REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samowole budowlane w Polsce – czy nadal jest ich dużo?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Samowole budowlane w Polsce
Samowole budowlane w Polsce
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samowole budowlane w przeszłości były dość częstym procederem. Wprowadzone przepisy prawa miały uporać się z nim. Sprawdźmy, czy to się udało.

Samowole budowlane w Polsce a prawo budowlane

Prawo budowlane w latach 90-tych minionego wieku traktowało samowole budowlane pobłażliwie. W efekcie stały się one istną plagą. W celu zapanowania nad tym procederem w 1995 r. wprowadzono do Prawa budowlanego przepis, art. 48, który nakazywał bezwzględną rozbiórkę każdej nielegalnej budowli, której nie udało się wykryć przez pięć lat. Tak restrykcyjny przepis nie zadziałał od razu. Jeszcze w 2000 r. nadzór budowlany wykrył i ukarał rozbiórką ok. 9,6 tys. samowoli budowlanych, z czego blisko 1,6 tys. dotyczyło budynków mieszkalnych.

REKLAMA

– Oczywiście rzadko były to gotowe domy. Mimo to przeciwko tak drakońskiemu rozwiązaniu protestowało wówczas wielu prawników. Nie podobał im się jego automatyzm i bezduszność. Często inwestorzy rozpoczynali budowę, nie czekając, aż załatwią formalności, bo z winy urzędników trwało to wiele miesięcy. W niektórych przypadkach rozsądek nakazywał danie takiemu inwestorowi szansy na zalegalizowanie samowoli budowlanej – zauważa Marek Wielgo.

Liczba nakazów rozbiórek samowoli budowlanych w Polsce

Liczba nakazów rozbiórek samowoli budowlanych w Polsce

GetHome.pl

W 1999 r. na wniosek sędziów jednego ze składów orzekających Naczelnego Sądu Administracyjnego wprowadzonym przepisem zajmował się nawet Trybunał Konstytucyjny. Nie dopatrzył się on jednak niekonstytucyjności przepisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2002 r. głośno było o 121 rodzinach, które kupiły mieszkania od jednego z wrocławskich deweloperów. Jak się okazało inwestycja była samowolą, na którą dostał on nakaz rozbiórki. Na szczęście liczba samowoli systematycznie malała. Dopuszczono więc ich legalizację w ściśle określonych przypadkach.

Liczba samowoli budowlanych w Polsce w 2021 roku

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) podaje, że w 2021 r. wydane zostały nakazy rozbiórki 210 budynków mieszkalnych. Równocześnie zalegalizowano budowę 390 domów jednorodzinnych oraz 18 budynków wielorodzinnych.

– Wykrytych samowoli nigdy nie było tak mało. To cieszy, bo świadczy o rosnącym poszanowaniu Prawa budowlanego – komentuje ekspert GetHome.pl.

Marek Wielgo, dodaje, że liczba wykrywanych samowoli budowlanych to w dużej mierze skutek donosów sąsiedzkich, a nie pracy inspektorów nadzoru budowlanego.

- To właśnie dzięki nim są one wykrywane najczęściej - ocenia ekspert.

Liczba nakazów robiórek w Polsce dotycząca lokali mieszkalnych

Liczba nakazów rozbiórek w Polsce dotycząca lokali mieszkalnych

GetHome.pl

Samowola budowlana - co to jest

Prawo budowlane wyróżnia dwa rodzaje samowoli budowlanych:

  1. W przypadku, gdy dom jest budowany bez pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia z projektem,
  2. W sytuacji, kiedy dom jest budowany niezgodnie z warunkami pozwolenia.

Tych pierwszych przypadków było do tej pory znacznie więcej, niż tych drugich. To się jednak może zmienić, jeśli budujący domy na podstawie uproszczonych procedur będą próbowali zagospodarować działkę według swojego widzimisię lub zmodyfikować projekt domu już w trakcie jego budowy. Oczywiście nakaz rozbiórki jest ostatecznością. Inwestor ma szansę na zalegalizowanie budowy.

Pewne jest natomiast, że spadek liczby wykrywanych samowoli budowlanych nie jest efektem dekoniunktury na rynku budowlanym. Wręcz przeciwnie, w ostatnich latach rosła liczba budów, ale tych nielegalnych było coraz mniej. Np. w 2013 r. wydane zostały pozwolenia na budowę 82 770 budynków mieszkalnych (jednorodzinnych i wielorodzinnych). W tym okresie inspektorzy nadzoru budowlanego wydali nakazy rozbiórki 562, co daje 6,8 samowoli na 1000 budynków objętych pozwoleniami na budowę. Natomiast na podstawie ubiegłorocznych pozwoleń powstanie 167 748 budynków, a 210 będzie musiało być rozebranych. To tylko 1,3 samowole na 1000 budowanych legalnie domów.

Nakazy rozbiórek samowoli na 1 tys. pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych

Nakazy rozbiórek samowoli na 1 tys. pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych

GetHome.pl

Legalizacja samowoli budowlanej

Warto zwrócić uwagę, że spadkowi liczby nakazów rozbiórki samowoli towarzyszy wzrost liczby zalegalizowanych budów budynków mieszkalnych. W 2021 r. procedurę legalizacyjną przeszło pomyślnie aż 408 budynków mieszkalnych. Było ich więc niemal dwa razy więcej niż ukaranych rozbiórką.

Zalegalizowane samowole budynków mieszkalnych

Zalegalizowane samowole budynków mieszkalnych

GetHome.pl

Ekspert GetHome.pl podkreśla, że bezwzględną rozbiórką są karane tylko te budynki, które zostały postawione w miejscu niedozwolonym przez plan zagospodarowania przestrzennego oraz niezgodnie ze sztuką budowlaną. Rozpoczęcie budowy bez pozwolenia lub zgłoszenia nie jest już traktowane z taką surowością. Nadzór budowlany nakazuje inwestorowi zatrzymanie budowy i informuje go o możliwości wszczęcia procedury legalizacyjnej. Taki inwestor musi wówczas w określonym terminie dostarczyć wszystkie wymagane przez prawo dokumenty. Legalizacja wiąże się też z obowiązkiem wniesienia bardzo słonej opłaty legalizacyjnej. Np. w przypadku domu jednorodzinnego wynosi ona 50 tys. zł.

Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Należy pamiętać o tym, że samowola nie ulega przedawnieniu. Jeśli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, nadzór budowlany wszczyna uproszczone postępowanie legalizacyjne. Co ważne, w tym przypadku nie jest wymagana opłata legalizacyjna. W przypadku starszych budynków kluczowe znaczenie ma ekspertyza techniczna, z której ma jasno wynikać, że budynek nadaje się do użytkowania oraz nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia przebywających w nim ludzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA