REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt bez wkładu własnego już w maju - dla kogo

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt bez wkładu własnego rusza już 27 maja 2022 roku. Jest to rządzowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, potocznie zwany Kredytem bez wkładu własnego. Dzięki niemu kredytobiorcy, którzy nie zgromadzili pieniędzy na wkład własny będą mogli uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości 100 proc. Rząd swoją gwarancją zastąpi wymóg wniesienia wkładu własnego. Na czym dokładnie polega program?

Kredyt hipoteczny - co to

Jest to kredyt finansowy uzyskany od banku na zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem tego zobowiązania jest wpis hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości na rzecz banku.

REKLAMA

Kredyt bez wkładu własnego 2022 – kto będzie mógł skorzystać?

Program ma być formą wsparcia dla osób, które nie są w stanie zgromadzić pieniędzy na pokrycie obecnie wymaganego wkładu w wysokości 10-20 proc, ale ich kondycja finansowa jest na tyle dobra, że będzie ich stać na spłacanie rat tego kredytu.

Finansowanie zakupu mieszkania kredytem hipotecznym bez konieczności pokrycia wkładu własnego będzie dostępne zarówno dla singli, osób pozostających w nieformalnym związku, małżeństw bez potomstwa oraz dla rodzin z dziećmi.

Jednak rodziny zostały szczególnie uprzywilejowane. Bowiem w przypadku powiększenia rodziny, otrzyma ona dofinansowanie na spłatę części kredytu.

Kredyt bez wkładu własnego – od kiedy?

Rozwiązanie to wejdzie w życie 27 maja 2022 r.

Kredyt bez wkładu własnego, a spłata rodzinna

Osoby, które w trakcie spłaty Kredytu bez wkładu własnego powiększą swoją rodzinę otrzymają specjalne świadczenie pieniężne. Jest to tzw. „Spłata rodzinna”.

Jest to jednorazowa spłata części kapitału gwarantowanego kredytu mieszkaniowego za kredytobiorcę.

Wysokość dofinansowania w ramach Spłaty rodzinnej:

 1. 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,
 2. 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka.

Kredyt bez wkładu własnego - warunki przyznania

Podstawowe warunki udzielenia Kredytu bez wkładu własnego:

1) Kredytobiorca, ani inni członkowie gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba, że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. Jednak mogą oni posiadać tylko jedno mieszkanie:

- nie większe niż 50 m2, gdy w gospodarstwie jest dwoje dzieci,

- do 75 m2, gdy dzieci jest troje,

- maksymalnie 90 m2 w rodzinie z czwórką dzieci,

- bez limitu metrażu gdy dzieci jest więcej.

2) Kredytobiorca nie musi posiadać wkładu własnego.

3) Minimalny okres zawarcia kredytu wynosi 15 lat.

4) Limity cenowe:

Limity cenowe za 1 m2 mieszkania:

 • w przypadku nowych mieszkań i domów kupowanych od dewelopera – cena za 1 m2 użytkowy lokalu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika 1,3;
 • w przypadku mieszkań używanych – cena za 1 m2 użytkowy lokalu nie może być większa od kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika 1,2.

Kredyt bez wkładu własnego – co zamiast wkładu własnego

Osoby, które będą posiadały zdolność kredytową do zaciągnięcia Kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, zostaną objęte gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego. Może ona wynieść nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt, jednak kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany do wysokości 100% ceny zakupu mieszkania lub kosztów budowy domu jednorodzinnego.

W przypadku kredytu finansującego również koszt wykończenia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wskaźnik ten może być nawet wyższy niż 100%, ponieważ kredyt będzie mógł sfinansować również wydatki ponoszone w związku z wykończeniem mieszkania.

Jak złożyć wniosek o Kredyt bez wkładu własnego, objęty rządową gwarancją?

Procedura zależeć będzie od banku udzielającego kredytu. Co do zasady jest to taki sam kredyt hipoteczny jak kredyt udzielany z wkładem własnym. Jedyna różnica to obowiązek przedstawienia oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu.

Wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków, należy złożyć do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (Dz.U. 2021 poz. 2133).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Milena
  2022-05-05 16:47:27
  Ja niestety nie mam dzieci i takiego kredytu wziąć nie mogę. Ale miałam trochę oszczędności i spokojnie wystarczyło wkład na ponad 60 mkw mieszkanie w Otwocku od wwwconstruction. W końcu po latach wynajmowania będą mogła pójść na swoje :)
  0
 • xxx
  2022-05-10 14:40:18
  czy ktoś jeszcze wierzy Politykom z PISu to złodzieje i oszuści , nie bierzcie kredytów, oszukali frankowiczów teraz podnoszą raty kredyty złotówkowe.
  1
 • Dar
  2022-05-16 09:28:22
  :D żarty, jednak przeciętny kowalski musi się srogo przygotować do zakupu, ale dla chcącego nic trudnego, nawet w takich czasach. Ja kupuję teraz mieszkanie na os. Życzliwa Praga i jestem przeszczęśliwy, mimo wysokich stóp
  0
 • Victor
  2022-12-02 15:54:32
  wyszukiwanie pożyczki zajmuje 15 minut, serwis racoongo com jest absolutnie bezpłatny, też bardzo się spodobało że wszystko jest lekko aby znaleźć pożyczkę
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

REKLAMA

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

REKLAMA

Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Kiedy przycinać hortensje? Jak ciąć hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

Kiedy przycinać róże?

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

REKLAMA