REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?
Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minęły już 2 miesiące od głośnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że rozwiązał on m.in. kwestię zabezpieczenia roszczeń dot. kredytu frankowego (sprawa C-287/22). TSUE orzekł, że krajowy sąd powinien zastosować tego rodzaju zabezpieczenie w przypadku sporu sądowego odnoszącego się do nieważności umowy kredytu frankowego. Takie tymczasowe działanie powinno przysługiwać nawet kredytobiorcy, który nie uregulował jeszcze zobowiązań kapitałowych względem banku. Czy powyższa decyzja wpłynęła widocznie na sytuację frankowiczów?

Na podstawie naszych doświadczeń i ciągłej obserwacji rynku widzimy, że stanowisko Trybunału wywarło duży wpływ na obecną sytuację frankowiczów w polskich sądach. Niegdyś odnosiły się one z dużą ostrożnością do wniosków o zabezpieczenie roszczenia, jednak po 15 czerwca 2023 r. (po wyroku TSUE) ich stanowisko jest zdecydowanie bardziej przychylne. 

REKLAMA

Czym jest zabezpieczenie roszczenia i jak je złożyć?

Zabezpieczenie roszczenia w kontekście kredytu frankowego polega na tymczasowym wstrzymaniu płatności rat kredytowych do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku sądu. Chroni ono prawa konsumentów. Dzięki temu nie muszą oni płacić rat w trakcie trwania procesu, a bank nie ma prawa naliczać odsetek za opóźnienia w spłacie. Już sama ta decyzja sądu przynosi dużą ulgę frankowiczom obciążonym wieloletnim spłacaniem wysokich zobowiązań.

Należy pamiętać, że zabezpieczenie roszczenia nie następuje automatycznie w trakcie trwania postępowania, ale jedynie na złożony wniosek. Można go złożyć razem z pozwem, a także w tracie trwania sprawy. Obecnie najczęstszą praktyką jest składanie pozwów w sprawach frankowych od razu wraz z wnioskiem. Nie wydłuża to znacznie postępowania, gdyż jego rozpatrzenie zajmuje ok. 1 tydzień. 

O zabezpieczenie roszczeń może ubiegać się każda osoba uczestnicząca w postępowaniu.  We wniosku powinna przedstawić dowody na swoje roszczenie oraz na konieczność takiego zabezpieczenia. Zdaniem TSUE powinno ono przysługiwać nawet wobec tych konsumentów, którzy jeszcze nie spłacili nominalnej kwoty kredytu. 

Zabezpieczenie roszczeń a konsekwencje ze strony banków

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się wejść na drogę sądową i skorzystać z zabezpieczenia roszczeń, bank nie może wywierać na nim presji, np. wypowiadając jego umowę lub zgłaszając zaległości do BIK. Takie działania byłyby niezgodne z prawem. 

Należy jasno podkreślić, że skorzystanie z zawieszenia spłaty zobowiązań kredytowych na czas postępowania nie niesie ze sobą ryzyka windykacji należności. Frankowicze mogą przez ten czas legalnie zaprzestać spłaty swoich rat kapitałowo-odsetkowych.

Czy można złożyć wniosek ponownie?

Frankowicze, którzy rozpoczęli swoje procesy przed czerwcem 2023 roku, mogli się spotkać z dużą ostrożnością sądu i odmową udzielenia zabezpieczenia roszczeń. W obecnej sytuacji warto jednak złożyć wniosek ponownie. W świetle nowych okoliczności istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem sąd rozpatrzy wniosek przychylnie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA