Zabezpieczenie roszczeń z kredytu frankowego po wyroku TSUE – jak to zrobić. Czy można złożyć wniosek ponownie?
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie naszych doświadczeń i ciągłej obserwacji rynku widzimy, że stanowisko Trybunału wywarło duży wpływ na obecną sytuację frankowiczów w polskich sądach. Niegdyś odnosiły się one z dużą ostrożnością do wniosków o zabezpieczenie roszczenia, jednak po 15 czerwca 2023 r. (po wyroku TSUE) ich stanowisko jest zdecydowanie bardziej przychylne.
REKLAMA
Czym jest zabezpieczenie roszczenia i jak je złożyć?
Zabezpieczenie roszczenia w kontekście kredytu frankowego polega na tymczasowym wstrzymaniu płatności rat kredytowych do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku sądu. Chroni ono prawa konsumentów. Dzięki temu nie muszą oni płacić rat w trakcie trwania procesu, a bank nie ma prawa naliczać odsetek za opóźnienia w spłacie. Już sama ta decyzja sądu przynosi dużą ulgę frankowiczom obciążonym wieloletnim spłacaniem wysokich zobowiązań.
Należy pamiętać, że zabezpieczenie roszczenia nie następuje automatycznie w trakcie trwania postępowania, ale jedynie na złożony wniosek. Można go złożyć razem z pozwem, a także w tracie trwania sprawy. Obecnie najczęstszą praktyką jest składanie pozwów w sprawach frankowych od razu wraz z wnioskiem. Nie wydłuża to znacznie postępowania, gdyż jego rozpatrzenie zajmuje ok. 1 tydzień.
O zabezpieczenie roszczeń może ubiegać się każda osoba uczestnicząca w postępowaniu. We wniosku powinna przedstawić dowody na swoje roszczenie oraz na konieczność takiego zabezpieczenia. Zdaniem TSUE powinno ono przysługiwać nawet wobec tych konsumentów, którzy jeszcze nie spłacili nominalnej kwoty kredytu.
Zabezpieczenie roszczeń a konsekwencje ze strony banków
Jeśli kredytobiorca zdecyduje się wejść na drogę sądową i skorzystać z zabezpieczenia roszczeń, bank nie może wywierać na nim presji, np. wypowiadając jego umowę lub zgłaszając zaległości do BIK. Takie działania byłyby niezgodne z prawem.
Należy jasno podkreślić, że skorzystanie z zawieszenia spłaty zobowiązań kredytowych na czas postępowania nie niesie ze sobą ryzyka windykacji należności. Frankowicze mogą przez ten czas legalnie zaprzestać spłaty swoich rat kapitałowo-odsetkowych.
Czy można złożyć wniosek ponownie?
Frankowicze, którzy rozpoczęli swoje procesy przed czerwcem 2023 roku, mogli się spotkać z dużą ostrożnością sądu i odmową udzielenia zabezpieczenia roszczeń. W obecnej sytuacji warto jednak złożyć wniosek ponownie. W świetle nowych okoliczności istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem sąd rozpatrzy wniosek przychylnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.