REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK. Jakie są fakty?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK, Jakie są fakty?
Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK, Jakie są fakty?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Po wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 r. posiadacze kredytów frankowych odetchnęli z ulgą. Jego zapisy okazały się nich bardzo korzystne. Pomimo tego konflikt dotyczący kredytów frankowych jeszcze się nie zakończył. Banki mają wiele do stracenia, dlatego bronią swojej pozycji - tym razem egzekwując waloryzację kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. Do tej pory padło kilka nieprawomocnych wyroków sądowych na korzyść banków. Czy frankowicze mają się czego obawiać?

Wyrok TSUE

Kredyty frankowe od lat są przedmiotem sporów. Ostatnie decyzje TSUE jeszcze bardziej podgrzały atmosferę. Przypomnijmy, że Trybunał stwierdził, iż banki muszą ponieść konsekwencję swojej nieuczciwości i nie mają prawa żądać od konsumentów żadnej formy rekompensaty za udostępnienie kapitału. Jednocześnie dał taką możliwość kredytobiorcom frankowym, mówiąc, że mogą oni dochodzić od banków dodatkowych świadczeń, o ile krajowe sądy uznają takie roszczenia za zasadne. 

Wyrok TSUE wydaje się jednoznaczny, jednak obie strony sporu interpretują go odmiennie. Banki uważają, że wartość pożyczonych środków uległa zmianie, a w przypadku anulowania umowy kredytu frankowego konieczna jest waloryzacja kapitału. W tej sprawie zapadły dotychczas trzy nieprawomocne wyroki, gdyż dwa polskie sądy postanowiły podzielić interpretację sektora bankowego. Czy rzeczywiście banki wygrywają na tym polu z konsumentami? Zapewne jedna ze stron chciałaby, żebyśmy tak myśleli, ale przypatrzmy się faktom.

REKLAMA

Waloryzacja kapitału: Dyrektywa 93/13, TSUE i stanowisko UOKiK

REKLAMA

Po pierwsze próba waloryzacji kapitału po anulowaniu umowy kredytu z uwagi na nieuczciwe klauzule byłaby sprzeczna z założeniami dyrektywy 93/13 i stanowiłaby naruszenie obowiązujących przepisów. Wielu ekspertów od początku sygnalizowało, że ostatecznie banki nie mają szans na wygranie sporów z frankowiczami. Ponadto Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest już na etapie rozpatrywania sprawy dotyczącej waloryzacji. Wiele wskazuje na to, że kolejny raz stanie on po stronie frankowiczów.

Ostatnio do sprawy waloryzacji odniósł się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, określając działania banków jako bezpodstawne i nieetyczne. Posiadacze kredytów w CHF mogą zwrócić się do UOKiK o indywidualny pogląd w sprawie. Podobne zdanie ma sędzia Wydziału Frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie, powołując się zarówno na przepisy krajowe, jak i na wyżej wspomnianą unijną dyrektywę. 

Orzecznictwo sądów a stanowisko banków

REKLAMA

Pomimo licznych sygnałów, Związek Banków Polskich jest zdania, że wyrok TSUE z 15 czerwca nie wyklucza roszczeń dotyczących waloryzacji, a pierwsze nieprawomocne wyroki sądowe traktuje jako potwierdzenie słuszności swojego stanowiska. Konsumenci mają prawo odwołać się od tych wyroków, co zapewne uczynią. Eksperci prawa przewidują, że sądy apelacyjne ostatecznie orzekną na korzyść osób posiadających kredyty frankowe. Prawdą jest, że wiele sądów czeka obecnie na stanowisko TSUE.

W polskich sądach toczy się około 130 tys. postępowań o kredyty frankowe. Przewiduje się, że do końca roku ich liczba może osiągnąć nawet 150 tys. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nic dziwnego, że sektor bankowy nie daje za wygraną, skoro ma tak dużo do stracenia. Czy jednak będąc twórcą wadliwych umów, powinien osiągać dodatkowe korzyści kosztem kredytobiorców

Eksperci radzą frankowiczom, aby w świetle obecnych okoliczności skorzystali z fachowej konsultacji prawnej podczas sporu z bankami. Należy podkreślić, iż mimo napotkanych przeciwności, obserwujemy systematyczny wzrost pozytywnych rozstrzygnięć sądowych na korzyść kredytobiorców frankowych, co przypomina, że warto walczyć o swoje prawa.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Cogito
    2023-09-19 12:23:39
    Nieuczciwi przedsiębiorcy (banki) powinni PILNIE zawierać ugody oparte na odfrankowieniu umowy lub unieważnieniu umowy (zwrot nominalnie spełnionych świadczeń). Uchwała SN III CZP 6/21 pokrętnie wywodzi z Dyrektywy 93/13 przywileje dla nieuczciwych przedsiębiorców, co zostanie prędzej czy później obalone przez TSUE. Wówczas okaże się, że roszczenia banków są przedawnione. Klienci mogą nie być wówczas skłonni do ugód sankcji "darmowego kredytu" ale będą egzekwować prawa do końca. Wkrótce TSUE orzeknie w sprawie C 28/22 - w sprawie tej sąd pyta de fakto o zgodność z Dyrektywą zasadniczych twierdzeń SN z uzasadnienia uchwały III CZP 6/21, takich jak uzależnienie rozpoczęcia biegu przedawnienia świadczeń nieuczciwego przedsiębiorcy od działania oszukanego konsumenta. odpowiedź TSUE łatwo przewidzieć.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy przycinać lawendę? Jak to zrobić?

W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je ciąć i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

Kiedy przycinać budleję Davida? I jak?

Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

Kiedy przycinać trawy?

Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

REKLAMA

Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się. Są wyjątki od tej zasady. Zakaz reformationis in peius w prawie budowlanym

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego publikuje ważne i ciekawe interpretacje przepisów Prawa budowlanego. W jednym z opisanych kazusów opisana została kwestia zakazu wydania decyzji na niekorzyść strony odwołującej się.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

Maszt telekomunikacyjny w sąsiedztwie. Czy wpływa na ceny nieruchomości?

Już drugi raz badacze z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie sprawdzili, czy istnieje związek między budową stacji bazowych (BTS) a cenami nieruchomości znajdujących się w ich sąsiedztwie. Pierwsze badanie przeprowadzone w 2022 roku nie wykazało takiej zależności. Również teraz nie znaleziono dowodów na istnienie takiej korelacji.

Nawet co drugie mieszkanie było kupowane w celach inwestycyjnych. Jak jest teraz i czy znów kupujący dla siebie będą w przewadze

Rosnące nieustannie od początków wysokiej inflacji ceny mieszkań zaktywizowały inwestorów. Do tych, którzy kupują, by wynajmować dołączyli flipperzy nowej generacji. Klasyczny flipper wyszukuje okazji w standardowej ofercie, ci nowi za atrakcyjną uznają każde niemal mieszkanie na sprzedaż, bo zarobi się na nim wyłącznie na spekulacji cenowej. W konsekwencji jeszcze niemal rok temu co drugie sprzedawane w Polsce mieszkanie szło w ręce inwestorów. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny - co wybrać, co się bardziej opłaca?

Wynajem mieszkania czy może kredyt hipoteczny na własną nieruchomość. Jakie rozwiązania wybierają obecnie Polacy? Co się bardziej opłaca?

Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

REKLAMA