REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?
Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minęły już 2 miesiące od głośnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że rozwiązał on m.in. kwestię zabezpieczenia roszczeń dot. kredytu frankowego (sprawa C-287/22). TSUE orzekł, że krajowy sąd powinien zastosować tego rodzaju zabezpieczenie w przypadku sporu sądowego odnoszącego się do nieważności umowy kredytu frankowego. Takie tymczasowe działanie powinno przysługiwać nawet kredytobiorcy, który nie uregulował jeszcze zobowiązań kapitałowych względem banku. Czy powyższa decyzja wpłynęła widocznie na sytuację frankowiczów?

Na podstawie naszych doświadczeń i ciągłej obserwacji rynku widzimy, że stanowisko Trybunału wywarło duży wpływ na obecną sytuację frankowiczów w polskich sądach. Niegdyś odnosiły się one z dużą ostrożnością do wniosków o zabezpieczenie roszczenia, jednak po 15 czerwca 2023 r. (po wyroku TSUE) ich stanowisko jest zdecydowanie bardziej przychylne. 

REKLAMA

Czym jest zabezpieczenie roszczenia i jak je złożyć?

Zabezpieczenie roszczenia w kontekście kredytu frankowego polega na tymczasowym wstrzymaniu płatności rat kredytowych do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku sądu. Chroni ono prawa konsumentów. Dzięki temu nie muszą oni płacić rat w trakcie trwania procesu, a bank nie ma prawa naliczać odsetek za opóźnienia w spłacie. Już sama ta decyzja sądu przynosi dużą ulgę frankowiczom obciążonym wieloletnim spłacaniem wysokich zobowiązań.

Należy pamiętać, że zabezpieczenie roszczenia nie następuje automatycznie w trakcie trwania postępowania, ale jedynie na złożony wniosek. Można go złożyć razem z pozwem, a także w tracie trwania sprawy. Obecnie najczęstszą praktyką jest składanie pozwów w sprawach frankowych od razu wraz z wnioskiem. Nie wydłuża to znacznie postępowania, gdyż jego rozpatrzenie zajmuje ok. 1 tydzień. 

O zabezpieczenie roszczeń może ubiegać się każda osoba uczestnicząca w postępowaniu.  We wniosku powinna przedstawić dowody na swoje roszczenie oraz na konieczność takiego zabezpieczenia. Zdaniem TSUE powinno ono przysługiwać nawet wobec tych konsumentów, którzy jeszcze nie spłacili nominalnej kwoty kredytu. 

Zabezpieczenie roszczeń a konsekwencje ze strony banków

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się wejść na drogę sądową i skorzystać z zabezpieczenia roszczeń, bank nie może wywierać na nim presji, np. wypowiadając jego umowę lub zgłaszając zaległości do BIK. Takie działania byłyby niezgodne z prawem. 

Należy jasno podkreślić, że skorzystanie z zawieszenia spłaty zobowiązań kredytowych na czas postępowania nie niesie ze sobą ryzyka windykacji należności. Frankowicze mogą przez ten czas legalnie zaprzestać spłaty swoich rat kapitałowo-odsetkowych.

Czy można złożyć wniosek ponownie?

Frankowicze, którzy rozpoczęli swoje procesy przed czerwcem 2023 roku, mogli się spotkać z dużą ostrożnością sądu i odmową udzielenia zabezpieczenia roszczeń. W obecnej sytuacji warto jednak złożyć wniosek ponownie. W świetle nowych okoliczności istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem sąd rozpatrzy wniosek przychylnie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA