REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK. Jakie są fakty?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK, Jakie są fakty?
Waloryzacja kapitału kredytu frankowego - roszczenia banków, orzecznictwo, stanowisko UOKiK, Jakie są fakty?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Po wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 r. posiadacze kredytów frankowych odetchnęli z ulgą. Jego zapisy okazały się nich bardzo korzystne. Pomimo tego konflikt dotyczący kredytów frankowych jeszcze się nie zakończył. Banki mają wiele do stracenia, dlatego bronią swojej pozycji - tym razem egzekwując waloryzację kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. Do tej pory padło kilka nieprawomocnych wyroków sądowych na korzyść banków. Czy frankowicze mają się czego obawiać?

Wyrok TSUE

Kredyty frankowe od lat są przedmiotem sporów. Ostatnie decyzje TSUE jeszcze bardziej podgrzały atmosferę. Przypomnijmy, że Trybunał stwierdził, iż banki muszą ponieść konsekwencję swojej nieuczciwości i nie mają prawa żądać od konsumentów żadnej formy rekompensaty za udostępnienie kapitału. Jednocześnie dał taką możliwość kredytobiorcom frankowym, mówiąc, że mogą oni dochodzić od banków dodatkowych świadczeń, o ile krajowe sądy uznają takie roszczenia za zasadne. 

Wyrok TSUE wydaje się jednoznaczny, jednak obie strony sporu interpretują go odmiennie. Banki uważają, że wartość pożyczonych środków uległa zmianie, a w przypadku anulowania umowy kredytu frankowego konieczna jest waloryzacja kapitału. W tej sprawie zapadły dotychczas trzy nieprawomocne wyroki, gdyż dwa polskie sądy postanowiły podzielić interpretację sektora bankowego. Czy rzeczywiście banki wygrywają na tym polu z konsumentami? Zapewne jedna ze stron chciałaby, żebyśmy tak myśleli, ale przypatrzmy się faktom.

REKLAMA

Waloryzacja kapitału: Dyrektywa 93/13, TSUE i stanowisko UOKiK

REKLAMA

Po pierwsze próba waloryzacji kapitału po anulowaniu umowy kredytu z uwagi na nieuczciwe klauzule byłaby sprzeczna z założeniami dyrektywy 93/13 i stanowiłaby naruszenie obowiązujących przepisów. Wielu ekspertów od początku sygnalizowało, że ostatecznie banki nie mają szans na wygranie sporów z frankowiczami. Ponadto Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest już na etapie rozpatrywania sprawy dotyczącej waloryzacji. Wiele wskazuje na to, że kolejny raz stanie on po stronie frankowiczów.

Ostatnio do sprawy waloryzacji odniósł się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, określając działania banków jako bezpodstawne i nieetyczne. Posiadacze kredytów w CHF mogą zwrócić się do UOKiK o indywidualny pogląd w sprawie. Podobne zdanie ma sędzia Wydziału Frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie, powołując się zarówno na przepisy krajowe, jak i na wyżej wspomnianą unijną dyrektywę. 

Orzecznictwo sądów a stanowisko banków

REKLAMA

Pomimo licznych sygnałów, Związek Banków Polskich jest zdania, że wyrok TSUE z 15 czerwca nie wyklucza roszczeń dotyczących waloryzacji, a pierwsze nieprawomocne wyroki sądowe traktuje jako potwierdzenie słuszności swojego stanowiska. Konsumenci mają prawo odwołać się od tych wyroków, co zapewne uczynią. Eksperci prawa przewidują, że sądy apelacyjne ostatecznie orzekną na korzyść osób posiadających kredyty frankowe. Prawdą jest, że wiele sądów czeka obecnie na stanowisko TSUE.

W polskich sądach toczy się około 130 tys. postępowań o kredyty frankowe. Przewiduje się, że do końca roku ich liczba może osiągnąć nawet 150 tys. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nic dziwnego, że sektor bankowy nie daje za wygraną, skoro ma tak dużo do stracenia. Czy jednak będąc twórcą wadliwych umów, powinien osiągać dodatkowe korzyści kosztem kredytobiorców

Eksperci radzą frankowiczom, aby w świetle obecnych okoliczności skorzystali z fachowej konsultacji prawnej podczas sporu z bankami. Należy podkreślić, iż mimo napotkanych przeciwności, obserwujemy systematyczny wzrost pozytywnych rozstrzygnięć sądowych na korzyść kredytobiorców frankowych, co przypomina, że warto walczyć o swoje prawa.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Cogito
    2023-09-19 12:23:39
    Nieuczciwi przedsiębiorcy (banki) powinni PILNIE zawierać ugody oparte na odfrankowieniu umowy lub unieważnieniu umowy (zwrot nominalnie spełnionych świadczeń). Uchwała SN III CZP 6/21 pokrętnie wywodzi z Dyrektywy 93/13 przywileje dla nieuczciwych przedsiębiorców, co zostanie prędzej czy później obalone przez TSUE. Wówczas okaże się, że roszczenia banków są przedawnione. Klienci mogą nie być wówczas skłonni do ugód sankcji "darmowego kredytu" ale będą egzekwować prawa do końca. Wkrótce TSUE orzeknie w sprawie C 28/22 - w sprawie tej sąd pyta de fakto o zgodność z Dyrektywą zasadniczych twierdzeń SN z uzasadnienia uchwały III CZP 6/21, takich jak uzależnienie rozpoczęcia biegu przedawnienia świadczeń nieuczciwego przedsiębiorcy od działania oszukanego konsumenta. odpowiedź TSUE łatwo przewidzieć.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

REKLAMA

Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

REKLAMA