zgodnie z tytułem egzekucyjnym.

Ważne pytania, które warto zadać, zanim pojedziesz na prezentację i zaczniesz pisać umowę

REKLAMA

Oczywiście każdy z wynajmujących może sobie sam przygotować własny zestaw pytań. Ja, pracując już wiele lat na tym rynku, mam swoją wypracowaną listę, do której dodaję ciągle kolejne pytania po realizacji nowych zleceń. I nie chodzi tu o odpytywanie naszego kandydata jak w szkole. Ale jeśli w naszym mieszkaniu nie zgadzamy się na zwierzęta to warto ten temat poruszyć już na początku. Jeśli nie chcemy, aby w naszym mieszkaniu przebywało więcej, niż określona liczna osób też warto to zasygnalizować na początku.

Czy nasi najemcy rozumieją rozliczanie mediów i nie będą zaskoczeni jak dostaną dopłatę za wodę albo ogrzewanie. Bo może w ich kraju sposób rozliczeń wygląda inaczej. Czy mogą dowolnie zmieniać aranżację wnętrza, wiercić dziury w ścianach na obrazki, przemalować ściany. Dla niektórych to sprawa oczywista, dla innych nie wymagająca zgody wynajmującego. I konflikt w trakcie współpracy może się pojawić z tego tytułu. Czy rozumieją, co to jest umowa najmu okazjonalnego i że będą potrzebowali tłumacza przysięgłego?

Wynajem - co może pójść nie tak?

  • Nie zweryfikujemy dobrze naszego najemcy i w trakcie współpracy okaże się, ze nie ma pracy i przestanie nam płacić.
  • Nie zweryfikujemy, jaki adres podał nam do eksmisji i okaże się, że oświadczenie jest wadliwe i nie pozwoli na skuteczne skorzystanie z niego.
  • Nie zadbamy o podpisanie umowy w języku zrozumiałym dla najemcy i najemca w razie sporu wykaże, że nie rozumiał treści umowy.
  • Nie przygotujemy dobrze protokołu zdawczo-odbiorczego i nie będziemy mogli dochodzić w razie sporu z najemcą naszych praw.
  • Skorzystamy z umowy z internetu bez weryfikacji, czy nie zawiera ona zapisów niezgodnych z przepisami prawa. W razie sporu z najemca takie zapisy nie są obowiązujące. Często klienci błędnie zapisują okresy i sposób wypowiedzenia umowy.

Proces zawarcia umowy najmu okazjonalnego z obcokrajowcem jest pracochłonny i można popełnić wiele błędów. Przeprowadziłam już dziesiątki klientów przez takie umowy i widzę, że ważnym elementem jest tu także zaufanie. Najemca przyjeżdżając do obcego kraju ma też swoje obawy. Jeśli musi wpłacić wyższą kaucje boi się, czy wynajmujący mu ją potem zwróci. Czy nie wypowie mu umowy w trakcie z jakiegoś powodu. Każda ze stron ma ograniczone zaufanie do drugiej i chce się maksymalnie zabezpieczyć. Jeśli nie ma pomiędzy nimi kogoś, kto to zaufanie zbuduje i pomoże wypracować rozwiązania dobre dla najemcy i wynajmującego taka transakcja może nie dojść do skutku. A dodatkowym aspektem są tu jeszcze różnice kulturowe i zwyczaje. Nawet sposób oddania kluczy na koniec najmu może funkcjonować inaczej w różnych krajach. I jeśli nie zadbamy o wszystkie szczegóły zostaniemy z kluczem w skrzynce bez najemcy i bez podpisanego protokołu. Otrzymamy jedynie smsa.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA