REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samowole budowlane w Polsce – czy nadal jest ich dużo?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Samowole budowlane w Polsce
Samowole budowlane w Polsce
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samowole budowlane w przeszłości były dość częstym procederem. Wprowadzone przepisy prawa miały uporać się z nim. Sprawdźmy, czy to się udało.

Samowole budowlane w Polsce a prawo budowlane

Prawo budowlane w latach 90-tych minionego wieku traktowało samowole budowlane pobłażliwie. W efekcie stały się one istną plagą. W celu zapanowania nad tym procederem w 1995 r. wprowadzono do Prawa budowlanego przepis, art. 48, który nakazywał bezwzględną rozbiórkę każdej nielegalnej budowli, której nie udało się wykryć przez pięć lat. Tak restrykcyjny przepis nie zadziałał od razu. Jeszcze w 2000 r. nadzór budowlany wykrył i ukarał rozbiórką ok. 9,6 tys. samowoli budowlanych, z czego blisko 1,6 tys. dotyczyło budynków mieszkalnych.

REKLAMA

– Oczywiście rzadko były to gotowe domy. Mimo to przeciwko tak drakońskiemu rozwiązaniu protestowało wówczas wielu prawników. Nie podobał im się jego automatyzm i bezduszność. Często inwestorzy rozpoczynali budowę, nie czekając, aż załatwią formalności, bo z winy urzędników trwało to wiele miesięcy. W niektórych przypadkach rozsądek nakazywał danie takiemu inwestorowi szansy na zalegalizowanie samowoli budowlanej – zauważa Marek Wielgo.

Liczba nakazów rozbiórek samowoli budowlanych w Polsce

Liczba nakazów rozbiórek samowoli budowlanych w Polsce

GetHome.pl

W 1999 r. na wniosek sędziów jednego ze składów orzekających Naczelnego Sądu Administracyjnego wprowadzonym przepisem zajmował się nawet Trybunał Konstytucyjny. Nie dopatrzył się on jednak niekonstytucyjności przepisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2002 r. głośno było o 121 rodzinach, które kupiły mieszkania od jednego z wrocławskich deweloperów. Jak się okazało inwestycja była samowolą, na którą dostał on nakaz rozbiórki. Na szczęście liczba samowoli systematycznie malała. Dopuszczono więc ich legalizację w ściśle określonych przypadkach.

Liczba samowoli budowlanych w Polsce w 2021 roku

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) podaje, że w 2021 r. wydane zostały nakazy rozbiórki 210 budynków mieszkalnych. Równocześnie zalegalizowano budowę 390 domów jednorodzinnych oraz 18 budynków wielorodzinnych.

– Wykrytych samowoli nigdy nie było tak mało. To cieszy, bo świadczy o rosnącym poszanowaniu Prawa budowlanego – komentuje ekspert GetHome.pl.

Marek Wielgo, dodaje, że liczba wykrywanych samowoli budowlanych to w dużej mierze skutek donosów sąsiedzkich, a nie pracy inspektorów nadzoru budowlanego.

- To właśnie dzięki nim są one wykrywane najczęściej - ocenia ekspert.

Liczba nakazów robiórek w Polsce dotycząca lokali mieszkalnych

Liczba nakazów rozbiórek w Polsce dotycząca lokali mieszkalnych

GetHome.pl

Samowola budowlana - co to jest

Prawo budowlane wyróżnia dwa rodzaje samowoli budowlanych:

  1. W przypadku, gdy dom jest budowany bez pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia z projektem,
  2. W sytuacji, kiedy dom jest budowany niezgodnie z warunkami pozwolenia.

Tych pierwszych przypadków było do tej pory znacznie więcej, niż tych drugich. To się jednak może zmienić, jeśli budujący domy na podstawie uproszczonych procedur będą próbowali zagospodarować działkę według swojego widzimisię lub zmodyfikować projekt domu już w trakcie jego budowy. Oczywiście nakaz rozbiórki jest ostatecznością. Inwestor ma szansę na zalegalizowanie budowy.

Pewne jest natomiast, że spadek liczby wykrywanych samowoli budowlanych nie jest efektem dekoniunktury na rynku budowlanym. Wręcz przeciwnie, w ostatnich latach rosła liczba budów, ale tych nielegalnych było coraz mniej. Np. w 2013 r. wydane zostały pozwolenia na budowę 82 770 budynków mieszkalnych (jednorodzinnych i wielorodzinnych). W tym okresie inspektorzy nadzoru budowlanego wydali nakazy rozbiórki 562, co daje 6,8 samowoli na 1000 budynków objętych pozwoleniami na budowę. Natomiast na podstawie ubiegłorocznych pozwoleń powstanie 167 748 budynków, a 210 będzie musiało być rozebranych. To tylko 1,3 samowole na 1000 budowanych legalnie domów.

Nakazy rozbiórek samowoli na 1 tys. pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych

Nakazy rozbiórek samowoli na 1 tys. pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych

GetHome.pl

Legalizacja samowoli budowlanej

Warto zwrócić uwagę, że spadkowi liczby nakazów rozbiórki samowoli towarzyszy wzrost liczby zalegalizowanych budów budynków mieszkalnych. W 2021 r. procedurę legalizacyjną przeszło pomyślnie aż 408 budynków mieszkalnych. Było ich więc niemal dwa razy więcej niż ukaranych rozbiórką.

Zalegalizowane samowole budynków mieszkalnych

Zalegalizowane samowole budynków mieszkalnych

GetHome.pl

Ekspert GetHome.pl podkreśla, że bezwzględną rozbiórką są karane tylko te budynki, które zostały postawione w miejscu niedozwolonym przez plan zagospodarowania przestrzennego oraz niezgodnie ze sztuką budowlaną. Rozpoczęcie budowy bez pozwolenia lub zgłoszenia nie jest już traktowane z taką surowością. Nadzór budowlany nakazuje inwestorowi zatrzymanie budowy i informuje go o możliwości wszczęcia procedury legalizacyjnej. Taki inwestor musi wówczas w określonym terminie dostarczyć wszystkie wymagane przez prawo dokumenty. Legalizacja wiąże się też z obowiązkiem wniesienia bardzo słonej opłaty legalizacyjnej. Np. w przypadku domu jednorodzinnego wynosi ona 50 tys. zł.

Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Należy pamiętać o tym, że samowola nie ulega przedawnieniu. Jeśli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, nadzór budowlany wszczyna uproszczone postępowanie legalizacyjne. Co ważne, w tym przypadku nie jest wymagana opłata legalizacyjna. W przypadku starszych budynków kluczowe znaczenie ma ekspertyza techniczna, z której ma jasno wynikać, że budynek nadaje się do użytkowania oraz nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia przebywających w nim ludzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA