Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
REKLAMA
REKLAMA
Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
Otóż nie, może kupić każdy, ale pod pewnymi warunkami. Jeżeli jest to ziemia rolna od 3000m2 do 9999m2 może ją nabyć każdy, ale Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma prawo pierwokupu.
REKLAMA
A co, jeżeli jest to ziemia o areale powyżej 1 hektara? Czy osoba nie mająca statutu rolnika może kupić taką ziemię? Może, ale trzeba wystąpić do KOWR z wnioskiem o wyrażenie zgody na nabycie takiej ziemi. Wcześniej sprzedający lub agent go reprezentujący powinien ogłoszenie o zbyciu takiej nieruchomości wystawić na stronie KOWR na okres 30 dni.
Jeżeli w tym czasie nie będzie chętnego rolnika na jej zakup, występujemy do KOWR z wnioskiem o wyrażenie zgody na nabycie tej nieruchomości. Na decyzję czeka się od 1,5 miesiąca nawet do sześciu miesięcy.
Przeważnie KOWR wyraża zgodę. Nigdy nie otrzymałem, dla klientów, których reprezentowałem, decyzji odmownej. Zdarzało się wielokrotnie, że z uwagi na wyższą wartość sprzedaży ziemi w ofercie (większa niż średnia gusowska w danym województwie), KOWR żądał dostarczenia operatu szacunkowego sporządzonego przez licencjonowanego rzeczoznawcę, w którym wykazał on, że nasza nieruchomość jest warta danej ceny. Po dostarczeniu takiego operatu nie mieliśmy nigdy problemu z uzyskaniem zgody z KOWR.
Czy na ziemi rolnej można wybudować dom?
Chociaż obrót gruntami rolnymi nie jest tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać i taki grunt może nabyć każdy to uzyskanie zgody na budowę domu jest bardziej skomplikowane.
Tutaj przepisy mocno regulują, kto może takie pozwolenie nabyć. Interpretacje jednostek administracyjnych w całej Polsce są różne, dlatego uzależnione to jest od regionu Polski i przychylności gminy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o nabyciu gruntu rolnego z zamiarem wybudowania tam domu, warto sprawdzić, czy można to zrobić. Warto pamiętać również, że grunt rolny można sprzedać najszybciej po 5 latach, chyba, że wystąpimy o zgodę do KOWR, aby przyspieszyć ten proces. Tutaj trzeba udowodnić faktyczne przesłanki takiej decyzji. Decyzja często może być odmowna.
Podsumowując, grunty rolny może nabyć każdy, ale uzyskania pozwolenia na budowę już niekoniecznie.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.